Nie żyje Zdzisław Słowiński. Aktor zmarł w wieku 94 lat
Nie żyje Zdzisław Słowiński. Aktor teatralny i filmowy zmarł w wieku 94 lat. Pożegnali go członkowie Związku Artystów Scen Polskich, którego zmarły artysta był wieloletnim członkiem. W mediach społecznościowych ZASP pojawił się poruszający wpis pożegnalny.
– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zdzisława Słowińskiego – wspaniałego aktora teatralnego i filmowego, piosenkarza, wieloletniego członka ZASP. Artysta przez wiele lat związany był z teatrami w Poznaniu, Kaliszu i Warszawie. Wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Polskiego Radia. Zawsze radosny, pogodny i życzliwy, będzie nam Go bardzo brakowało – czytamy w pożegnaniu.
Zmarł Zdzisław Słowiński. Kim był?
Słowiński urodził się 29 lipca 1928 w Mąkoszynie, niewielkiej wsi w województwie wielkopolskim. Zmarł wczoraj, 7 sierpnia, jednak informacja o jego odejściu pojawiła się dopiero dzisiaj. W branży aktorskiej działał od 1950 roku. Także jego brat wybrał artystyczną ścieżkę kariery – Władysław Słowiński jest bowiem kompozytorem i dyrygentem.
W 1950 roku Zdzisław zdał maturę – w tym samym roku rozpoczął naukę w Teatrze Młodego Widza w Poznaniu i debiutował na deskach teatralnych. Później zdał egzamin przed Komisją Związku Artystów Scen Polskich i rozpoczął pracę w poznańskim Teatrze Dramatycznym.
W kolejnych latach występował na deskach Teatru Nowego i Teatru Polskiego oraz Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Rola w spektaklu "Romeo i Julia" pozwoliła mu dostać pracę w Teatrze Ludowym w Warszawie , gdzie pracował do 1959 roku.
Zdzisław Słowiński – kariera i dorobek
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych współpracował z wieloma stołecznymi teatrami: Narodowym, Operetce Warszawskiej, Syrena czy Komedia. Nie bał się też nietypowych zmian w swojej karierze: przez pewien czas pracował jako parodysta na statku Stefan Batory, pływającym w rejsach do Nowego Jorku .
Nie unikał też telewizji. Polscy widzowie mogli go oglądać w filmie z 1977 roku "Akcja pod Arsenałem" w reżyserii Jana Łomnickiego , a także serialu "07 zgłoś się" Krzysztofa Szmagiera. W 1978 roku zagrał w produkcji "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" Janusza Rzeszewskiego.
W swojej karierze wystąpił w sumie w osiemdziesięciu dwóch spektaklach Teatru Polskiego Radia. Działał niemal do samego końca. W 2017 roku w ramach wydarzenia Forum Humanum Mazurkas odbył się jego benefis , a rok później w tym samym miejscu hucznie świętowano jego 90. urodziny.
Zobacz zdjęcia:
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
-
Sylwia Bomba straciła cierpliwość. Przekazała informacje ws. pogrzebu byłego partnera, „ostatni raz”
-
Nie żyje gwiazda słynnego serialu: "jej życie było zbyt krótkie". Rodzina i fani pogrążeni w żałobie
-
Smutne informacje o uwielbianej gwieździe. Ciężko uwierzyć w doniesienia, „jej codzienność to strzępy” Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.