Vivienne Westwood – kapłanka punka, królowa ekstremum i samouczka, która zrewolucjonizowała świat
Zaledwie wczoraj, w późnych godzinach wieczornych, zmarła Vivienne Westwood. Ikona, która zrewolucjonizowała całą branżę mody, w przeszłości wyśmiewana, później podziwiana. Teraz rozpacza za nią cały świat show-biznesu. Jej biografia jest zupełnie niezwykła.
Kultowa projektantka nazywana była "kapłanką punka" i "królową ekstremum" nie bez powodu. Jej całkowicie pozbawiony pruderii styl, śmiałe projekty i cały nurt, który stworzyła, gorszył i inspirował przez dziesięciolecia.
Vivienne Westwood: życie, kariera, początki sławy
Urodziła się w maleńkiej miejscowości Tintwistle na północy Anglii. Jej ojciec najpierw był sprzedawcą owoców, w czasie wojny zaś pracował w fabryce zbrojeniowej. Jej matka dostała pracę jako tkaczka w miejscowej przędzalni bawełny. Później jej rodzina zajęła się prowadzeniem poczty w Londynie.
Kiedy dorosła, studiowała złotnictwo, jednocześnie pracując w fabryce. Później ukończyła college nauczycielski i dostała zajęcie w szkole podstawowej. Jej kariera w świecie mody zaczęła się rozwijać, kiedy wraz z drugim mężem, Malcolmem McLarenenem , późniejszym managerem zespołu Sex Pistols, założyła sklep "Let It Rock" . Później placówka zmieniała nazwy na "SEX" czy "Too Fast to Live Too Young to Die". Nie tylko nazwy były kontrowersyjne.
Z czasem jej projekty zrewolucjonizowały i zdefiniowały na nowo nie tylko modę punkową, ale też całą branżę światową . Nie bali się fetyszystycznej, szokującej tematyki, związanej z erotyką i śmiałego eksponowania ciała. To ona stworzyła kostium Madonny do teledysku "Rain" czy stroje do filmów "Zostawić Las Vegas" i "Zawód zabójca".
Vivienne Westwood nie żyje. Reakcje świata mody
– Aby zrozumieć Vivienne Westwood, nie trzeba się zagłębiać ani w historię subkultury punkowej, ani analizować charakteru poszczególnych dekad. Jej projekty, prócz tego, że intrygujące i niezmiennie na czasie, same opowiadają o sytuacji, nawiązują dialog ze światem zewnętrznym , popychają do refleksji – pisano o niej na łamach magazynu "Vogue".
Angielka za swoje zasługi została odznaczona przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim . "Do ostatniej chwili robiła to, co kochała, projektując, pracując nad swoją sztuką, pisząc książkę i zmieniając świat na lepsze. Prowadziła niesamowite życie. Jej innowacyjność i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat były ogromne i będą kontynuowane w przyszłości. Świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne, aby dokonać zmiany na lepsze" napisała rodzina w oficjalnym oświadczeniu o jej śmierci.
– RIP dla wspaniałej i inspirującej Vivienne, która prowadziła nas przez punk i nie tylko . Wyśmiewana przez branżę modową, ale bez wątpienia niekwestionowana królowa brytyjskiej mody. Kocham cię – napisał wokalista Boy George na Twitterze.
Victoria Beckham wyraziła swój ból na Instagramie. "Jest mi bardzo przykro. Moje myśli są z jej rodziną w tym niezwykle smutnym czasie" wyznała. Z kolei Kim Cattrall, gwiazda "Seksu w wielkim mieście", napisała o niej "genialna projektantka i znana w środowisku modowym kapłanka punka" . "Była genialną twórczynią, odważną, zuchwałą, wyjątkową. Miała wpływ na wielu, dała im pozwolenie na bycie sobą i przekraczanie granic" to z kolei słowa Jamie Lee Curtis.
Zobacz zdjęcia:
Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.