Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nagłe wieści o śmierci księżnej
Anna Lipska
Anna Lipska 06.07.2024 00:19

Nagłe wieści o śmierci księżnej

Nie żyje
Fot. TVP "Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie"

Smutne wieści o śmierci księżnej nadeszły nagle. Nie żyje Renata Habsburg Lorena de Zulueta. Szczegóły.

Nie żyje ostatnia księżna

Smutne wieści nadeszły z początkiem lipca. Nie żyje wielka księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta. Miała 93 lata.

Informacje potwierdził burmistrz Żywca. Zdradził też, kiedy pogrzeb księżnej. Antoni Szlagor poinformował, że uroczystość odbędzie się w Madrycie 29 lipca.
 

William jest bezradny bez Kate. Książę na skraju załamania Meghan rzuca brzydkie oskarżenia na Kate

Kim była księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta?

Księżna urodziła się 1931 roku w Żywcu. Była córką ostatnich właścicieli dóbr żywieckich: arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony, szwedzkiej księżnej Alicji Ankarcrony. Swoje dzieciństwo spędziła w Żywcu. 

W 1951 r. z matką, siostrą oraz bratem opuścili Polskę i wyjechali na pogrzeb ojca do Szwecji. Tam osiadli. Renata pracowała w antykwariacie w Sztokholmie. Poślubiła dyplomatę hiszpańskiego Eduardo de Zulueta y Dato, który był synem ambasadora Hiszpanii w Szwecji. Zamieszkała w Hiszpanii. 
 

Nie żyje księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta

Księżna zmarła 18 czerwca, ale informacja o jej śmierci pojawiła się dopiero po kilkunastu dniach. Burmistrz Żywca wspominał w mediach społecznościowych, że Renata Habsburg była mocno związana z miastem. To właśnie jej osoby dotyczył film dokumentalny "Ostatnia Habsburżanka".

Dziś dotarła do mnie niesłychanie smutna wiadomość. W Madrycie zmarła księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta, najmłodsza córka pary arcyksiążęcej Karola Olbrachta Habsburga i Alicji Ankarcrony. Kochała Żywiec. […] Wraz z odejściem księżnej Renaty kończy się jakże wspaniała historia żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów - wspaniałych polskich patriotów, którzy nigdy nie wyrzekli się polskości. Była ostatnią żyjącą osobą z rodziny Habsburgów, która wychowała się na żywieckim Zamku - napisał burmistrz Antoni Szlagor.

Zdjęcia księżnej zobaczycie poniżej: