Swiatgwiazd.pl Lifestyle Na czym polega makijaż permanentny? Wszystko, co musisz wiedzieć
instagram.com @glossier

Na czym polega makijaż permanentny? Wszystko, co musisz wiedzieć

3 listopada 2019
Autor tekstu: Barbara Ruppel

Makijaż permanentny z roku na rok cieszy się niegasnącą popularnością. Jest idealną opcją dla zabieganych i aktywnych kobiet, które nie mają ani czasu, ani możliwości, by martwić się o swój makijaż w ciągu dnia. W tym artykule zebrałyśmy wszystkie najpotrzebniejsze informacje dotyczące permanentnego makijażu, dzięki którym, zanim zdecydujesz się na zabieg, dowiesz się wszystkiego, co trzeba o nim wiedzieć.

Makijaż permanentny jest bezpieczny dla skóry? Ile kosztuje i gdzie najlepiej go zrobić? Kto to jest linergistka i jak długo utrzymuje się makijaż permanentny na skórze? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule. Jeżeli nie jesteś pewna, czy wykonanie tego typu zabiegu jest dla ciebie, zebrane przez nas informacje na pewno rozwieją wszystkie twoje wątpliwości.

Co to jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny jest techniką kosmetyczną, która polega na nakłuwaniu naskórka i wypełnianie go pigmentami pochodzenia naturalnego. W ciągu ostatnich kilku lat makijaż permanentny przezywa prawdziwy renesans swojej popularności, a kliniki poświęcone wyłącznie zabiegom związanym z makijażem permanentnym rosną na terenie naszego kraju jak grzyby po deszczu. Jeżeli marzysz o pięknych, pełnych koloru ustach, które będą kusić mężczyzn, oczach tak wyrazistych, że nie będzie można przejść obok ciebie obojętnie i brwiach, które górować będą nad twoimi oczami wygięte w pięknie zakrzywione łuki – to makijaż permanentny jest dla ciebie.

Nie od dziś wiadomo, że makijaż pomaga wydobyć naturalne piękno w kobiecie, zatuszować mankamenty i podkreślić wszystkie atuty jej urody. Makijaż permanentny robi to wszystko ze zdwojoną siłą i efektem. Czy makijaż permanentny jest tatuażem? Odpowiedź na to popularne pytanie jest krótka: nie. Makijaż permanentny nie jest tatuażem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Czym makijaż permanentny różni się od tatuażu? Przede wszystkim trwałością i głębokością wykonania.

O tatuażu możemy mówić wtedy, gdy barwnik aplikowany jest na głębokość 0.8-1.4 mm (górna warstwa skóry właściwej), natomiast makijaż permanentny wykonuje się przez nakłucie naskórka na głębokość 0.3-0.8 mm (warstwa podstawna naskórka) i zaaplikowanie barwnika pochodzenia naturalnego. Czy makijaż permanentny jest tak trwały jak tatuaż? Makijaż permanentny nie jest tak trwały, jak tatuaż, ponieważ barwnik znajduje się w obszarze naskórka, który co jakiś czas się złuszcza, natomiast tatuaż jest aplikowany do głębszych warstw naskórka, dzięki czemu zostaje z nami na całe życie.

Kim jest linergistka?

Słyszałaś tę obco brzmiącą nazwę wiele razy i zastanawiasz się, kto to jest linergistka? Linergistka to osoba, która jest odpowiednio przeszkolona (i posiada certyfikat) do wykonywania makijażu permanentnego.

Dla kogo przeznaczony jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny jest przeznaczony dla wszystkich kobiet , które chcą podkreślić swoje naturalne piękno i wydobyć atuty swojej urody. Dla kogo makijaż permanentny? Zabieg jest idealny dla aktywnych pań, które nie mają czasu, ani ochoty sprawdzać co 5 minut, czy ich makijaż się rozmazał albo, czy szminka nie zabrudziła ich ust.

Makijaż permanentny to fantastyczne rozwiązanie również dla kobiet, które chcą oszczędzić czas na malowanie się rano, a także dla aktywnych fizycznie kobiet, uprawiających wodne lub zimowe sporty, które nie sprzyjają noszeniu makijażu (ze względów praktycznych). Makijaż permanentny pozwala więc zaoszczędzić czas , pieniądze na kosmetyki i akcesoria do makijażu, pozwalając cieszyć się pięknym i świeżym wyglądem każdego dnia.

Jakie są rodzaje makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny ma kilka typów – na wypełnienie pigmentem oczu, brwi i ust panie decydują się najczęściej. Jaki jest najczęściej wykonywany typ makijażu permanentnego? Najczęściej kobiety poddają się zabiegowi wypełniania pigmentem brwi.

Makijaż permanentny brwi

Co to jest makijaż permanentny brwi? Na czym polega? Makijaż permanentny brwi polega na wypełnieniu pigmentem okolic łuku brwiowego tak, by nadać brwiom odpowiedni kształt oraz kolor . W dzisiejszych czasach podstawą pięknego wyglądu są dobrze prezentujące się brwi, najlepiej, by były grubsze i odpowiednio widoczne. Czy masz już dość ciągłego depilowania, farbowania henną, codziennego podkreślania kredką brwi? Jeżeli tak, to makijaż permanentny brwi jest stworzony dla ciebie.

Jak wygląda makijaż permanentny brwi? Makijaż permanentny brwi podkreśla łuki brwiowe i nadaje twarzy spektakularnego wyglądu. Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny brwi? Efekt pięknych brwi dzięki zabiegowi utrzymuje się nawet do 2 lat (dwa lata bez henny i codziennego malowania kredką).

Jakie są metody na robienie makijażu permanentnego brwi? Jeżeli chodzi o makijaż permanentny brwi, można wyróżnić 2 metody nakładania pigmentu: metodę włoskową (piórkową) i metodę ombre . Czym charakteryzują się obie metody?

METODA WŁOSKOWA (PIÓRKOWA). Chcesz zrobić makijaż permanentny brwi i zastanawiasz się nad metodą piórkową, ale nie jesteś pewna, czy to dobry wybór. Na czym polega makijaż permanentny brwi metodą piórkową? Metoda włoskowa (piórkowa) charakteryzuje się tym, że pigment jest wprowadzany do skóry liniowo – tak, by przypominał wyglądem włoski. Ten sposób wykonywania makijażu permanentnego wymaga ogromnej precyzji i doświadczenia, dlatego powinien być wykonywany przez certyfikowaną linergistkę.

METODA OMBRE. Niektóre kobiety wolą metodę, która dzięki zastosowaniu jasnych i ciemnych refleksów daje iluzję trójwymiarowości brwi. Ta metoda aplikowania pigmentu na skórę brwi jest nazywana metodą ombre. Czym charakteryzuje się metoda ombre? Przez użycie jaśniejszych kolorów u nasady i ciemniejszych na końcach kobieta uzyskuje efekt pięknych, wygiętych w łuk brwi.

Ile trwa makijaż permanentny brwi? Makijaż permanentny brwi może trwać od 45 minut do 2.5 godzin .

Makijaż permanentny oczu

Jak wygląda makijaż permanentny oczu? Makijaż permanentny oczu pomaga uzyskać naturalny i wyrazisty wygląd twoim oczom i rzęsom. Chcesz zagęścić rzęsy i podkreślić oko? Makijaż permanentny oczu daje wiele możliwości.

  1. By uzyskać efekt gęstych i wyrazistych rzęs , poproś linergistkę o zaaplikowanie makijażu permanentnego w formie górnej kreski na oku.
  2. By uzyskać efekt mocnego, wyjściowego makijażu i wydobyć głębię spojrzenia, poproś o dekoracyjną kreskę.
  3. By optycznie powiększyć oczy , dolna kreska na oku będzie idealnym wyjściem.

Makijaż permanentny ust

Jak wygląda makijaż permanentny ust? Makijaż permanentny ust jest doskonałą opcją dla kobiet, które pragną podkreślić kontur swoich ust. Często kontur ust u kobiet jest rozmyty i słabo zaznaczony – makijaż permanentny sprawia, że asymetria ust zostaje wyrównana, usta są optycznie powiększone, a ich linia podkreślona. Czy można pomniejszyć usta makijażem permanentnym? Tak, permanentny makijaż może skutecznie pomniejszyć nasze usta, jeżeli sobie tego życzymy – w tym celu należy porozmawiać z certyfikowaną linergistką, która wytłumaczy nam, w jaki sposób makijaż permanentny zmniejszy optycznie nasze usta .

Jak wykonuje się makijaż permanentny?

Makijaż permanentny wykonuje się etapowo. Jak długo trwa makijaż permanentny? Czas jego wykonania może wahać się od 30 minut do 3 godzin . Jak wygląda zabieg makijażu permanentnego? Pierwszym etapem jest rozmowa z klientką – linergistka ocenia stan skóry oraz przeprowadza krótki wywiad z klientką (m.in. pyta o choroby skórne, przyjmowane leki oraz o to, czy pacjentka jest w ciąży). Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań linergistka razem z klientką omawiają upragniony wygląd oczu, brwi lub ust po zabiegu. Kiedy linergistka wie już, jak klientka chce wyglądać, następuje etap kolejny, który jest niezwykle ważny. Jest to rysowanie konturów pokazujących, jak będą wyglądać brwi, oczy bądź usta po zabiegu. Kiedy wszystko jest gotowe, następuje etap właściwy, a więc – zabieg.

Czy makijaż permanentny boli?

Makijaż permanentny nie powinien boleć – bezpośrednio przed zabiegiem linergistka smaruje wrażliwe miejsca specjalnym środkiem znieczulającym. Klientka może poczuć lekkie ukłucia, ale nie powinny być bolesne – osoby o bardzo wrażliwej skórze mogą być podatni na ukłucia i odczuwać większy dyskomfort.

Ile utrzymuje się makijaż permanentny?

Dobrze i profesjonalnie wykonany makijaż permanentny może utrzymać się nawet kilka lat (najdłuższe makijaże utrzymują się nawet do 6 lat!). Przeciętnie jest to od 2-5 lat .

Jak przygotować się do makijażu permanentnego?

Zanim poddasz się zabiegowi makijażu permanentnego, jest kilka zasad i zaleceń, do których powinnaś się zastosować, by mieć pewność, że twój zabieg makijażu permanentnego będzie doświadczeniem przyjemnym i udanym. O czym należy pamiętać przed zabiegiem?

Dobra klinika

Pamiętaj, że permanentny makijaż makijażowi permanentnemu nie równy – ponieważ ten rodzaj makijażu zostanie z tobą nawet do 2 lat, powinnaś upewnić się, że wykona go osoba do tego uprawniona i znająca się na rzeczy. Jak znaleźć dobrą klinikę (lub salon kosmetyczny) i linergistkę? Nie wybieraj zbyt tanich miejsc, w których robi się wszystko – od tipsów po makijaż permanentny. Możesz poradzić się znajomych, które same zrobiły makijaż w konkretnej klinice i są bardzo zadowolone. Możesz również zrobić research (i sprawdzić opinie o salonie) w internecie.

Linergistka z certyfikatem

Masz czuć się pewnie oddając swoją skórę w ręce linergistki. Jeżeli nie jesteś przekonana, poproś o pokazanie uprawnień lub certyfikatu ukończenia szkolenia z makijażu permanentnego. Poproś o portfolio i zdjęcia klientek, które zrobiły tam zabieg. Po czym poznać dobrą linergistkę? Dobrą kosmetyczkę z tytułem linergistki zacznie spotkanie od dokładnego wywiadu i rozmowy, pomoże dobrać odpowiedni barwnik, będzie uważnie słuchać i będzie w stanie doradzić ci, jaki kształt brwi lub ust będzie dla ciebie najlepszy.

Kiedy nie powinno się robić makijażu permanentnego?

Nie każda kobieta może sobie pozwolić na makijaż permanentny ze względów zdrowotnych. Jakie są przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego?

Przeciwwskazaniami do wykonania makijażu permanentnego są m.in.: cukrzyca, łuszczyca, infekcje wirusowe, choroby oczu, ciąża, przyjmowanie leków ze sterydami, przedłużone lub zagęszczone niedawno rzęsy, zażywanie preparatu na porost rzęs.

Skoro już wiesz, jak znaleźć dobry salon kosmetyczny lub klinikę, jak rozpoznać godną zaufania linergistkę i jakie schorzenia skórne i choroby wykluczają podjęcie się wykonania makijażu permanentnego – czas zastanowić się nad tym, jak przygotować się do zabiegu?

MAKIJAŻ BRWI. Na 4 tygodnie przed zabiegiem nie należy nakładać henny na brwi, a na 2 tygodnie przed makijażem permanentnym regulować ich.

MAKIJAŻ OCZU. Na 4 tygodnie przed zabiegiem, podobnie jak w przypadku brwi, nie należy nakładać na rzęsy henny. Czy można mieć soczewki do makijażu permanentnego? Jeżeli nosisz soczewki, zdejmij je bezpośrednio przed zabiegiem.

MAKIJAŻ UST. Profilaktycznie na 3 dni przed zabiegiem warto zacząć stosować Heviran 800 w tabletkach – preparat antywirusowy. Możesz dzień przed zabiegiem wykonać delikatny peeling ust.

Czego nie wolno robić dzień przed zabiegiem? Na 24 godziny przed zabiegiem zaleca się nie opalać, nie spożywać alkoholu ani aspiryny.

Pielęgnacja skóry po zabiegu

Jak powinna wyglądać skóra po zabiegu? Kiedy jesteśmy już po zabiegu, nasza skóra może być opuchnięta, podrażniona i zaczerwieniona. Po kilku godzinach wszystko powinno wrócić do normy, a następnego dnia możemy spokojnie pójść do pracy, szkoły lub dać koncert w filharmonii ;).

Bezpośrednio po zabiegu linergistka może obłożyć opuchnięte i zaczerwienione miejsca specjalnymi relaksującymi i kojącymi okładami. Jeżeli tego nie zrobi, możemy ją o to poprosić.

Jak będę wyglądać po zrobieniu makijażu permanentnego?

Przez pierwszych kilka tygodni twoje łuki brwiowe lub usta mogą wyglądać nienaturalnie, ale nie przejmuj się tym – kolor po prostu potrzebuje czasu, by się ustabilizować i zblednąć. Po około 3-5 dniach skóra może się lekko złuszczać. Jak sobie poradzić ze złuszczającą się skórą? Stosuj kremy nawilżające lub maść z witaminą A i E. Świetnym pomysłem będzie również stosowanie żelu z aloesu, który nawilży i dodatkowo ukoi podrażnioną skórę.

Czy po zabiegu trzeba umówić się na poprawki? Najlepiej udać się do linergistki 2 tygodnie po zabiegu , by dokonać korekty, drobnych poprawek i wzmocnić kolor. To standardowa procedura, dlatego warto upewnić się, że linergistka o tym wspomni po skończonym zabiegu. Czego nie robić po zabiegu? Nie zaleca się przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu chodzić na basen i saunę, a do 6 tygodni unikać palącego słońca i solarium.

Jak pielęgnować makijaż permanentny?

Po zaaplikowaniu makijażu permanentnego twoja skóra będzie dochodzić do siebie przez kilka dni lub kilka tygodni (w zależności od skóry i miejsca, w którym został zaaplikowany pigment). Pamiętaj, by nie myć twarzy mydłem ani innym specyfikiem na bazie mydła – najlepiej zaopatrzyć się w delikatne mleczko do twarzy lub po prostu przemywać wodą.

Makijaż permanentny brwi może pozostawić na skórze strupki i drobne ranki. Jak długo goją się brwi po makijażu permanentnym? Proces gojenia może trwać nawet 14 dni. Pod żadnym pozorem nie rozdrapuj strupków i ranek, ponieważ możesz uszkodzić makijaż i zafundować sobie nieatrakcyjne blizny.

Czy makijaż permanentny można usunąć?

Makijaż permanentny podobnie jak tatuaż można usunąć, ale nie jest to ani łatwe, ani tanie. Zanim zdecydujemy się na permanentny makijaż, powinnyśmy dobrze przemyśleć tę decyzję – naturalnie permanentny makijaż nie jest aplikowany tak głęboko pod skórę, jak tatuaż, ale równie trudno się go pozbyć.

Jak usunąć makijaż permanentny?

Nieudany makijaż można usunąć na kilka sposobów. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku tatuażu, makijaż permanentny można usunąć laserem . Jaki laser usuwa makijaż permanentny? Specyficzny rodzaj lasera punktowego Q-Switch używa się do usuwania makijażu permanentnego (oraz tatuaży). Laser wysyła krótkie impulsy o bardzo wysokim ładunku elektrycznym, dzięki czemu pigment zostaje usunięty. Niestety, nie da się usunąć makijażu permanentnego podczas jednej wizyty. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu wizyt, co kilka tygodni. Nie nalezą one do najtańszych.

Innym sposobem na usunięcie makijażu permanentnego jest… czas . Po pewnym czasie, kiedy naskórek się złuszczy, a przez nasz tryb życia i codzienną higienę pigment straci na intensywności, makijaż permanentny zblednie i stanie się mniej widoczny – ewentualnie wtedy można sobie pomóc laserem punktowym (będzie zdecydowanie łatwiej pozbyć się wyblakłego pigmentu niż intensywnego i świeżego). Czy makijaż permanentny schodzi całkowicie? Makijaż permanentny nigdy nie zejdzie całkowicie – może jedynie samoczynnie wyblaknąć i stracić na wyrazistości.

Widzimy więc, że zdecydowanie łatwiej jest zrobić makijaż permanentny niż się go pozbyć. To dlatego tak ważne jest, by dobrze przemyśleć decyzję o makijażu permanentnym i by wybrać odpowiednią klinikę (lub salon kosmetyczny) oraz i linergistkę.

Ile kosztuje makijaż permanentny?

Cena waha się od 450-1400 zł, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na ozdobienie oczu, ust czy brwi . Najtańszym przedsięwzięciem zdecydowanie jest kreska na powiece. Droższe są usta oraz brwi.

Jeżeli jesteś zainteresowana zrobieniem sobie makijażu brwi, ale nie wiesz, którą metodę wybrać, cenowo zdecydowanie tańszy jest ten wykonany metodą ombre (cieniowania). Makijaż permanentny brwi wykonany metodą piórkową wymaga większej precyzji, doświadczenia i nakładu pracy, stąd cena zawsze jest wyższa. Ile kosztuje makijaż permanentny brwi metodą piórkową? W warszawskiej Klinice Miracki za makijaż brwi metodą piórkową zapłacimy 1200 złotych (metoda ombre to koszt 900 złotych).

Pamiętajmy również, że makijaż permanentny nie zawsze pełni funkcję wyłącznie dekoracyjną. Bywa stosowany przy tuszowaniu blizn i wśród osób, które chorują na bielactwo. Nazywamy to pigmentacją medyczną. Niektóre osoby po chemioterapii decydują się na makijaż permanentny.

Co to jest pigmentacja medyczna?

Pigmentacja medyczna to tuszowanie blizn i innych pozostałości po przebytych ciężkich chorobach, które odcisnęły piętno na naszym ciele. Makijaż permanentny coraz częściej jest stosowany u osób, które pokonały raka lub inne groźne choroby i chcą wrócić do normalnego życia i wyglądać jak przed chorobą.

Magdalena Bogula, twórczyni Centrum Makijażu Permanentnego, w wywiadzie dla magazynu LINE powiedziała:

– Pigmentacja medyczna ma bardzo wiele możliwości zastosowań. Zależy to każdorazowo od indywidualnego problemu pacjenta. Jednak jak sama nazwa wskazuje, jest stosowana wszędzie tam, gdzie za jej pomocą możemy zakamuflować defekty skóry powstałe w wyniku różnych chorób, na przykład rozszczepu wargi, bielactwa, blizn, łysienia czy utraty rzęs/brwi w wyniku chemioterapii. Są to najpowszechniejsze zastosowania pigmentacji medycznej. Oczywiście wraz z rozwojem techniki, narzędzi i barwników otwierają się przed nami nowe możliwości. (…) Bardzo częstym zabiegiem jest także pigmentacja oczu i brwi u osób po chemioterapii oraz pigmentowanie plam powstałych na skutek bielactwa. Ostatnio coraz częściej wykonujemy również pigmentację skóry głowy u mężczyzn chcących zakamuflować skutki łysienia androgenowego.

PODSUMOWANIE

W niniejszym artykule starałyśmy się przekazać kompleksowy pakiet informacji na temat makijażu permanentnego – jego rodzajach, sposobach wykonania oraz pielęgnacji. Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wszystkie wasze pytania i rozwiał wszystkie wątpliwości.

Na pewno permanentny makijaż jest decyzją, która powinna być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ usunięcie makijażu z ust, brwi czy oczu wcale nie jest takie proste. Niemniej jednak makijaż permanentny ma swoje liczne zalety, które wielu kobietom pomagają w przesunięciu szali na korzyść wykonania tego zabiegu. Zalecamy jednak wybranie dobrej kliniki i dobrej linergistki.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Makijaż permanentny

Makijaż permanentny to fantastyczne rozwiązanie również dla kobiet, które chcą oszczędzić czas na malowanie się rano, a także dla aktywnych fizycznie kobiet, uprawiających wodne lub zimowe sporty, które nie sprzyjają noszeniu makijażu (ze względów praktycznych).

Makijaż permanentny

Kiedy jesteśmy już po zabiegu, nasza skóra może być opuchnięta, podrażniona i zaczerwieniona. Po kilku godzinach wszystko powinno wrócić do normy, a następnego dnia możemy spokojnie pójść do pracy, szkoły lub dać koncert w filharmonii.

Makijaż permanentny

Po czym poznać dobrą linergistkę? Dobrą kosmetyczkę z tytułem linergistki zacznie spotkanie od dokładnego wywiadu i rozmowy, pomoże dobrać odpowiedni barwnik, będzie uważnie słuchać i będzie w stanie doradzić ci, jaki kształt brwi lub ust będzie dla ciebie najlepszy.

Makijaż permanentny

Najlepiej udać się do linergistki 2 tygodnie po zabiegu , by dokonać korekty, drobnych poprawek i wzmocnić kolor. To standardowa procedura, dlatego warto upewnić się, że linergistka o tym wspomni po skończonym zabiegu.

Makijaż permanentny

Fot.unsplash.com Matheus FerreroCena makijażu permanentnego brwi waha się od 450-1400 zł, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na ozdobienie oczu, ust czy brwi. Najtańszym przedsięwzięciem zdecydowanie jest kreska na powiece. Droższe są usta oraz brwi.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Czy warto trzymać kosmetyki w lodówce? Obalamy mity i piszemy o faktach
  2. Najlepszy makijaż dla niebieskich oczu. Poznaj sekret zniewalającego spojrzenia
  3. Jak odmłodzić się o 10 lat? 10 sztuczek, które odmłodzą cię w kilka chwil
  4. Jak utrwalić makijaż, żeby trzymał się cały dzień? Sprawdzone sposoby na lato
  5. Najlepsze palety cieni do powiek. Top 8 paletek, które pokochały kobiety
Obserwuj nas w
autor
Barbara Ruppel None
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy