Swiatgwiazd.pl Newsy Tych zniczy unikaj jak ognia! Nie daj się nabrać na cenę. To kasa wyrzucona w błoto
Fot. Canva.com @Zbynek Pospisil

Tych zniczy unikaj jak ognia! Nie daj się nabrać na cenę. To kasa wyrzucona w błoto

20 października 2024
Autor tekstu: Katarzyna Derda

Jakie znicze wybrać na 1 listopada w tym roku? Rodzajów jest bardzo dużo, ale niektóre z nich nie są warte swojej ceny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zniczy?

Wybór zniczy na 1 listopada

Wszystkich Świętych, Święto Zmarłych, Zaduszki, Dziady – nazw jest mnóstwo, ale łączy je jedno: w okolicach 1 listopada łączą Polaków na cmentarzach . W tym okresie oddajemy szacunek i pamięć naszym zmarłym. Tradycja zapalania zniczy jest długa i sięga zwyczajów pogańskich – jej sednem jest symbolika palącego się ognia. Ogień znicza nie tylko nawiązuje do żywej pamięci , która pokonuje śmierć, ale też do płomienia duszy i życia wiecznego.

Zapalanie znicza na cmentarzu jest więc gestem pamięci, ale też formą modlitwy. Dlatego dla wielu z nas wybór odpowiedniego modelu jest tak ważny. Ale jak wybrać najlepsze? Znicze dostępne są w wielu kształtach, kolorach i formach , od najprostszych szklanych lampionów po bogato zdobione, ceramiczne modele. Nowoczesne wersje bywają też zasilane energią solarną. O tej technologii pisaliśmy tutaj . Wiele osób wciąż jednak woli prawdziwy ogień naturalnego płomienia . Jak wybrać taki, który będzie płonął najdłużej?

Hit na 1 listopada. To powiew luksusu na grobie. Nie każdego stać
Za chwilę zmiana czasu na zimowy. Czy to już ostatni raz? Wielu będzie skakać z radości

Porady przed 1 listopada. Jak wybrać najlepszy znicz?

1 listopada na cmentarzach zaroi się od kwiatów, wieńców oraz różnego rodzaju zniczy i lampionów . Oczywiście najpopularniejsze to te z parafinowym wkładem, w szklanym lub plastikowym opakowaniu, z metalową pokrywką chroniącą przed deszczem i wiatrem. Obok nich znajdziemy jednak o wiele więcej możliwości: aż po wspomniane znicze solarne czy fotowoltaiczne, których światło LED świeci nawet do trzech lat . Tańsze LED-owe znicze na baterie są z kolei uzależnione od mocy samych baterii i starczają na około miesiąc.

Jeżeli zależy nam na naturalnym płomieniu, musimy zwrócić uwagę nie tylko na sam wkład, ale też knot i substancję, z jakiej wykonane jest naczynie . W konstrukcji wykorzystywane są różne materiały: plastik może stopić się pod wpływem ciepła. Kamionka lub szkło nie tylko są trwalsze, ale też lepiej chronią płomień przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Knot z kolei powinien być długi i prosty.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze znicza? Ważnych czynników jest kilka. Oczywiście najważniejszym z nich jest czas palenia wkładu. Jeżeli na cmentarzu bywamy bardzo często i możemy je wymieniać, można wybrać tańszy model. Jeżeli zależy nam jednak na długotrwałym, mocnym płomieniu , który będzie płonął długo po tym, jak wrócimy do domu, trzeba przygotować się na większy wydatek. A które rodzaje wkładów to pieniądze wyrzucone w błoto? Poniżej znajdziecie szczegółowy poradnik.

Które wkłady do zniczy palą się najdłużej, a które najkrócej?

Producenci zniczy zgodnie podkreślają, że najlepsze, bo najbardziej wydajne do olejowe wkłady do zniczy . Są droższe od parafinowych, ale palą się średnio cztery razy dłużej – nawet do ośmiu dni. Sam płomień jest też bardziej odporny na niskie temperatury.

A co z wkładami parafinowymi? Te są zdecydowanie najtańsze, ale palą się bardzo krótko. Jeżeli już zdecydujemy się na taki rodzaj wkładu, warto kupić żółtą parafinę, a nie białą – jest nieco bardziej wydajna. Oczywiście jeżeli na cmentarzu bywamy regularnie, a nie tylko w Święto Zmarłych , a zatem możemy wymieniać wkłady, wystarczy najtańsza opcja – należy sobie jednak zadać pytanie, czy taki zwyczaj jest na dłuższą metę opłacalny finansowo.

Na rynku znajdują się też znicze gliniane, czyli kamionkowe . W nich zazwyczaj znajduje się wosk. Jest to opcja z pewnością ekologiczna, która po zapaleniu wyglądają bardzo stylowo, ale brak przykrycia sprawia, że byle podmuch wiatru lub kilka kropel deszczu zniweczy cały efekt . Na dodatek wosk pali się w nich tak samo, jak w tradycyjnej świecy – czyli bardzo szybko.

znicze na 1 listopada, jak wybrać znicz, który znicz wybrać, rodzaje wkładów, najlepsze i najgorsze
Znicze na cmentarzu, fot. Krzysztof Jaracz z Pixabay
Kasztany, znicze i coś, czego nikt się nie spodziewał… Odwiedziliśmy grób Ani Przybylskiej w 10. rocznicę śmierci
Po pogrzebie pokazano, z czym Cugowski przyszedł na cmentarz. Tak pożegnał Andrzejczaka
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Derda

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy