Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Olej kokosowy. Przepisy na 3 proste maseczki, które możesz zrobić w domu
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 13.01.2020 19:03

Olej kokosowy. Przepisy na 3 proste maseczki, które możesz zrobić w domu

olej kokosowy
Fot.pixabay.com @moho01

Olej kokosowy coraz częściej pojawia się w diecie Polaków. Ten wyjątkowy produkt można stosować nie tylko wewnętrznie — niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że olej kokosowy świetnie sprawdza się jako naturalny kosmetyk.

Pochodzący z tropików olej ma wiele zastosowań. W tym artykule dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o oleju kokosowym. Ponadto, przygotowaliśmy dla was 3 przepisy na maseczki z użyciem oleju z kokosa, które odmienią wasze życie.

Olej kokosowy, właściwości?

Olej kokosowy od wieków jest podstawą diety mieszkańców wysp tropikalnych. Produkuje się go z miąższu kokosa, który jest mięsisty i pełen wartości odżywczych. Wyróżnić można dwa sposoby pozyskiwania oleju kokosowego, które wpływają na jego zapach i właściwości:

  1. olej tłoczony na zimno, tzw. nierafinowany. Tak pozyskiwany olej kokosowy posiada więcej wartości odżywczych. Produkowany mechanicznie, zachowuje swój charakterystyczny zapach. Jest zdrowszy i…droższy. Specjaliści polecają właśnie olej nierafinowany.
  2. olej poddawany wysokim temperaturom, tzw. rafinowany. Wysokie temperatury sprawiają, że ginie wiele cennych wartości odżywczych. W efekcie taki olej kokosowy nie jest aż tak nasycony w „dobre rzeczy”. Olej rafinowany jest najczęściej bezzapachowy.

Olej kokosowy ma konsystencję masła (często używany jest do smarowania kanapek, zwłaszcza w ojczystych tropikalnych stronach), pod wpływem temperatury topnieje — w ciekłej formie może przybierać barwę jasnożółtą.

Nie bez powodu olej kokosowy uznawany jest za tzw. superfood i w ostatnich latach nastąpił ogromny boom na używanie tego tropikalnego specyfiku. Co ma takiego w sobie olej z kokosa, że Zachód oszalał na jego punkcie?

Co ma w sobie olej kokosowy?

Przede wszystkim olej kokosowy jest bogaty w niezwykle rzadki kwas laurynowy, który znajduje się m.in. w mleku matki — ma on działanie bakterio- i wirusobójcze, a także wzmacniające odporność. Oprócz kwasu laurynowego, olej z kokosa zawiera duże ilości kwasu kaprylowego, który w medycynie stosowany jest do walki z grzybicą — spożywanie oleju kokosowego ma również działanie grzybobójcze.

Kultury południowego Pacyfiku od tysięcy lat stosują dietę w dużej mierze opartej na kokosie. Osoby mieszkające w rejonach tropikalnych, które jedzą kokos pod różną postacią, nie tylko żyją dłużej, ale rzadko zapadają na choroby serca. Zachodni naukowcy dopiero od kilkudziesięciu lat zaczęli przyglądać się i badać właściwości kokosa. Okazało się, że miąższ z kokosa, a więc i olej kokosowy mają w sobie wyjątkowe tłuszcze — trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT). Kiedy MCT dostaną się do organizmu, od razu przemieniają się w energię nie odkładając się w postaci tkanki tłuszczowej. Najnowsze badania dowodzą również, że olej kokosowy skutecznie podnosi poziom dobrego cholesterolu.

Osoby, które mają problemy z jelitami powinny włączyć do swojej diety olej kokosowy. Ten tropikalny superfood zapobiega owrzodzeniom jelita grubego, a także skutecznie oczyszcza nabłonki jelitowe. Często jest stosowany jako lek przy schorzeniach takich jak: zespół jelita wrażliwego, chorobie Crohna, silnych biegunkach, cukrzycy typu II, a także chorobach trzustki i wątroby.

Olej kokosowy a dieta

Jeśli ktoś dba o swoją linię i pilnuje wagi, olej kokosowy jest idealnym wyborem. Dzięki bezpośredniemu uwalnianiu kwasów MCT, rezerwy energii są znacznie zwiększone — to skutkuje pobudzeniem metabolizmu i szybszym spalaniem kalorii. Jednocześnie olej kokosowy jest sycący, przez co zmniejsza apetyt i nie musimy tak często sięgać po jedzenie. Olej kokosowy wspomaga również oczyszczanie organizmu z toksyn pokarmowych, co jest korzystne nie tylko dla naszej wagi, ale i lepszego zdrowia. Olej kokosowy to niekończąca się kopalnia witamin (B, C i E), minerałów i aminokwasów.

Olej z miąższu kokosa można używać w kuchni do smażenia, pieczenia, a także smarowania. Świetnie sprawdzi się jako zamiennik zwykłego oleju spożywczego. Jako że ma bardzo charakterystyczny smak i zapach, osoby, które nie są przyzwyczajone do tak tropikalnych smaków, powinny wprowadzać do diety olej kokosowy stopniowo.

Olej kokosowy, zastosowanie w kosmetyce?

Olej z miąższu kokosa jest świetny, ponieważ można go używać nie tylko w kuchni, ale również w pielęgnacji ciała. Olej kokosowy bardzo dobrze nawilża i odżywia skórę — można go śmiało używać zamiast ciężkich i pełnych chemii kremów czy balsamów. Mężczyźni coraz częściej używają oleju kokosowego jako pianki do golenia. Olej kokosowy można stosować do walki z trądzikiem albo do demakijażu. Ciekawostką jest zastosowanie oleju z kokosa do produkcji domowej pasty do zębów — popularna metoda ssania oleju skutecznie wybiela zęby, odświeża oddech i pomaga pozbyć się szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

Olej z kokosa ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów. Osoby, które mają zniszczone lub suche włosy coraz częściej zamieniają chemiczne odżywki na maski z oleju kokosowego. Ten wielofunkcyjny specyfik nawilża i odżywia włosy. Można również wmasowywać olej w skórę głowy, dzięki czemu podrażniona skóra odżyje, a jeśli mamy problem z łupieżem — kłopot szybko zniknie.

Olej kokosowy, maseczki na włosy i twarz?

Mamy dla was trzy wyjątkowe przepisy na maseczki z użyciem oleju kokosowego.

MASECZKA NA TRĄDZIK. Jeśli masz problem z trądzikiem, ta prosta w przygotowaniu maseczka na pewno szybko się z nim rozprawi. Najlepiej nakładać maseczkę raz w tygodniu. Wystarczy olej kokosowy i soda oczyszczona, w stosunku 2:1 (np. 2 łyżki oleju kokosowego i 1 łyżka sody oczyszczonej). Zostaw maseczkę na kilka minut i zmyj dokładnie letnią wodą. Polecamy również maseczkę, która pomoże zagoić podrażnienia po trądziku — olej kokosowy zmieszaj z olejkiem drzewa herbacianego.

MASECZKA NAWILŻAJĄCA NA TWARZ. Jeśli masz wysuszoną skórę, ta maseczka sprawdzi się idealnie. Potrzebujesz 1 łyżki oleju kokosowego, 1 łyżki miodu i 1 łyżeczki soku z cytryny. Zmieszaj ze sobą składniki i nałóż na twarz. Poczekaj 15 minut, a potem zmyj maseczkę. Najlepiej stosować co 3 dni.

MASECZKA NA WŁOSY. Jeśli masz problem z wysuszonymi włosami, przygotuj 1 łyżkę oleju kokosowego i 1 łyżkę miodu. Możesz lekko podgrzać zmieszane składniki. Nałóż maskę na włosy i zawiń ręcznikiem i zostaw na 45 minut. Potem umyj włosy szamponem.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Blizny po trądziku, przebarwienia. Można czuć się z nimi pięknie? Tak!
  2. Przykry zapach potu, nieświeży oddech? To mogą być oznaki poważnej choroby
  3. Zawody, które gwarantują sukces na Tinderze. Jesteście ciekawi?