Eurowizja 2025. Tak Polska wybierze reprezentanta. Po zgłoszeniu Górniak wprowadzono istotną zmianę
Wreszcie potwierdzono oficjalnie, że Polska weźmie udział w 69. edycji Eurowizji. TVP ujawniło listę zasad oraz reguł dotyczących zgłoszeń konkursowych. Zaszły duże zmiany.
Polska na Eurowizji 2024
Wybory reprezentanta Polski do międzynarodowego konkursu często wiążą się z wielkimi emocjami internautów. Gdy w 2023 roku padło na Blankę internet wręcz zapłonął. Wszystko z uwagi na ogromne poparcie innego kandydata, Janna. Choć młody wokalista miał za sobą tłum fanów, w telewizyjnym konkursie przegrał z faworytką jury. Ostatecznie to Blanka z utworem "Solo" poleciała do w Liverpoolu i zajęła 19. miejsce w finale.
Rok później doszło do kolejnych afer, tym razem z udziałem Justyny Steczkowskiej i Luny. Obie wokalistki podbiły serca internautów i jurorów, a to tym razem od nich zależało, kto będzie reprezentował nas na Eurowizji. Różnicą zaledwie jednego punktu do Szwecji poleciała mniej doświadczona Luna . Niestety jej występ nie dostał się do finału, ale artystka dała się zapamiętać.
Wszystko z uwagi na głośne skandale wokół zeszłej edycji konkursu. Niedługo po zakończeniu wydarzenia w wątpliwość poddawało się chęć udziału któregokolwiek z polskich artystów. Jak jest obecnie?
Afera na Eurowizji 2024
Zamieszanie wokół Eurowizji zaczęło się już kilka miesięcy przed finałem konkursu. Wszystko za sprawą protestów przeciwko udziałowi Izraela, który zdaniem wielu osób powinien zostać wykluczony z tegorocznej imprezy w związku z wojną w Strefie Gazy.
Oliwy do ognia dolał fakt, że reprezentantka tego kraju, Eden Golan, chciała wystąpić w szwedzkim Malmö z piosenką pt. “October Rain” nawiązującą do wydarzeń z października ubiegłego roku. Europejska Unia Nadawców nie wyraziła na to zgody. Ostatecznie Eden Golan zaśpiewała nową wersję ballady, zatytułowaną “Hurricane”.
Atmosfera była napięta, a z konsekwencjami spotkał się reprezentant Holandii. Joost Klein został zdyskwalifikowany z konkursu po rzekomej agresji wobec artystki Izraela i tamtejszych dziennikarzy. Wielu artystów w miarę możliwości okazywało swój sprzeciw wobec udziału kraju zamieszanego w wojnę. O prawdzie za kulisami Eurowizji opowiedziała nawet Luna.
Natomiast mogę tylko powiedzieć, że media i delegacja Izraela bardzo zaczepiała i prowokowała nas, wszystkich artystów. Ja miałam może takie trochę szczęście w nieszczęściu, że nie brałam udziału w półfinale, w którym brał udział Izrael. Mnie to bezpośrednio nie dotknęło, natomiast dotknęło to bliskich mi artystów. Nie mogę się wypowiadać w imieniu kogoś innego, po prostu, ale były to nieprzyjemne sytuacje, które były niekulturalne i niestosowne - powiedziała Pomponikowi.
Czy tym razem obejdzie się bez kontrowersji? Nowe informacje o Eurowizji zapowiadają szereg zmian .
Eurowizja 2025: Nowe zasady dla uczestników
8 listopada ogłoszono, że Polska oficjalnie potwierdziła chęć wzięcia udziału w 69. edycji Eurowizji. TVP opublikowało oświadczenie, w którym poinformowało o regulaminie zgłoszeń. Kilka punktów może nieźle zaskoczyć.
Największą zmianą jest to, że tym razem uczestnicy chcący zakwalifikować się do konkursu muszą nadesłać pełną wersję utworu, z jakim zamierzają wystąpić . Może to być wpływ tego, co zrobiła Edyta Górniak, która nadesłała na konkurs jedynie demo swojej piosenki. Zgłoszenia będą przyjmowane do północy, 4 grudnia, a złożyć można je za pomocą specjalnego formularza. Utwór nie może być dłuższy niż 3 minuty.
Poinformowano również o dopuszczalnym wieku, a także zaznaczono, że uczestnicy muszą posiadać polskie obywatelstwo:
W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie muzycy, którzy przed 1 maja 2025 r. będą mieli ukończone 16 lat. Ta sama zasada dotyczy głównych wokalistów zespołów muzycznych. Liczba członków grup, które planują wystąpić, może wynosić maksymalnie 6 osób. Ponadto piosenkarze i wokaliści zespołów muszą mieć obywatelstwo polskie.
O tym, kto zakwalifikował się do przesłuchań na żywo, muzycy dowiedzą się 11 grudnia. Występy artystów przed komisją odbędą się 19 grudnia w Warszawie, a oficjalny werdykt komisji informujący, kto wystąpi podczas krajowych preselekcji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025, poznamy 14 stycznia.
Finałowy koncert, w trakcie którego zostanie wyłoniony reprezentant Polski, odbędzie się na żywo 14 lutego w siedzibie Telewizji Polskiej. Zwycięzca zostanie wyłoniony jedynie przy pomocy głosów widzów. Jednocześnie TVP zaznaczyło, że artyści mają całkowity zakaz publicznego informowania o swoim udziale w preselekcjach.