Michał Szpak: "Próbuje się forsować, że facet to facet, a kobieta to kobieta". Artysta szczerze o relacjach i swoim wizerunku
Michał Szpak ostatnio poruszył Polaków szczerym wyznaniem, dotyczącym jego stosunku do społeczności LGBT+ i prawa do miłości nieograniczonego przez sztywne reguły dotyczące tożsamości czy orientacji. Artysta właśnie udzielił wywiadu, w którym wyjaśnił, jaki ma stosunek do tych spraw i jak wpłynęły one na jego życie.
W mediach jest ostatnio głośno po wpisie artysty w mediach społecznościowych, w których przyznał, że jest osobą queerową i wyjaśnił, jak rozumie to pojęcie i co ono dla niego znaczy. Teraz wyjaśnił, jak postrzega swój wizerunek z perspektywy utartych, stereotypowych wzorców kobiecości i męskości.
Michał Szpak o tym, że miłość nie ma płci
Muzyk bardzo często porusza w mediach tematy związane ze swoją tożsamością czy wizerunkiem , z beztroską wymykając się przestarzałym schematom, szufladkom i granicom, w jakie chętnie wtłoczyłaby go bardziej tradycyjna część społeczeństwa.
Często wątki te pojawiają się także w jego utworach. Jego nowa piosenka "24/7" sprawiła, że odważył się na wyjątkowo szczery wpis:
– Tak. Jestem queer. Zakochuję się w człowieku, nie w ciele . Kocham ludzkie serca i dusze. Od zawsze jestem reprezentantem wszystkich wolnych ludzi, którzy mają odwagę do życia w zgodzie ze swoimi uczuciami – napisał wtedy.
Warto dodać, że orientacja, która nie zwraca uwagi na cechy płciowe osób czy też wygląd, który wpisywałby się w stereotypowo męskie lub żeńskie wzorce określana jest mianem panseksualizmu. Najnowsze słowa muzyka są z kolei szczególnie cenne dla osób transpłciowych , często wykluczanych lub wyśmiewanych właśnie przez to, że nie należą do konkretnej "szufladki płci" rozumianej jedynie przez narządy płciowe.
Michał Szpak: "Fajnie, gdyby nasze społeczeństwo poruszało tematy, które są tabu"
Muzyk udzielił wywiadu dziennikarzowi portalu "Dzień dobry TVN" w ramach cyklu "Bez Cukru". Przyznał tam, że tolerancja w Polsce wciąż jest "na niewielkim poziomie" . Choć obecnie sytuacja powoli się poprawia, wciąż nie jest idealnie.
– Fajnie, gdyby nasze społeczeństwo poruszało tematy, które są tabu. Bo nasza tolerancja na innych ludzi, i nie mówię tylko o mniejszościach seksualnych, a osobach, które kochają być queerami – nie spotykaliby się ze ścianą niezrozumienia – tłumaczył Szpak w rozmowie.
Gwiazdor, mówiąc o swoich sposobach wyrazu artystycznego dodał, że w nowej piosence chce wyrazić myśl, że miłość nie ma płci. Jest uczuciem wyższym, niezwracającym uwagi na przyziemne kwestie .
– Zabija się w sobie taki motyw, że można mieć wiele odsłon swojej męskości albo kobiecości. W postkomunistycznym kraju próbuje się forsować, że facet to facet, a kobieta to kobieta i nie ma nic pomiędzy. To nieprawda. Każdy facet ma w sobie kobietę, a każda kobieta faceta. Każdy może kochać mężczyznę, kobietę, możemy łączyć się w trójkąty, kwadraty, w cokolwiek co istnieje na świecie – wyjaśniał.
Można wspomnieć w tym miejscu, że zgodnie ze współczesnymi ustaleniami nauki, płci nie należy rozumieć jedynie poprzez genitalia , a poza jej wymiarem biologicznym, który zresztą może ulec korekcie w wyniku operacji, należy zwracać uwagę na aspekt tożsamości. Osoby niebinarne na przykład nie postrzegają siebie w obrębie sztywnego podziału na męskość i kobiecość.
Zobacz zdjęcia:
Źródło: Dzień Dobry TVN
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
-
Smutne wyznanie wielkiej gwiazdy, łzy same napływają. Wyjawiła, co musiała znosić w dzieciństwie
-
Rodowicz przeżyła w Opolu chwile grozy. Tuż przed występem zatrzasnęła się w windzie
-
Sylwia Bomba potwierdziła plotki. Radości nie ma końca, pokazała nowego partnera. "Jest młodszy"
Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.