Plastry na znamiona i pieprzyki skuteczną ochroną przed słońcem. Kosztują grosze
Sezon urlopowy i wakacje zachęcają do dłuższego przebywania na dworze. Światło słoneczne może być jednak szkodliwe dla naszej skóry, szczególnie jeśli znajdują się na niej znamiona. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe.
W przypadku wychodzenia na słońce należy zabezpieczać skórę kremem chroniącym przed promieniowaniem UV, ale w przypadku znamion – szczególnie tych najbardziej narażonych na rakowacenie – może przydać się także dodatkowa ochrona.
Plastry na znamiona – dlaczego warto je stosować?
Pieprzyki i znamiona są wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie UV, dlatego warto zapewnić im dodatkową ochronę. Krem z filtrem może nie wystarczyć. Pomocne okazują się specjalne plastry.
Plastry na znamiona mają niewielką średnicę, dzięki czemu są dyskretne i nie zwracają uwagi. Równocześnie zapewniają potrzebną ochronę, a zawarty w nich SPF stanowi barierę przed szkodliwym promieniowaniem. Są hipoalergiczne i wykonane z oddychających materiałów, przez co nie odparzają i nie podrażniają skóry. Plastry należy stosować punktowo na znamiona i codziennie je zmieniać.
Choć latem powinno się zabezpieczać skórę kremem z filtrem co najmniej SPF 30, życie bywa różne. Nową dawkę należy aplikować co 2-3 godziny, a w przypadku spocenia czy pływania nawet częściej. Nie zawsze jest to jednak możliwe, w takiej sytuacji warto jednak chronić przynajmniej znamiona. Ponadto dla osiągnięcia naturalnej opalenizny, zamiast wystawiać się w tym celu na słońce, można zwrócić się ku odpowiednim kosmetykom i uzyskać opaleniznę na przykład dzięki samoopalaczowi .
Plastry na znamiona. Czemu trzeba je zasłaniać przed słońcem?
Pieprzyki i znamiona nie powinny być wystawiane bezpośrednio na słońce, by nie narażać ich na promieniowanie UV. Może ono bowiem sprawić, że wcześniej nieszkodliwe znamiona zmienią się w nowotworowe. Szczególnie groźna jest sytuacja, jeśli dojdzie do zmiany w czerniaka skóry, który jest nowotworem złośliwym.
Znamiona, które należy szczególnie chronić przed słońcem to te, które są większe niż 5 mm. W przypadku zauważenia zmian w ich obszarze należy zgłosić się do lekarza.
Znamiona – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do dermatologa powinniśmy udać się z każdym znamieniem, które wzbudza nasz niepokój. Szczególnymi czynnikami zagrożenia znamienia nowotworowego lub przekształcenia się w takowe są: znaczna asymetria pieprzyka, jego nieregularne brzegi, niejednolita barwa oraz średnica większa niż 5 mm. Warto skierować się do lekarza także w sytuacji gdy zaobserwujemy zmiany w obszarze pieprzyka, które nastąpiły w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Źródło: wizaz.pl, Medicover, Medonet