Jak przechowywać warzywa? O tym warto pamiętać, by dłużej zachować ich świeżość
Dynię i warzywa korzeniowe należy przechowywać w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu poza lodówką, takim jak szafka lub piwnica. W ten sposób możesz również przechowywać czosnek, cebulę, ziemniaki, bataty.
Pomidory
Dynia i warzywa korzeniowe
Szparagi
Warzywa liściaste
Pomidory najlepiej smakują, gdy położymy je na blacie, w ciepłym świetle słońca (zakładając, że w kuchni jest okno), gdzie dojrzewają do absolutnej perfekcji. Wkładanie pomidora do lodówki powoduje niekorzystne zmiany w jego konsystencji.
Jak długo można przechowywać warzywa?
Wskazówka dotycząca oszczędzania czasu – mycie i przechowywanie zielonych warzyw liściastych zaraz po przyniesieniu do domu ułatwi ich spożywanie.
Szparagi należy przechowywać w lodówce. Utrzymuj ich łodygi wilgotne, owijając je zwilżonym ręcznikiem papierowym lub przechowuj pionowo w misce lub szklance zimnej wody.
Zielone warzywa liściaste zachowują świeżość dłużej, jeśli zostaną opłukane, owinięte w papierowy ręcznik lub ściereczkę i schłodzone w pojemniku lub zamkniętej plastikowej torbie. Możesz tak zrobić z sałatą, kapustą pak choy, botwinką, jarmużem i szpinakiem.
Właściwe przechowywanie warzyw zapewni im świeżość przez dłuższy czas. Niektóre z nich powinny być trzymane w lodówce, a inne najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej lub w chłodnym i suchym miejscu. Dowiedz się więcej o tym, jak należy przechowywać warzywa.
Ziemniaki
1-2 tygodnie
(2-3 miesiące w chłodnym, ciemnym miejscu)
Pomidory
Do 5 dni
Cebule
1-2 miesiące w lodówce
Szparagi
3-4 dni
Fasola
3-5 dni
Buraki
2 tygodnie
Brokuły
3-5 dni
Brukselki
3-5 dni
Kapusta
1 tydzień
Marchewki
3-4 tygodnie
Kalafior
1 tydzień
Seler
1-2 tygodnie
Kukurydza
1-2 dni
Ogórki
1 tydzień