Ranczo Żródło: kadr z serialu "Ranczo"; screen youtube.com/AndyPL

Wspomnienie o twórcy serialu Ranczo śp. Andrzeju Grembowiczu vel Robert Brutter

19 Marzec 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Współtwórca serialu “Ranczo” zmarł w listopadzie 2018 roku. Ciało Andrzeja Grembowicza spoczęło na jednym z warszawskich cmentarzy. Widok jego grobu jest naprawdę niezwykły - widoczne na płycie zdobienia prawdopodobnie nawiązują do jednej z zawodowych pasji twórcy.

  • Andrzej Grembowicz zmarł 18 listopada 2018 roku
  • To właśnie dzięki niemu telewidzowie mogli poznać Lucy i Kusego z hitowego serialu “Ranczo”
  • Grób pisarza znajduje się na warszawskich Powązkach Wojskowych

Andrzej Grembowicz zasłynął między innymi ze współpracy przy produkcji hitowego serialu “Ranczo”. Zawodowo zajmował się pisaniem, w tym tworzeniem scenariuszy. Był szerzej znany odbiorcom pod pseudonimem “Robert Brutter”. W “Ranczu” odpowiadał nie tylko za sam szkic dalszych losów bohaterów, ale i teksty piosenek, jakich używano na potrzeby produkcji. Andrzej Grembowicz odszedł pod koniec 2018 roku.

Śmierć jednego z twórców serialu “Ranczo”

Przykre wieści o śmierci jednego z twórców popularnego serialu “Ranczo” dotarły do mediów 19 listopada 2018 roku. Andrzej Grembowicz odszedł dzień wcześniej, dożywając wieku 60 lat.

- Scenarzysta, pisarz, długoletni pracownik kancelarii sejmu RP. Człowiek o wielkim i hojnym sercu. Wierny Przyjaciel. Ukochany Mąż, Tata i Brat- opisała współtwórcę “Rancza” pogrążona w żałobie rodzina.

Śmierć współtwórcy “Rancza” wstrząsnęła polskim show-biznesem. Niektóre źródła podawały, że mężczyzna od lat zmagał się z nieuleczalną chorobą. Dokładna przyczyna zgonu pozostaje jednak nieznana.

Kasia Cichopek ogłosiła przerwę od „M jak miłość”Kasia Cichopek ogłosiła przerwę od „M jak miłość”Czytaj dalej

Aktorzy pracujący na planie “Rancza” tłumnie żegnali zmarłego pisarza w mediach. Odtwórczyni jednej z głównych ról, Ilona Ostrowska, wspominała Andrzeja Grembowicza, doceniając jego literacki talent. Ostrowska przypomniała, że to właśnie jemu zawdzięczamy powołanie do życia takich postaci jak Lucy czy Kusy, główni bohaterowie serialu “Ranczo”.

- Bardzo smutna wiadomość. Wczoraj odszedł wspaniały człowiek Andrzej Grembowicz, twórca m.i.n. scenariusza „Ranczo”, to w jego głowie powstawały tak soczyste, zabawne i aktualne postaci, jak Lucy, Kusy, Ksiądz, Wójt, Czerepach, Michałowa czy ławeczka. Żegnaj Kochany, na zawsze pozostaniesz w moim sercu i dziękuje Ci za Wszystko. Twoja Lucyna - czytamy na Facebooku.

Andrzej Grembowicz angażował się także w projekty takie jak: “Ekstradycja”, “Nocne graffiti”, “Wiedźmy” czy “Duch w dom”. Był także autorem scenariusza do kultowego serialu "Rodzina zastępcza". Dla wielu jego największym komercyjnym sukcesem zawsze pozostanie jednak nietuzinkowy scenariusz serialu “Ranczo”, który to zaskarbił sobie szczególne miejsce w sercach tysięcy telewidzów.

Grób Andrzeja Grembowicza

Uroczystości pogrzebowe odbyły się dnia 30 listopada 2018 roku. Ciało Andrzeja Grembowicza spoczęło na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Po kilku latach od śmierci pisarza widok jego grobu pozostaje niezwykły. Na płycie nagrobnej wciąż stoją zapalone, świadczące o nieprzemijającej pamięci o zmarłym znicze. Dodatkowo widnieją na niej wyjątkowe, czarne zdobienia. Niektóre z nich do złudzenia przypominają odręcznie zapisane litery. Prawdopodobnie jest to hołd dla pasji Andrzeja Grembowicza, który poświęcił karierę zawodową obcowaniu ze słowem.

Andrzej Grembowicz (grób) 01.jpg
Autorstwa Mateusz Opasiński - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Nie żyje Andrzej Grembowicz vel Robert Brutter, niezapomniany scenarzysta "Rancza" [*] Nie żegnam Cię Przyjacielu, bo dzięki swojej twórczości zostaniesz z nami na zawsze, ale żal ogromny.

Opublikowany przez Artura Barcisia Niedziela, 18 listopada 2018

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Wikipedia, WP, Wyborcza, Jastrząb Post

Następny artykuł