Jak jeść pałeczkami? Porady dla początkujących
Jak jeść pałeczkami? Jako Europejka z krwi i kości nie jesteś w stanie zagłębić się w trudną sztukę konsumowania japońskich dań za pomocą dziwnych przyrządzeń? Kolega zaprosił cię na randkę, która będzie oscylować wokół sushi, ramenu i udonu? Z nami się dowiesz, jak przybliżyć dwa przeciwstawne sobie kontynenty na płaszczyźnie kulinarnej!
Jak jeść pałeczkami, żeby nie wzbudzić politowania u japońskiego szefa kuchni? Z pewnością nie jest to łatwa sztuka, niemniej można się jej nauczyć przy odrobinie chęci i cierpliwości!
Jak jeść pałeczkami instrukcja
Kuchnia japońska z pewnością należy do ulubionej mieszkańców Starego Kontynentu, bowiem cechuje się rozmaitymi przyprawami, makaronami, czy dodatkami, o jakich nawet nie śniliśmy w Hiszpanii, Francji czy Polsce. Ta niezwykła kopalnia gastronomicznych ciekawostek jest zgłębiana przez naszą część globu od wielu lat.
Lokale z wyrobami takimi jak sushi cieszą się wielką popularnością w naszych kręgach kulturowych, a pytanie, jak jeść pałeczkami ramen jest coraz częściej zadawane podczas niezobowiązujących rozmów z kolegami.
Idąc dalej, do tej pory ignorowałaś obcobrzmiące słowa w japońskim wydaniu i zupełnie nie orientujesz się, o czym na korytarzu w pracy rozmawia Jacek z Anetą? Musisz zacząć od podstaw, które do tej pory nie były przez ciebie w żaden sposób użytkowane. Podczas wolnego wieczoru w domu, przećwicz na sucho sztukę spożywania potraw za pomocą hashi (bo tak prawidłowo nazywają się pałeczki).
Jak jeść pałeczkami sushi? Do tej czynności będziesz potrzebować następujących narzędzi: wspomnianych już specyficznych sztućców oraz małej japońskiej potrawy, która posłuży ci jako kulinarny worek treningowy. Tak skompletowany zestaw pozwoli ci na zapoczątkowanie misji o znaczącym tytule: jak jeść pałeczkami krok po kroku. Zaczynamy!
Jak jeść pałeczkami do sushi
Zacznijmy od tego, jak wyglądają pałeczki, jeżeli do tej pory w żaden sposób ich nie zweryfikowałaś wzrokiem. Najprościej rzecz ujmując, są to dwa małe drążki, zrobione z drewna. Ich długość jest oczywiście określona- nie mogą to być trzy metrowe bale, a odpowiadające rozmiarowi widelcowi, łyżce czy nożowi. Skoro już wiesz, jak wyglądają takie pałeczki, teraz możemy przejść do jedzeniowych konkretów!
Na pierwsze ćwiczenie wybrałaś sobie nic innego jak osławione sushi, zatem pytanie przez nas postawione to jak jeść pałeczkami do sushi? Zaczynamy od odpowiedniego dostosowania rąk do danej czynności- w tym przypadku będziesz musiała je ułożyć pod kątem trzymanych pałeczek. Jeżeli już dzierżysz w dłoniach sztućcowe trofeum, a potrawa leży przed tobą na blacie, kierujemy się do następnych punktów:
- Jedną z pałeczek trzymamy nieruchomo między palcem wskazującym a kciukiem- tym sposobem robimy z niej podstawę do dalszych ruchów. Nasz element zostaje podtrzymywany przez palec serdeczny i środkowy.
- Teraz zajmiemy się drugim patyczkiem. Kolejna pałeczka jest, w przeciwieństwie do pierwszej z nich, ruchoma. Co to w praktyce oznacza? Dynamika sprowadza się do tego, że to ona wprawia całe zdarzenie w ruch i dzięki temu możesz spożywać swój przygotowany posiłek. Tutaj przyda nam się kciuki palec wskazujący, które przytrzymują pałeczkę.
- Manewrujemy dwoma patyczkami, tak, aby mogły ze sobą korespondować. Musimy tutaj uważać na rytm, jaki wprowadzamy do naszego działania i dostosować ręce do jednej i do drugiej pałeczki.
Jak dobrze jeść pałeczkami
Nauczyłaś się wyżej, jak jeść japońskimi pałeczkami, prawdziwe pytanie jednak oscyluje wokół techniki jedzeniowej, czyli jak powinno się jeść pałeczkami. Niestety, jest ona równoznaczna z kolejnymi praktykami, a to oznacza jeszcze więcej kupionego sushi : ) To, co jest małą stratą dla twojego portfela, nie musi oznaczać minusa dla ciebie! Reasumując, technikę opanujesz wraz z kolejnymi dawkami makaronu, ryżu czy ryby!
Jak należy jeść pałeczkami, jeżeli danie, które aktualnie wybieramy, siedząc w restauracji, nie jest ani wyżej wspomnianym sushi, ani kruszącym się ryżem? Japonia to kraj kwitnącej wiśni, co oczywiste, ale w sferze gastronomicznej ma o wiele więcej do zaoferowania, aniżeli potrawy promowane przez media. Jesteśmy od tego, żeby cię informować o wielu istotnych kwestiach, wobec tego proponujemy ci takie dania jak:
- Kurczak Kaarage, obowiązkowo z dodatkiem ryżu, przy akompaniamencie warzyw
- Szaszłyki Yakitori– te różnią się od europejskich doborem dodatków;
- Kare Raisu, stanowiącą odpowiedz na dobrze nam znane curry
Prawda, że brzmią nieziemsko? Jeszcze lepiej smakują! Dlatego czym prędzej wybierz się do restauracji, w celu zweryfikowania tych kuszących propozycji żywnościowych!
By najlepiej poznać sekret skutecznego jedzenia pałeczkami i odkryć sekret jak jeść pałeczkami makaron, kierujemy się tym razem do równie odległego Wietnamu. Kolejne miejsce naszych dalekowschodnich podróży przybliży nam fakt smakowania zupy pho niczym innym jak właśnie pałeczkami.
Wietnamski rosół to bowiem miks makaronu, przyprawa, kurczaka i oczywiście bulion, który jest również dobrze w Polsce znany. Jak widać, pewne elementy łączą społeczności międzynarodowe! Oto czym cechuje się ten niezwykły wywar w wietnamskiej interpretacji!
Jak jeść pałeczkami wietnamski rosół?
Wielość, mnogość i dowolność przygotowania- zupa pho to nie tylko jedna ciecz oparta o te same składniki. Musisz wiedzieć, że jest ich przynajmniej kilkadziesiąt, a jeszcze mnóstwo ich powstanie ze względu na panującą globalizację w światowych trendach żywnościowych! Każda wioska i region mają swoje sprawdzone sposoby na przygotowanie zup. Wpływy się mieszają i dzięki temu możemy poznać mnóstwo różnych wersji tego popularnego dania!
Mięso jako pełnoprawny składnik zupy pho– wiele osób może to zaskoczyć, natomiast my jesteśmy tu po to, by wszelkie kulinarne zapytania rozwiązywać. Tak jak w tym przypadku- kaczka po pekińsku, kurczak czy flaki wołowe zostają oblane bulionem i tak powstają mięsne przykłady!
Wegetariańska wersja- każde popularne danie na świecie doczekało się swojego wegetariańskiego zamiennika, jakże by mogło być inaczej w przypadku zupy pho, której rozpoznawalność osiągnęła apogeum w wielu krajach świata. Kwestią czasu był fakt, że ona również będzie stanowić źródło inspiracji dla dań z cyklu bezmięsnych.
Niezwykłe właściwości- podawanej zupie towarzyszy pełna ceremonia konsumowania, wywodzących się tradycji dalekowschodnich. To oznacza, że celebracja posiłku sprowadza się do powolnego spożywania osobnych elementów posiłku- mięsa, makaronu, wywar, tradycyjnie zostawiamy na koniec.
Makaron, a pałeczki
Zatem, jak widać, większość z tych rzeczy da się zjeść mając do dyspozycji bambusowe sztućce: szczególnie mięso przygotowywane w tradycyjny sposób na parze, które nie będzie się wyślizgiwać podczas degustacji! Makron również nie powinien stanowić większego problemu, jeżeli jednak czujesz się niepewnie przebywając w jego towarzystwie, mamy kilka porad, które ułatwią ci z nim dialog.
Przeszkadza ci długość? Makaron można na kilka razy złożyć za pomocą sprawnych ruchów pałeczkami i nie są to manewry niewykonalne dla początkujących. Po prostu wykonaj kilka gestów, nawijając je na drewno. Co z wywarem? Ten wypijamy już beż zbędnych ozdobników, najlepiej na sam koniec ucztowania w stylu wietnamskim!
Jak jeść pałeczkami ryż
W celu odpowiedzi na to pytanie znowu wylatujemy do Japonii. Żegnamy się z aromatycznym bulionem i zwracamy się w stronę tradycji. Ryż to nic innego, jak rodzaj zboża, a ten japoński otrzymujemy z ziarna ryżu siewnego. Żywi się nim 1/3 świata, co czyni go jednym z najbardziej pożądanych produktów świata w sferze kulinarnej.
Jest to sprawa istotna, ponieważ dla Dalekiego Wschodu jest tym, czym dla Europy chleb. Wyobrażasz sobie śniadanie bez kromki ciemnego pieczywa z ulubioną wędliną? Właśnie. Na tej samej zasadzie działa ryż w Japonii, który ugruntował swoją pozycję żywnościowego lidera już w odległych stuleciach.
Nic więc dziwnego, że osobny akapit poświęciłyśmy na ten niezwykły rodzaj zboża, stanowiący o istnieniu tak wielu ludzi. Pałeczki, które wędrują do miski ryżu, muszą być obok siebie- tym prostym sposobem stwarzamy większą powierzchnię dla garstki tego niezwykłego zboża. Tak, dobrze przeczytałaś- nie chwytamy ziaren, a nabieramy za pomocą złączonych bambusowych przyrządzeń.
Ryż będzie idealnym nauczycielem dla pokornego ucznia, którym w tym momencie jesteś ty. Przygotowując sobie posiłek złożony z tych niepozornych białych ziarenek, stwarzasz sobie idealne okoliczności dla poćwiczenia iście japońskich umiejętności.
Ziarna ryżu siewnego są tak łatwe w przygotowaniu, że będziesz mogła do woli uczyć się jedząc i jeść bawiąc się na ich podstawie. Wystarczy, że kilka razy w tygodniu po pracy ugotujesz miskę ryżu. Twoja praktyka po paru zjedzonych daniach zamieni się w nawyk skutecznego posługiwania się pałeczkami! Teraz już wiesz, jak łatwo jeść pałeczkami!
Jak jeść pałeczkami chińskimi
Pakujemy walizki i sztućce i lecimy dalej, w kolejną eskapadę, tym razem naszym punktem na mapie są Chiny. Jest to zupełnie inny kraj, niż wcześniej przytaczana Japonia czy Wietnam, dlatego inaczej się również nazywają nasi mali drewniani towarzysze. Kuaizi, czyli w dosłownym tłumaczeniu przyśpieszacze, w tym polskim znaczeniu mają raczej za zadanie… spowalniać nasze ruchy.
Żartobliwie podchodzimy do tematu posługiwania się przez naszych rodaków drewnianymi sztućcami, ale faktem jest, że niewiele jest osób w naszym kraju, które mogłyby uchodzić za mistrza korzystania z kuaizi.
Od czego w takim razie zacząć? Na sam początek proponujemy ponowne przestudiowanie kroków naszego mini poradnika:
Jeżeli chodzi o samą technikę posługiwaniem się drewnianymi narzędziami kulinarnymi, to nie odbiega ona od tych kroków przedstawionych wyżej. Jedyne, do czego namawiamy, to nabrania doświadczenia za pomocą kolejnych zamawianych, czy gotowanych w zaciszu domowych dań!
Tradycyjne dania kuchni chińskiej
- Chińskie pierożki- różniące się od naszych farszem krewetkowym, czy ogórkiem i imbirem;
- Dania z woka- te oscylują wokół wariacji na temat krewetki i przygotowaniem jej na różne sposoby, na bazie różnych dodatków;
- Kurczak po chińsku, który koniecznie musi być podawany w asyście ryżu, tudzież makaronu sojowego;
- Chińskie placki- z piersią kaczki. Rymujemy, więc wiemy, co piszemy!
Jak jeść pałeczkami leworęczni
Jesteś osobą leworęczną i zastanawiasz się nad użytkowaniem dalekowschodnich sztućcu? Nad czym się jeszcze zastanawiasz! Hashi w żaden sposób nie ograniczają osoby, których lewica wiedzie prym przy wykonywaniu najrozmaitszych czynności! Jednak pytasz się dalej, jak to jest, że nożyczki czy noże przeznaczone dla takich osób różnią się pod względem dopasowania do dłoni?
Pałeczki są na tyle małe (ich długość nie przekracza 25 cm), że zupełnie odnajdą się w każdych palcach. Poza tym nie mają żadnego zwieńczenia na swoich końcówkach, bo mają zbyt mało powierzchni, by pozwolić sobie na dodatkowy materiał w postaci rękojeści.
Leworęczni są wśród nas i nie ma sensu podważać ich kompetencji. Nie dzielmy ludzi na tych, którzy posługują się lepiej swoimi prawymi palcami, czy lewą półkulą. Tym bardziej nie rozważajmy nad podziałem pałeczek!
Chociaż już pisałyśmy na ten temat nieco wyżej, warto jeszcze raz przytoczyć ta ciekawą metodą posługiwania się pałeczkami. W naszym kraju może być uznana za szczególnie dobrą metodologię, która sprawdzi się zarówno do mięs, jak i rzadkich cieczy w stylu bulionu.
Żeby uzyskać jak najlepszą odpowiedz na pytanie, jak jeść pałeczkami połączonymi, wystarczy, że dostosujesz się do kilku naszych porad. Nalegamy zatem, żeby najpierw posłużyć się kilka razy normalnym ustawieniem drewnianych narzędzi, żeby przejść na pułap złączenia ich w trakcie jedzenia. Czasem, żeby było prościej, musi być na początku ciężko!
W restauracjach często możemy spotkać się z takim zwyczajem: do stolika, przy którym za chwilę będziemy konsumować nasze dalekowschodnie danie, dociera kelner z przygotowaną parą drewnianych pałeczek. Są one jednak złączone, a z tego, co pamiętasz, w Internecie pisano o dwóch odrębnych kijkach.
Co robić w takiej patowej sytuacji? Jak jeść pałeczkami, w momencie, kiedy tworzą jedność? Nalegamy, by zajrzeć do naszego tekstu, w którym zauważamy, że patyczki podawane w takiej formie zrywamy na pół. Tym magicznym sposobem uzyskujemy dwie sztuki, o których koledzy wspominali ci tyle razy!
Podsumowanie
Danie kuchni dalekowschodniej to złoto dla naszego podniebienia. Nieznane nam smaki, potrawy i towarzyszące im doznania, stały się z dnia na dzień kuchnią o światowej renomie. Restauracje japońskie czy chińskie wiodą prym w światowej gastronomii, a książek kucharskich zapoznających z tymi odległymi krajami powstało bez liku.
Warto poznać te niesamowite miejsca nie tylko za pomocą oczu, zwiedzając je w piękną pogodę, ale również za pomocą zmysłu smaku! Gwarantujemy, że to będzie niezapomniana kulinarna przygoda, do której będziesz nie jeden raz się odwoływać we wspomnieniach i przy okazji gotowanych potraw!
Jak jeść pałeczkami nie tracąc przy tym europejskiego charakteru? To bardzo proste – mieszkańcy Starego Kontynentu bardzo chętnie posługują się technikami, mogącymi usprawnić ich jedzenie. Dlatego tyle czasu poświęciłyśmy na kwestię złączonych bambusowych sztućce, które mogą stanowić niezwykle przydatny zamiennik łyżki, widelca czy noża.
Jak jeść pałeczkami:
Jak jeść pałeczkami? W Internecie jest mnóstwo porad na ten temat- przynajmniej tych wizualnych!
Masz ochotę na sushi? Koniecznie wykorzystaj pałeczki! Jedz jak lokalsi.
Japonię warto odwiedzić nie tylko ze względu na ładne widoki, ale również świetną kuchnię!
Wyjście do restauracji w gronie znajomych? Z naszym poradnikiem kłopotem nie będzie kuchnia japońska!
ZOBACZ TEŻ:
- Jak jeść ostrygi? 10 sprawdzonych porad
- Prawdziwy mężczyzna: 10 cech faceta z klasą
- Jaka sukienka wyszczupla ramiona? 5 rodzajów