Rodzina zastępcza - choroba Tomasza Dedka Żródło: commons.wikimedia.org/Ja Fryta/CC 2.0

Tomasz Dedek szczerze o swojej chorobie

14 Marzec 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

W „Rodzinie zastępczej” grał Jędrulę Kossonia – bogatego sąsiada rodziny Kwiatkowskich. W rzeczywistości Tomasz Dedek musiał zmierzyć się z poważną chorobą. „Pamiętam straszny sufit sali operacyjnej” – wspominał w jednym z wywiadów.

  • Jędrula Kossoń i jego żona Alutka byli jednymi z głównych bohaterów „Rodziny zastępczej”
  • Przez 9 lat w rolę bogatego producenta filmowego wcielał się Tomasz Dedek
  • Aktor stawił czoła chorobie nowotworowej prostaty

Choć od ostatniego odcinka „Rodziny zastępczej” minęło już ponad jedenaście lat, fani serialu do dziś wspominają swoich ulubionych bohaterów. Na pierwszym planie oprócz rodziny Kwiatkowskich ukazywane były także perypetie małżeństwa Kossoniów. Chyba nie było widza, któremu Jędrula i Alutka nie skradliby serca.

Tomasz Dedek w „Rodzinie zastępczej”

Tomasz Dedek i Joanna Trzepiecińska przez dziewięć lat wcielali się w role Jędruli i Alutki Kossoniów. Uwielbiane przez fanów „Rodziny zastępczej” małżeństwo mieszkało w gustownej rezydencji sąsiadującej z domem rodziny Kwiatkowskich. Doskonałą sytuację materialną para zawdzięczała wysokiej pozycji zawodowej Jędruli.

Jędrula – a właściwie Jędrzej Kossoń – był producentem filmowym i właścicielem firmy Film Entertainment Company. Na co dzień zajmował się realizacją seriali, a poza pracą interesował się sportem. W odróżnieniu od posterunkowego, którego mężczyzna nie darzył zbyt dużą sympatią, jego szacunek od początku zyskał sąsiad Jacek Kwiatkowski.

Postać Jędruli gościła w „Rodzinie zastępczej” do ostatniego odcinka serialu. Widzowie mieli okazję zobaczyć go w grudniu 2009 roku. Wówczas tytuł serialu brzmiał nieco inaczej – od marca 2004 roku format funkcjonował pod nazwą „Rodzina zastępcza plus”.

Metamorfoza Małgorzaty RozenekMetamorfoza Małgorzaty RozenekCzytaj dalej

Walka z rakiem prostaty

Po zakończeniu zdjęć do „Rodziny zastępczej” Tomasz Dedek zaangażował się w inne projekty filmowe i telewizyjne. Aktor zagrał między innymi w „Prawie Agaty”, „Barwach szczęścia” i „Małej maturze 1947”. Choć w życiu zawodowym wszystko układało mu się doskonale, prywatnie musiał stoczyć niełatwą walkę o swoje zdrowie.

W 2019 roku Tomasz Dedek wyznał, że ma za sobą poważną operację. Kilka lat wcześniej lekarze zdiagnozowali u niego raka prostaty. Aktor nie podzielił się publicznie tą informacją. O jego chorobie wiedzieli tylko najbliżsi i dyrektor Teatru Komedia, którego Dedek poprosił o urlop i znalezienie zastępstwa w sztuce „Interes życia”.

Aktor „Rodziny zastępczej” przeszedł poważną operację. O wspomnieniach z zabiegu opowiedział w programie „Tok Szoł” na antenie Superstacji.

- Operacja była 31 maja 2017 roku o godzinie trzynastej. Pamiętam straszny sufit sali operacyjnej... Do tej pory jeżdżę co pół roku i robię wszystkie badania szczegółowe, kontrolne – wyznał.

Tomasz Dedek wygrał walkę z rakiem prostaty. W czasie choroby cały czas powtarzał sobie, że nigdy nie należy się poddawać. Dziś wierzy w te słowa jeszcze bardziej.

Rodzina zastępcza 1Joanna Trzepiecińska i Tomasz Dedek na planie serialu „Rodzina zastępcza plus” (Źródło: ipla.tv)

Rodzina zastępcza 2Tomasz Dedek na planie serialu „Rodzina zastępcza plus” (Źródło: ipla.tv)

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

źródło: WP Gwiazdy, wikipedia.org, fandom.com

Następny artykuł