Teresa Żabińska Żródło: Świat Gwiazd

O jej rodzinie powstał hollywoodzki film. Nie żyje Teresa Żabińska

7 Luty 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Nie żyje Teresa Żabińska (Żabińska-Zawadzki). Przykre wieści za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał stołeczny ogród zoologiczny z siedzibą przy ulicy Ratuszowej. Teresa Żabińska odeszła nocą, dożywając wieku 77 lat.

  • Zmarła Teresa Żabińska, córka Jana i Antoniny Żabińskich
  • Rodzice Teresy Żabińskiej zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata
  • Ich godne podziwu działania zostały przedstawione w filmie “Azyl”

Pod koniec stycznia 2021 roku Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie poinformował o śmierci Teresy Żabińskiej. Wiadomość została przekazana za pośrednictwem Facebooka. Warszawskie ZOO zamieściło stosowny wpis, w którym nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do Teresy Żabińskiej i jej rodziców.

Zmarła Teresa Żabińska, córka zasłużonych Jana i Antoniny Żabińskich

Pod koniec stycznia 2021 roku, dożywając wieku 77 lat, odeszła Teresa Żabińska. Oficjalna przczyna śmierci Teresy Żabińskiej pozostaje nieznana. Jej pamięć postanowiło uczcić między innymi warszawskie ZOO.

Jak podkreślono, miejscem urodzenia Teresy Żabińskiej był właśnie stołeczny ogród zoologiczny. Córka Jana i Antoniny Żabińskich przyszła na świat w 1944 roku. Warszawskie ZOO swoim wpisem uhonorowało pamięć zasłużonej Polki i jej zdolnych do poświęceń w imię dobra innych rodziców.

- Wczorajszej nocy w wieku 77 lat odeszła Teresa Żabińska-Zawadzki, urodzona w 1944 roku w Warszawskim ZOO córka Jana i Antoniny Żabińskich (...). Teresa Żabińska część życia spędziła w Danii, ale kilkanaście lat temu wróciła do rodzinnej Warszawy. Nie tylko pierwsze, ale i ostatnie lata Jej życia naznaczone były troską o ojczyznę i dbałość o pamięć rodziców. Cześć Jej pamięci! - informowało przed tygodniem warszawskie ZOO.

Kurski nagle zabrał głos podczas „The Voice SeniorKurski nagle zabrał głos podczas „The Voice Senior". Reakcja Piaska hitem sieciCzytaj dalej

We wpisie nawiązano do chwalebnej działalności rodziców Teresy Żabińskiej - Jana i Antoniny Żabińskich. Jak przypomniano, państwo Żabińscy zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, do czego przyczyniła się ich godna podziwu postawa w czasach niemieckiej okupacji, kiedy działania Jana i Antoniny Żabińskich przyczyniły się do ocalenia ponad 300 osób z warszawskiego getta. Sama Teresa Żabińska miała wypowiadać się o dokonaniach swych rodziców z nieskrywaną dumą.

Jan Żabiński był zarówno organizatorem, jak i wieloletnim dyrektorem warszawskiego ZOO. To właśnie w miejskim ogrodzie zoologicznym ukrywali ponad 300 Żydów; udzielali swej pomocy również osobom chorym psychicznie. Podobnie harcerze Szarych Szeregów, poszukujący kryjówki po akcjach podejmowanych przeciw okupantom, znajdowali u rodziców Teresy Żabińskiej schronienie.

Działania rodziców Teresy Żabińskiej upamiętnia film “Azyl”

Dokonania rodziców Teresy Żabińskiej zostały upamiętnione w powstałym w 2017 roku filmie pod tytułem “Azyl”. Umożliwiła to międzynarodowa współpraca trzech państw: Czech, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Za reżyserię "Azylu" odpowiadała Niki Caro, która pracowała na planie takich hitów jak “Mulan” czy “Ania, nie Anna”.

Na potrzeby produkcji w rodziców Teresy Żabińskiej wcielili się wówczas Jessica Chastain oraz Johan Heldenbergh. Widzowie mogli oglądać Jessicę Chastain w takich produkcjach jak: “Interstellar” czy “Marsjanin”, podczas gdy postać Johana Heldenbergha jest dobrze znana entuzjastom filmu “W kręgu miłości".

Warszawskie ZOO informacja

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Facebook.com/Warszawskie ZOO, Fakt, Onet, PolsatNews, Filmweb

Następny artykuł