Jest jedyną kobietą w wyścigu na prezydenta. Kim jest Magdalena Biejat?
Już niedługo wybory prezydenckie 2025, a co za tym idzie kampanie ruszają pełną parą. Wśród kandydatów jest tylko jedna kobieta. Kim jest Magdalena Biejat?
Wybory prezydenckie 2025
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Szymon Hołownia ujawnił daty wyborów prezydenckich . Pierwsza tura odbędzie się 18 maja 2025 roku, a w przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury, zostanie ona zorganizowana 1 czerwca. Hołownia zapowiadał wcześniej, że ogłosi datę wyborów przed formalnym zarządzeniem ich terminu.
Wspomniałem wcześniej, że chciałbym odejść od przykrej w moim odczuciu tradycji ogłaszania wyborów przedostatniego możliwego dnia. Do wyboru były daty majówkowe. […] Mógłby być to np. 4 maja, 11 maja, 18 maja i po konsultacjach również z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej zdecydowałem, że głosowanie wybierające kolejnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się 18 maja tego roku - ogłosił Szymon Hołownia.
Kogo wystawiły największe partie polityczne w Polsce?
Kandydaci PiS-u i KO na prezydenta
Główne partie polityczne ogłosiły swoich kandydatów w wyborach prezydenckich, które według zapowiedzi Marszałka Sejmu Szymona Hołowni mają się odbyć 18 maja. Koalicja Obywatelska, po przeprowadzeniu prawyborów, wybrała Rafała Trzaskowskiego, a Prawo i Sprawiedliwość postanowiło wesprzeć bezpartyjnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Karola Nawrockiego.
Rafał Trzaskowski , warszawiak i doktor nauk politycznych, to doświadczony polityk i wykładowca akademicki, który deklaruje biegłość w pięciu językach obcych: angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i włoskim. W swojej karierze pełnił szereg istotnych funkcji, w tym przez 10 miesięcy był ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Następnie, w rządzie Ewy Kopacz, objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2015 roku zdobył mandat posła, a pięć lat później ubiegał się o urząd prezydenta RP. W wyborach 2020 roku przegrał z Andrzejem Dudą, uzyskując 48,97% głosów, co przekładało się na 10 018 263 wyborców.
Karol Nawrocki, 41-letni prezes Instytutu Pamięci Narodowej , były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich. Nawrocki nie należy do żadnej partii, w tym także do PiS, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy, pełniąc funkcję prezesa IPN, nie może być członkiem żadnej z nich. Prawo i Sprawiedliwość przedstawia go jako kandydata "obywatelskiego".
Kim jest Magdalena Biejat?
Do wyścigu o urząd prezydenta przystąpili również: Szymon Hołownia z Polski 2050, który zyskał poparcie PSL, Sławomir Mentzen z Konfederacji, Marek Jakubiak z Wolnych Republikanów , Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców oraz bezpartyjna wicemarszałkini Magdalena Biejat, wspierana przez Lewicę.
Magdalena Biejat, 42-letnia tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej, działaczka społeczna i polityczka, urodziła się w Warszawie. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie w Grenadzie w 2006 roku, a rok później zdobyła dyplom podyplomowy z zakresu zarządzania organizacjami pozarządowymi, realizowany przez Collegium Civitas w Warszawie oraz Instytut Studiów Politycznych PAN.
W latach 2012-2019 pełniła funkcję kierowniczki ds. badań i doradztwa w Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" i współpracowała z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Fundacją im. Stefana Batorego. W 2019 roku została posłanką na Sejm IX kadencji, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2023 roku uzyskała mandat senatora XI kadencji, a następnie została wybrana wicemarszałkinią Senatu. W październiku tego samego roku podjęła decyzję o opuszczeniu partii Razem.
Magdalena Biejat rzadko komentuje swoje życie prywatne w mediach. Wiadomo, że jest zamężna i mieszka w Warszawie z mężem oraz dwojgiem dzieci. Choć aktywnie korzysta z mediów społecznościowych, jej konta na Facebooku i Instagramie koncentrują się głównie na działalności politycznej i społecznej.