Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Jak powstają piegi i czy można je usunąć? Oto sprawdzone sposoby na pielęgnację, zapobieganie i niwelowanie piegów
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 09.09.2023 11:28

Jak powstają piegi i czy można je usunąć? Oto sprawdzone sposoby na pielęgnację, zapobieganie i niwelowanie piegów

Kobieta z piegami
Jak powstają piegi i jak o nie dbać? fot. Sam Lion / canva.com

Piegi to niewielkie przebarwienia skóry, które najczęściej pojawiają się latem lub po okresie wakacyjnym. Niektórzy je uwielbiają, inni zaś najchętniej by się ich pozbyli. Okazuje się, że można je zniwelować lub zapobiegać, by nie pojawiały się nowe. Jak o nie dbać lub czy można je trwale usunąć? Oto wszystkie sprawdzone informacje, które powinnaś wiedzieć o piegach.

Czym są piegi i jak powstają?

Piegi są niewielkimi przebarwieniami skórnymi, jednak nie pojawiają się u wszystkich. Ich obecność uwarunkowana jest genetyką, a przede wszystkim pigmentacją skóry. Melanina jest naturalnym barwnikiem skóry, który odpowiada za jej odcień oraz jak się okazuje, również piegi. Melanina tworzy barierę ochronną przez szkodliwym działaniem promieniowaniem UV i ma zdolności rozpraszające promieniowanie. 

Piegi, czyli bardzo drobne przebarwienia na skórze powstają w wyniku zaburzeń rozłożenia melaniny w skórze. Ich ilość, wielkość, szybkość powstawania lub całkowity brak uwarunkowany jest genetyką. Kluczowym aspektem pojawienia się piegów jest także karnacja. Im jaśniejsza skóra, tym większa możliwość pojawienia się piegów. 

Dodatkowo istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do zwiększonej ilości pojawiających się piegów i są to: 

  • ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, 
  • wahania hormonalne,
  • stany zapalne i choroby skóry,
  • urazy skóry,
  • choroby nowotworowe,
  • niewydolność nerek i wątroby, 
  • stosowanie olejków eterycznych, 
  • stosowanie niektórych leków, m.in. fotouczulających. 
Piegi.png
Piegi na twarzy, fot. YakobchukOlena / canva.com 
Jak zrobić piegi domowym sposobem? Te metody dają piękny, naturalny efekt

Pielęgnacja piegów

Jeśli naturalnie posiadasz piegi, zapewne zauważyłaś, że ich ilość zwiększa się latem. W słoneczne dni stają się zdecydowanie bardziej widoczne i nabierają ciepłej barwy. Z kolei w okresie letnim i zimowym ich kolor nieco blednie i przybiera chłodne barwy. 

Osoby posiadające jasną karnację z tendencją do pojawiania się kolejnych piegów powinny szczególnie dbać o swoją skórę. Jednym z kluczowych aspektów jest odpowiednia ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Poleca się używanie kremów z wysokim SPF oraz ochronę skóry i przede wszystkim twarzy. Świetnie sprawdzą się do tego czapki z daszkiem lub kapelusze o szerokim rondzie. 

Projekt bez nazwy (47).png
Skóra z piegami, fot. RusN / canva.com 

Jeśli posiadasz piegi, warto zwrócić uwagę również na codzienną pielęgnację. Nie poleca się używania kosmetyków z retinolem, ponieważ składnik ten dodatkowo uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych. 

Dodatkowo piegi warto regularnie obserwować i monitorować ich zmiany. Warto dokładnie się im przyglądać, podobnie jak pieprzykom i innym zmianom, które w przyszłości mogą mieć tendencję do rozwoju zmian nowotworowych. Wszelkie niepokojące sygnały warto czym prędzej skonsultować z lekarzem. 

Zapobieganie, niwelowanie i usuwanie piegów

Jeśli posiadasz piegi, których chcesz się pozbyć, istnieje wiele sposobów, aby je usunąć. Zarówno w drogeriach, jak i aptekach dostępnych jest wiele maści i kremów, które je rozjaśniają. Najczęściej zawierają w sobie kwas kojowy, który ma działanie depigmentacyjne i świetnie sprawdzi się do usuwania przebarwień. 

Dodatkowo warto sięgnąć po środki złuszczające. Takie właściwości wykazuje m.in. maść rezorycynowa, maść fenolowa czy maść perhydrolowa. Z kolei arbutyna hamuje syntezę melaniny i często jest jednym ze składników kremów i maści na zniwelowanie piegów. Jeśli powyższe środki nie spełniają twoich oczekiwań, warto udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego, gdzie osoba z odpowiednimi kwalifikacjami może usunąć przebarwienia z użyciem lasera

Kobieta z piegami na twarzy.png
Kobieta z piegami na twarzy, fot. Rido / canva.com 

Źródło: stronazdrowia.pl, zeberka.pl 

Powiązane
None
QUIZ wiedzy o Liamie Paynie.