Czy dieta keto może pomóc w zapobieganiu migreny?
Zwykle organizm rozkłada węglowodany z tych pokarmów na glukozę, aby dostarczyć komórkom energii.
Jednak wciąż wiele można się dowiedzieć o diecie ketonowej, zanim będzie można ją rutynowo zalecać jako podstawową lub uzupełniającą opcję leczenia osób z migreną. Wciąż nie wiadomo na przykład, czy należy przez długi czas utrzymywać stan ketozy.
Czy dieta keto może pomóc w zapobieganiu migreny?
Dieta keto może być trudna do przestrzegania w dłuższej perspektywie i powodować zmiany w nawykach jelit. Ponadto może być przeciwwskazany u osób z pewnymi chorobami wątroby, zapaleniem trzustki i zaburzeniami związanymi z metabolizmem tłuszczów.
Migrena charakteryzuje się bólami głowy, które powodują silny pulsujący ból, zwykle po jednej stronie głowy. Bólowi temu mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności i wrażliwość na światło lub dźwięk.
Czym jest migrena?
Spożywanie niewielkiej liczby węglowodanów na diecie ketonowej zmusza organizm do zmiany metabolizmu z węglowodanów jako paliwa na ketony. Sugerowano, że owe ketony łagodzą migrenę.
Chociaż dokładny mechanizm pozostaje niejasny, uważa się, że ketony wytwarzane podczas diety ketonowej przywracają pobudliwość mózgu i metabolizm energetyczny, aby przeciwdziałać zapaleniu mózgu u osób z migreną.
Węglowodany znajdują się w różnych produktach spożywczych, takich jak owoce, pieczywo, płatki śniadaniowe, makaron, mleko i inne produkty mleczne, a także w warzywach skrobiowych, takich jak ziemniaki i kukurydza.
Dieta keto odnosi się do diety składającej się głównie z tłuszczów z bardzo małą ilością węglowodanów – zwykle mniej niż 50 gramów dziennie.
Dieta ketogeniczna to dieta bogata w tłuszcze, o umiarkowanej zawartości białka i bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Od dawna jest stosowana w leczeniu padaczki, choroby mózgu powodującej drgawki. Ze względu na jej terapeutyczne działanie w leczeniu epilepsji, sugeruje się, że dieta keto łagodzi lub zapobiega migrenie. Czy to prawda?
Jednak gdy poważnie ograniczysz spożycie węglowodanów w diecie przez 3-4 dni, Twój organizm musi szukać alternatywnych źródeł paliwa, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Gdy poziom ciał ketonowych we krwi wzrasta powyżej normy, Twoje ciało wchodzi wtedy w stan metaboliczny zwany ketozą.