Swiatgwiazd.pl Newsy Natalia LL nie żyje. Nestorka polskiej neoawangardy miała 85 lat
fot. Natalia LL, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10370357 / Wikimedia Commons

Natalia LL nie żyje. Nestorka polskiej neoawangardy miała 85 lat

12 sierpnia 2022
Autor tekstu: Katarzyna Derda

Dzisiaj w godzinach porannych zmarła Natalia Lach-Lachowicz, znana jako Natalia LL. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych historyk sztuki Mateusz Kozieradzki. Twórczyni polskiej neoawangardy odeszła w wieku 85 lat.

W swojej twórczości łączyła wiele sztuk: grafikę, malarstwo, wideo, performance, fotografię i rzeźbę. Jej prace budziły na tyle silne emocje, że wywołały zgorszenie w Ministerstwie Kultury rządu PiS. Była wielokrotnie nagradzana, między innymi Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2007 roku i Nagrodą im. Katarzyny Kobro w 2013.

Nie żyje Natalia LL. Kim była artystka?

Natalia Lach-Lachowicz przyszła na świat w 1935 roku w Żywcu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1964 została członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1970 roku założyła wraz z innymi artystami grupę Permafo , która była jednym z najważniejszych ośrodków artystycznego fotomedializmu. W tym samym okresie związała się z międzynarodowym ruchem sztuki feministycznej .

Szczególne kontrowersje budził jej cykl fotografii erotycznych, jak "Aksamitny terror" czy "Fotografia intymna". Największą sławę zdobyła jej praca "Sztuka konsumpcyjna", przedstawiająca kobietę spożywającą banana . To właśnie to dzieło w 2019 roku zostało usunięte z ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Usunięcia pracy miało domagać się Ministerstwo Kultury . Poprzedni dyrektor muzeum i autor wystawy, w jakiej znajdowała się instalacja, Piotr Rypson stwierdził, że wycofanie pracy było "ordynarnym aktem cenzury". Dzieło wróciło na ekspozycję, ale dopiero po licznym protestach społecznych.

Zmarła Natalia LL. Twórczość artystki

Cała moja sztuka od 1972 roku była związana z konceptualną zabawą, konsumpcją . Oczywista przewrotność sztuki konsumpcyjnej była rodzajem kpiny ze świata dojrzałej konkretności, a więc banany w uległych i czarujących ustach mogły się zamienić za przyczyną naszej przewrotnej wyobraźni w penisy spragnione pieszczot – mówiła sama Natalia Lach-Lachowicz o wystawie "Secretum et tremor w Centrum Sztuki Współczesnej.

W swojej twórczości Lach-Lachowicz sięgała po obrazy inspirowane kulturą popularną, szukała odpowiedzi na pytania o tożsamość artystki i kobiety. Inspiracje fotografią erotyczną zaczerpnęła z tekstów markiza de Sade'a i Georges'a Bataille'a. Lubiła prowokować i poważać obowiązujące zasady.

Po zakończeniu stanu wojennego zaczęła poszukiwania na gruncie filozoficznym, magicznym i religijnym. Ten okres jej twórczości uważany jest za najbardziej ekspresyjny. W kolejnych latach poruszała wątki istnienia zła i tożsamości, odwołując się do literackich mitologii. W jej ostatnich pracach nie brakowało onirycznego, niepokojącego nastroju.

Zobacz zdjęcia:

Natalia LL
Natalia LL, Aksamitny terror (1970), CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons
Natalia LL
Wystawa Natalii LL (2007), fot. Zofia Waligóra, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Majdan pokazał, co Małgorzata Rozenek robi w garażu. Pot spływał jej strumieniami

  2. Tak księżna Kate i książę William bawili się przed ślubem. Materiały z imprezy trafiły do sieci

  3. Kinga Rusin jest wściekła, uderzyła w rząd. "Mamy właśnie martwą ekologicznie Odrę" Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Derda

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy