Natalia LL nie żyje. Nestorka polskiej neoawangardy miała 85 lat
Dzisiaj w godzinach porannych zmarła Natalia Lach-Lachowicz, znana jako Natalia LL. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych historyk sztuki Mateusz Kozieradzki. Twórczyni polskiej neoawangardy odeszła w wieku 85 lat.
W swojej twórczości łączyła wiele sztuk: grafikę, malarstwo, wideo, performance, fotografię i rzeźbę. Jej prace budziły na tyle silne emocje, że wywołały zgorszenie w Ministerstwie Kultury rządu PiS. Była wielokrotnie nagradzana, między innymi Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2007 roku i Nagrodą im. Katarzyny Kobro w 2013.
Nie żyje Natalia LL. Kim była artystka?
Natalia Lach-Lachowicz przyszła na świat w 1935 roku w Żywcu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1964 została członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1970 roku założyła wraz z innymi artystami grupę Permafo , która była jednym z najważniejszych ośrodków artystycznego fotomedializmu. W tym samym okresie związała się z międzynarodowym ruchem sztuki feministycznej .
Szczególne kontrowersje budził jej cykl fotografii erotycznych, jak "Aksamitny terror" czy "Fotografia intymna". Największą sławę zdobyła jej praca "Sztuka konsumpcyjna", przedstawiająca kobietę spożywającą banana . To właśnie to dzieło w 2019 roku zostało usunięte z ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Usunięcia pracy miało domagać się Ministerstwo Kultury . Poprzedni dyrektor muzeum i autor wystawy, w jakiej znajdowała się instalacja, Piotr Rypson stwierdził, że wycofanie pracy było "ordynarnym aktem cenzury". Dzieło wróciło na ekspozycję, ale dopiero po licznym protestach społecznych.
Zmarła Natalia LL. Twórczość artystki
– Cała moja sztuka od 1972 roku była związana z konceptualną zabawą, konsumpcją . Oczywista przewrotność sztuki konsumpcyjnej była rodzajem kpiny ze świata dojrzałej konkretności, a więc banany w uległych i czarujących ustach mogły się zamienić za przyczyną naszej przewrotnej wyobraźni w penisy spragnione pieszczot – mówiła sama Natalia Lach-Lachowicz o wystawie "Secretum et tremor w Centrum Sztuki Współczesnej.
W swojej twórczości Lach-Lachowicz sięgała po obrazy inspirowane kulturą popularną, szukała odpowiedzi na pytania o tożsamość artystki i kobiety. Inspiracje fotografią erotyczną zaczerpnęła z tekstów markiza de Sade'a i Georges'a Bataille'a. Lubiła prowokować i poważać obowiązujące zasady.
Po zakończeniu stanu wojennego zaczęła poszukiwania na gruncie filozoficznym, magicznym i religijnym. Ten okres jej twórczości uważany jest za najbardziej ekspresyjny. W kolejnych latach poruszała wątki istnienia zła i tożsamości, odwołując się do literackich mitologii. W jej ostatnich pracach nie brakowało onirycznego, niepokojącego nastroju.
Zobacz zdjęcia:
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
-
Majdan pokazał, co Małgorzata Rozenek robi w garażu. Pot spływał jej strumieniami
-
Tak księżna Kate i książę William bawili się przed ślubem. Materiały z imprezy trafiły do sieci
-
Kinga Rusin jest wściekła, uderzyła w rząd. "Mamy właśnie martwą ekologicznie Odrę" Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.