Wpompowano miliony, a tam? Tak wygląda wioska olimpijska
Igrzyska Olimpijskie 2024 zawitały do Paryża, czego świadkami w piątkowy wieczór były miliony widzów na całym świecie. Ceremonia otwarcia aż biła przepychem i luksusem, jednak jak wyglądają realia sportowców. Szok, w jakich warunkach będą musieli mieszkać w najbliższych tygodniach.
Igrzyska Olimpijskie 2024. Głośna impreza dla kamer. Jak żyją sportowcy?
Od piątkowej ceremonii otwarcia media społecznościowe wypełnione są opiniami na temat przepychy, który zaprezentowano w Paryżu. Przed publicznością pojawiły się gwiazdy światowego formatu. Lady Gaga zaprezentowała prawdziwą rewię we francuskim stylu, jednak nikt nie przebił powrotu na scenę Celine Dion.
W internecie głośno także o artystycznej oprawie wydarzenia, która wywołała spory skandal. Mowa tutaj o segmencie przypominającym ułożenie Jezusa i apostołów podczas "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda Da Vinci. Modele, tancerze i Drag Queens mieli według twórców zaprezentować "absurdalność przemocy między ludźmi". Wyszło jednak nieco inaczej.
W mediach społecznościowych nie brak krytyki wobec "wyśmiewania" uczuć religijnych chrześcijan. O samej scenie wypowiedział się nawet Mateusz Morawiecki.
Potrafią obrzydzić nawet ceremonię otwarcia IO - stwierdził.
Nie da się jednak ukryć, że ceremonia była pełna przepychu i ociekającego luksusu. Jak zatem wygląda rzeczywistość sportowców? Ich wioska olimpijska nie przypomina tego co zobaczyliśmy podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2024.
Igrzyska Olimpijskie 2024. Wioska olimpijska odizolowanym miasteczkiem
Tradycja wiosek olimpijskich została zapoczątkowana 100 lat temu właśnie we Francji, gdzie organizatorzy postanowili przyjąć wszystkich sportowców w jednym miejscu. Obecnie ich miejscem pobytu jest odizolowana część Paryża, w której przez najbliższe tygodnie będą mogli wspólnie żyć i trenować.
Do dyspozycji uczestników Igrzysk Olimpijskich jest mnóstwo usług i udogodnień. Na terenie miasteczka znajduje się m.in.: poczta, salon piękności, obszar do zrelaksowania się, a nawet miejsca religijnego kultu. W wolnych chwilach sportowcy mogą poznawać zakątki Francji.
Wioska jest przeogromna. Jeszcze całej nie zdążyliśmy zwiedzić, ale mamy tu wszystko, czego nam potrzeba. […] Uroku dodaje fakt, że wioska zlokalizowana jest na dwóch brzegach Sekwany. Poruszamy się po niej na rowerach. […] Jest dużo leżaków i gier do zabicia nudy, odreagowania stresu czy odpoczynku - opowiedziała pływaczka Paulina Peda w rozmowie z "Super Expressem".
Nie wszystko jest jednak dopięte na ostatni guzik. Sportowcy muszą poradzić sobie w dość niekomfortowych warunkach. Wielu z nas nie wytrzymałoby takich "standardów".
Igrzyska Olimpijskie 2024. Jak mieszkają polscy sportowcy?
Po sportowych zmaganiach reprezentanci państw z pewnością chcieliby zregenerować siły we własnych pokojach. Tam jednak czekają ich mało komfortowe wyposażenia. Największym szokiem są łóżka z tektury.
To prawda, łóżka są tekturowe, ale my przyjechałyśmy tu rywalizować, a nie robić nie wiadomo co, więc nam to nie przeszkadza - zdradziła Onetowi pięściarka, Elżbieta Wójcik.
Organizatorzy służą jednak pomocą i w razie konieczności można dopasować konstrukcję do własnej sylwetki.
W pierwszą noc faktycznie czułam się, jakbym położyła się na deskach. Poszłam do odpowiednich osób, podałam wzrost, wagę i preferencje, a oni poprzekładali te segmenty i było już zupełnie inaczej - dodaje Katarzyna Bachleda-Curuś, członkini misji olimpijskiej.
Problemy pojawiają się również na stołówce. Z uwagi na ilość sportowców wszyscy muszą uzbroić się w cierpliwość, a i pozycje w ofercie mają nie zachwycać . Pomimo komponowania menu przez szefów kuchni z gwiazdą Michelin wiele krajów miało wprowadzić własne pozycje (Brytyjczycy poprosili o owsiankę, a Koreańczycy kimchi). Nie tylko polscy sportowcy odczuwają dyskomfort zgotowany przez organizatorów. W mediach społecznościowych pełno nagrań ich pokoi.
Mimo to sportowcy największy głód mają na olimpijskie medale. Polacy wierzą, że za kilka tygodni nasi reprezentanci wrócą do kraju z wyjątkowymi krążkami.
Źródło: Onet, SE