Sposoby na skurczony sweter po praniu. Dzięki domowym sposobom uratujesz swoją garderobę
Swetry wykonane z naturalnej wełny zapewniają duże ciepło, a ponadto można nosić je latami. Warto jednak odpowiednio się z nimi obchodzić, szczególnie podczas prania. Wysoka temperatura może sprawić, że się skurczą, a nawet sfilcują. Jak odratować skurczony sweter?
Wełniane swetry: pielęgnacja
Wełna to włókno naturalne, które charakteryzuje się wieloma pozytywnymi właściwościami. Nie tylko zapewnia ciepło, ale co ciekawe, wełniane rzeczy trudno jest zabrudzić. Włókna nie wchłaniają brudu, dlatego warto zrezygnować z ich częstego prania. Ponadto w przypadku wielu swetrów, wystarczy prać je tylko raz na jakiś czas lub nawet tylko przewietrzyć. Świetnie do odświeżenia sprawdzi się także para.
Jednym z najważniejszych aspektów, jeśli zdecydujemy się wyprać wełniany sweter, jest temperatura użytej wody. Kluczowe są również środki czyszczące oraz sposób prania. Jeśli użyjemy zbyt ciepłej, a nawet gorącej, sweter może się skurczyć. Ponadto w przypadku pralki można spodziewać się zmechaceń i sfilcowania, których czasem nie da się już usunąć.
Zanurz w tym zimowe swetry, a będą miękkie, jak nigdy wcześniej. Z tych sposobów korzystały nasze babcieJak rozciągnąć skurczony sweter?
Należy pamiętać, że nie wszystkie wełniane swetry da się uratować. Jeżeli odzież została wyprana w pralce w wysokiej temperaturze, a następnie odwirowana, istnieje duże ryzyko, że została sfilcowana. Jeśli materiał utracił swoją elastyczność, niestety z ubraniem nie da się już nic zrobić.
Jednym ze sposobów, aby rozciągnąć skurczony sweter, jest delikatne namoczenie go w wodzie, odciśnięcie, a następnie zapakowanie w folię aluminiową i włożenie do zamrażalnika. Dopiero po czasie, kiedy zdąży “zamarznąć” należy wyciągnąć odzież i w trakcie odmrażania delikatnie rozciągać materiał.
Odżywka do włosów i gliceryna na uratowanie swetra
Do rozciągnięcia wełnianego swetra świetnie sprawdzi się także odżywka do włosów, która może uelastycznić włókna. Wystarczy do miski z wodą dodać odżywkę, dokładnie wymieszać i włożyć do roztworu sweter. Po dokładnym namoczeniu należy sweter wysuszyć na płasko, np. kładąc go na ręczniku, i ręcznie nadawać mu kształt, delikatnie rozciągając materiał.
Podobny proces możecie wykonać, używając gliceryny. Do około 4 litrów letniej wody dodaj 100 mililitrów gliceryny i wymieszaj. Zanurz sweter w miksturze i dokładnie namocz. Po około pół godziny wyciągnij sweter, susz na płasko, delikatnie rozciągając materiał.
Źródło: denley.pl