Swiatgwiazd.pl
Marcelina Zawadzka

TRICOLORS/East News

Marcelina Zawadzka ostro skrytykowana za reklamowanie e-papierosów na Instagramie. Zapytaliśmy prawnika, czy naprawdę grozi jej za to odpowiedzialność karna

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Udostępnij:

Marcelina Zawadzka znalazła się w prawdziwym ogniu krytyki. Wszystko przez promowanie e-papierosów na swoim profilu na Instagramie. Internet zawrzał, że za reklamowanie takiego produktu byłej Miss Polonii może grozić kara grzywny lub nawet ograniczenia wolności. Zapytaliśmy prawniczkę, czy rzeczywiście Marcelina Zawadzka może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Marcelina Zawadzka promuje e-papierosy na Instagramie

Jest to już kolejna afera z udziałem Marceliny Zawadzkiej. Poprzednio była Miss Polonia została zamieszana w aferę z przekrętami VAT. Skutkiem tego nieporozumienia, Telewizja Polska pożegnała się ze współprowadzącą ich poranny program „Pytanie na Śniadanie”. Teraz modelka ponownie została ofiarą krytyki. Wszystko przez promowanie na swoim InstaStory zestawu e-papierosów. 

Niedawno Marcelina Zawadzka podzieliła się na swoim profilu na Instagramie tajemniczą paczką, w której znajdowało się zaproszenie na specjalny event. Modelka miała być prowadzącą to wydarzenie. Przy okazji, celebrytka zdecydowała się zaprezentować swoim obserwatorom resztę przedmiotów z otrzymanego prezentu. Okazało się, że Marcelina Zawadzka otrzymała w nim także zestaw e-papierosów. 


Marcelina Zawadzka i problemy prawne w związku z reklamą e-papierosów?

Internet od kilku dni huczy o wpadce byłej prowadzącej program TVP2 „Pytanie na Śniadanie”, która najprawdopodobniej nie była świadoma, że reklama tego typu produktów może mieć dla niej konsekwencje prawne. Marcelina Zawadzka, prezentując zestaw e-papierosów na swoim InstaStory zachowała się niezgodnie z Artykułem 8, który brzmi następująco:

 „Zabrania się reklamy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych i promocji (wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych) oraz reklamy i promocji produktów imitujących te wyroby, lub symboli związanych z używaniem tytoniu, wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych”

Ale, czy sytuacja gwiazdy jest naprawdę tak dramatyczna jak spekulują media? Postanowiliśmy zapytać prawnika, jakie konsekwencje prawne mogą spotkać byłą Miss Polonię oraz jaka realnie może być kara dla Marceliny Zawadzkiej. O tym, czy celebrytka naprawdę złamała prawo i ile może ją to kosztować, opowiedziała nam prawniczka Joanna Siemaszko. 


„Wymiar kary będzie zależeć od wielu czynników, w tym od strategii obrony, jaką przyjmie Marcelina”


Czy Marcelina Zawadzka naprawdę może mieć nieprzyjemności prawne w związku z promocją e-papierosów na swoim profilu na Instagramie?

Joanna Siemaszko: Faktycznie, zgodnie z art. 12 pkt 1) ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych kto reklamuje lub promuje m.in. papierosy elektroniczne, podlega karze grzywny do 200 tys. zł albo karze ograniczenia wolności, albo obu tym karom łącznie. 


Od czego w takim razie konkretnie będzie zależeć wymiar kary i czy Marcelinie Zawadzkiej może uda się ponieść mniejsze konsekwencje?

Joanna Siemaszko: O ile zostanie wszczęte postępowanie przeciwko Marcelinie Zawadzkiej i zostanie oskarżona o naruszenie ww. przepisów ustawy, wymiar kary będzie zależeć od wielu czynników, w tym od okoliczności faktycznych sprawy i strategii obrony, jaką przyjmie Marcelina. Realnie, kara może być dużo niższa od granicy ustawowej i wynieść kilkanaście tysięcy złotych.

Źródło: Własne

Podobne artykuły

Janusz Korwin Mikke poleca Lewandowskiemu dietę fastfoodową na lepszą formę podczas Euro 2020.

Wywiady

Korwin Mikke: “Na diecie fastfoodowej Lewandowski strzelałby więcej goli” (TYLKO U NAS)

Czytaj więcej >
Karolina Brzuszczyńska

Wywiady

Way Of Blonde: „Mam po prostu nadzieję, że ludzie się przyzwyczają do tego, że społeczność LGBT to ludzie, którzy są wokół nas”

Czytaj więcej >
Detektyw, osobowość telewizyjna.

Wywiady

Tylko u nas: Apel Krzysztofa Rutkowskiego do premiera ws. wycieku maili Dworczyka

Czytaj więcej >
Dawid_Nickel

Wywiady

Tylko u nas: Dawid Nickel opowiedział o kulisach filmu "Ostatni Komers"

Czytaj więcej >
Menadżerka Patrycji Markowskiej zdradziła nam, jak czuje się Grzegorz Markowski. Gwiazdor ma w planach jeszcze zaśpiewać

Wywiady

Patrycja Markowska zdradziła nam, jak czuje się Grzegorz Markowski. Gwiazdor ma w planach jeszcze zaśpiewać

Czytaj więcej >
Stanisław Pąk - wywiad

Wywiady

Tylko u nas: zebrano pieniądze na leczenie Stanisława Pąka. Inspirujący wywiad z aktorem

Czytaj więcej >