Louis de Funes - komedie z jego udziałem Żródło: screen/youtube.com/Baw Mnie

Komedie z udziałem Louisa de Funesa bawiły do łez

21 Marzec 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Louis de Funes był jednym z najwybitniejszych komików kina francuskiego. Specyficzna mimika, ekspresyjne gesty i charakterystyczne podskoki aktora ze zdjęcia sprawiły, że komedie z jego udziałem zyskały międzynarodową rozpoznawalność. Sam artysta został wielokrotnie nagrodzony. W 1980 roku otrzymał honorowego Cezara za całokształt swojej pracy. Zmarł niespełna trzy lata później, 27 stycznia 1983 roku.

  • Louis de Funes na stałe zapisał się w historii kina francuskiego
  • „Żandarm z Saint-Tropez” i jego kolejne części przyniosły mu międzynarodową popularność
  • Aktor był laureatem wielu nagród artystycznych, m.in. Victora i honorowego Cezara
  • Był cholerykiem, słynął z ekspresyjności i specyficznej mimiki
  • Zmarł 27 stycznia 1983 wskutek trzeciego zawału serca

Louis de Funes bawił do łez. Od wczesnych lat 60. do 80. filmy z jego udziałem przyciągnęły do kin ponad 270 milionów widzów. Postacie, które wykreował, do dziś cieszą się sporym zainteresowaniem w wielu krajach świata. Do najsłynniejszych roli aktora należy oczywiście porywczy funkcjonariusz Francuskiej Żandarmerii Narodowej, Ludovic Cruchot.

Louis de Funes był niezwykle charakterystyczną osobowością wśród komików francuskich. Aktor zasłynął dzięki ekspresyjnym gestom, specyficznej mimice, okrzykom zdenerwowania oraz charakterystycznym podskokom. Cechował go także niecodzienny sposób chodzenia.

Młodość i debiut teatralny Louisa de Funesa

Louis de Funes – a właściwie Louis Germain David de Funès de Galarza – urodził się 31 lipca 1914 w Courbevoie w departamencie Hauts-de-Seine. Jego inspiracją od dziecka była matka – choleryczka, z którą ten od piątego roku życia uczył się gry na pianinie. Choć kobieta chciała, by jej syn został duchownym, on zdecydował się na studia w kierunku artystycznym.

Zaczynał bardzo wcześnie. W czerwcu 1926 roku zadebiutował na scenie teatru miejskiego w Coulommiers. Zagrał wówczas żandarma w operze komicznej „Le Royal Dindon”. W 1942 roku postanowił zapisać się do prestiżowej szkoły teatralnej René Simona. Dwa lata później po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie.

Obrazy Świat gwiazd"Rolnicy. Podlasie": majątek pana GienkaCzytaj dalej

Kariera aktorska

Louis de Funes zadebiutował w kinie jako statysta w komedii „Kuszenie Barbizona”. Na rolę życia czekał przez blisko dwadzieścia lat. Za jego pierwszy głośny angaż uznaje się bowiem komediodramat „Czarny rynek w Paryżu” z 1956 roku. Sklepikarz Jambier, którego wówczas odegrał, stał się postacią przełomową w jego karierze.

Producenci filmowi docenili charakterystyczny styl i specyficzną gestykulację francuskiego aktora. To właśnie on wcielił się w rolę porywczego funkcjonariusza Francuskiej Żandarmerii Narodowej, Ludovica Cruchota, w komedii „Żandarm z Saint-Tropez”. Film przyciągnął do kin niemal siedem milionów Francuzów, a Louis de Funes zyskał rozpoznawalność nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Od lat 60. do 80. Louis de Funes pojawił się w kolejnych sequelach filmu – w latach 1965, 1968, 1970, 1979 i 1982. W międzyczasie wystąpił także w wielu innych wspaniałych produkcjach. Na jego koncie znalazły się takie tytuły jak: „Sławna restauracja”, „Wielka włóczęga”, „Skrzydełko czy nóżka”, „Panowie, dbajcie o żony” i „Kapuśniaczek”.

Louis de Funes był wielokrotnie nagradzany. Za rolę sierżanta Cruchota otrzymał statuetkę Victora. Przyznano mu także nagrodę Grand Prix śmiechu oraz honorowego Cezara za całokształt twórczości. Niespełna trzy lata po ostatnim wyróżnieniu aktor trafił do szpitala wskutek trzeciego zawału serca.

Louis de Funes zmarł 27 stycznia 1983 w wieku 68 lat. Pozostawił po sobie wiele wspaniałych komediowych kreacji.

Żandarm i policjantki1Kadr z filmu „Żandarm i policjantki” (źródło: youtube.com/Baw Mnie)

Żandarm i policjantki2Kadr z filmu „Żandarm i policjantki” (źródło: youtube.com/Baw Mnie)

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

źródło: Wikipedia

Następny artykuł