Gwiazdy psychologii o zatrważającym problemie Polaków
Kwestia seksualności to nadal wstydliwy temat w Polsce. Znani seksuologowie podjęli ten temat w w programie “PsychoTalk” z Magdaleną Chorzewską.
Współczesny probblem kobiet
Żyjemy w czasach, w których temat kobiecej seksualności jest bardzo często pomijany i umniejszany przez społeczeństwo. Kobiety od lat walczą, by przełamać wstyd oraz wszelkiego rodzaju tabu i móc otwarcie mówić o swojej seksualności, ale też o przyjemności, budowaniu relacji. A to wszystko według własnych upodobań i pragnień.
Magdalena Chorzewska podjęła ten temat w programie “PsychoTalk”, w rozmowie ze znanymi seksuologami Michałem Tęczą oraz Michałem Sawickim.
Znani seksuolodzy o problemie Polaków
Michał Tęcza i Michał Sawicki w rozmowie z Magdaleną Chorzewską zwrócili uwagę na ważny problem wśród Polaków. Mianowice mają oni spory problem i nazewnictwem narządów płciowych oraz z poznaniem własnego ciała. Seksuolodzy podzieli się doświadczeniami z prowadzonych warsztatów.
Podczas zajęć z edukacji seksualnej młodzież ma narysować narządy płciowe, to, że tak powiem, żadna płeć wybitnie nie zna narządów. Już pomijam nazewnictwo, to po prostu taką schematyczną budowę jest ciężko przedstawić - wyznał Tęcza.
Prowadząca podcastu podkreśliła w tym względzie, jak ważna jest znajomość własnego ciała. Sprawa jest skomplikowana, gdyż ludzie zazwyczaj unikają tematu seksualności, dlatego jest to wyzwanie dla seksuologów. Specjaliści wyznali, że pracują nad tym.
Jakie są dysfunkcje we współczesnych związkach?
Magdalena Chorzewska zapytała specjalistów, co jest głównym problemem w związkach młodych ludzi, którzy są na początku swojej drogi i zaczynają tworzyć poważne relacje. Sawicki zaczął od perspektywy kobiet na tę kwestię.
U kobiet najczęściej z tego, co zgłaszają, to jest brak ochoty na seks, albo ta ochota przechodzi w trakcie i też nie wiedzą, co z tym zrobić i też nie ma świadomości na temat tej świadomej zgody, o której też często mówimy, czyli, że w każdym momencie może się odechcieć tego seksu i to jest okej - powiedział.
Michał Tęcza w tym względzie podkreślił, że świadoma zgoda nie jest nagłaśniana, a wynika to również z braku umiejętnej komunikacji między ludźmi.
Nie ma narzędzi, by poradzić sobie z tą sytuacją, dlatego, że szkoły nie uczą dobrej komunikacji. Abstrahując od seksualności to po prostu, myślę, że komunikacja leży.
Cała rozmowa dostępna poniżej.