Świat według Kiepskich Żródło: fragment sitcomu "Świat według Kiepskich"; screen youtube.com/Polsat

Śp. Krystyna Feldman w młodości zachwycała urodą

9 Marzec 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Krystyna Feldman zasłynęła z roli w sitcomie “Świat według Kiepskich”, gdzie wcieliła się w skłonną do drwin babcię Rozalię. W latach młodości aktorka olśniewała urodą. Wygląd to jednak zdecydowanie nie wszystko, co Krystyna Feldman miała światu do zaoferowania.

  • Krystyna Feldman zasłynęła z roli w serialu “Świat według Kiepskich”
  • Aktorkę charakteryzuje bogaty dorobek zawodowy, w tym wiele ról epizodycznych
  • Za młodu gwiazda sitcomu olśniewała urodą

Bez niej “Świat według Kiepskich” nie byłby taki sam. Mowa oczywiście o Krystynie Feldman, aktorce słynącej z wyśmienitych epizodycznych ról, cechującej się dużym dystansem do życia i samej siebie. Choć wielu kojarzy ją głównie z postacią “Babki Kiepskiej”, a na wywołanie jej imienia i nazwiska przywołuje w pamięci sympatyczną, pełną zmarszczek twarz staruszki, Krystyna Feldman nie zawsze wyglądała tak, jak zapamiętała ją widownia sitcomu.

Bogaty dorobek gwiazdy “Świata według Kiepskich”

Udział w serialu “Świat według Kiepskich” przyniósł Krystynie Feldman ogólnopolską popularność. Aktorka ma na swoim koncie także udział w innych udanych produkcjach. O czym nie każdy wie, Krystyna Feldman przyszła na świat w rodzinie, której scena z pewnością nie była obca - matka aktorki śpiewała w operze, a jej ojciec zajmował się grą w teatrze.

Być może aktorskie pasje Krystyna Feldman miała zatem zapisane w genach. Przyszłą gwiazdę “Świata według Kiepskich” ciągnęło do aktorstwa praktycznie od najmłodszych lat. Jako młoda dziewczyna trafiła pod skrzydła jednoczesnego aktora i pedagoga, profesora Janusza Strachockiego. Ponieważ pedagog wiedział, kim jest ojciec Krystyny Feldman, zapowiedział, że jeśli dziewczyna nie wykaże się talentem, w imię dobrego nazwiska rodziny nie będzie zachęcał jej do aktorskiego rozwoju. Jak obecnie dobrze wiemy, obawy profesora okazały się bezpodstawne.

Przyszła gwiazda serialu “Świat według Kiepskich” zadebiutowała na deskach Lwowskiego Teatru Miejskiego w 1937 roku. Ponieważ była drobnej budowy, często obsadzano ją w chłopięcych rolach, na przykład w przedstawieniu “Kwiat paproci”. Wybuch drugiej wojny światowej przerwał prężnie rozwijającą się karierę aktorki, Krystyna Feldman powróciła jednak do zawodu tuż po jej zakończeniu.

21 lat temu córka Ewy Błaszczyk zapadła w śpiączkę21 lat temu córka Ewy Błaszczyk zapadła w śpiączkęCzytaj dalej

Krystyna Feldman poświęciła swojej aktorskiej pasji praktycznie całe życie. Występowała w teatrach (na przykład Teatrze Ludowym, Teatrem Współczesnym), choć szerszej widowni znana jest głównie z ról epizodycznych, zwłaszcza tej w serialu “Świat według Kiepskich”. Nawet z krótkich występów na ekranie Krystyna Feldman potrafiła wydobyć to, co najlepsze, dzięki czemu Polacy pamiętają jej występy do dziś.

- Epizod to projekcja postaci bardzo skondensowanej, zwięzłej, ale zawsze pełnej. Pełny, żywy człowiek, chociaż rola epizodyczna. W niedużym fragmencie trzeba strzelić w dziesiątkę. (...) Aktor musi wejść w postać, zasmakować, cieszyć się nią. Stwarzam sobie jej życie wewnętrzne, wchłaniam je w siebie. Przeżywam ją jako ja, bo ma coś z mojego temperamentu, z mojej osobowości. (...) Epizod ani nie ogranicza aktora, ani w niczym mu nie ujmuje - mówiła aktorka przed laty w wywiadzie z magazynem “Kino”.

Gwiazda serialu “Świat według Kiepskich” doczekała się także roli pierwszoplanowej. W 2004 roku zagrała Nikifora w filmie Krzysztofa Krauzego "Mój Nikifor". Udział w produkcji przyniósł jej liczne nagrody, także te wręczane poza granicami naszego kraju.

Krystyna Feldman za młodu

Mimo bogatego dorobku zawodowego dla wielu Polek i Polaków Krystyna Feldman na zawsze pozostanie wyrazistą staruszką “Babką Kiepską”. Naturalnie gwiazda sitcomu przeżywała w pierwszej połowie XX wieku swą młodość, a jej nieliczne zdjęcia z tego okresu można znaleźć obecnie w sieci.

Na jednej z fotografii widzimy Krystynę Feldman w krótkich włosach. W lekkim uśmiechu aktorki można dostrzec dobrze znaną Krystynę Feldman, jaką poznaliśmy w “Świecie według Kiepskich”. Uwagę przyciągają przede wszystkim duże, ciemne oczy aktorki.

Przypomnijmy, że Krystyna Feldman zmarła 24 stycznia 2007 roku w Poznaniu. Dożyła wieku 91-lat. Jej ciało spoczywa w alei Zasłużonych na cmentarzu Miłostowskim.

Krystyna Feldman

Źródło: screen lelum.pl

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Lelum, Plotek, Buzzgorilla, ePoznań

Następny artykuł