Wyznaczono datę pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego. 29 marca miną 2 lata od jego śmierci
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie. Jednak jego pogrzeb odbędzie się dopiero niedługo - w drugą rocznicę śmierci artysty. Co jest tego powodem? Urząd Miasta Krakowa właśnie ogłosił datę oraz miejsce uroczystości.
Penderecki to polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. W 2012 roku dziennik "The Guardian" nazwał go "najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem". Trudno się więc dziwić, że jego pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
Krzysztof Penderecki zmarł w 2020 roku. Kiedy i gdzie odbędzie się jego pogrzeb?
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się 29 marca 2022 roku . Do tej pory urna z jego prochami spoczywała w krakowskiej bazylice świętego Floriana. 2 kwietnia 2020 odbyła się msza żałobna w intencji artysty.
Urząd Miasta Krakowa poinformował, że Penderecki zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie, czyli w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła . Jest to miejsce spoczynku najwybitniejszych twórców polskiej sztuki, kultury i nauki. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
Ograniczenia związane z pandemią oraz powody rodzinne sprawiły, że przeniesienie urny z prochami Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się dopiero dwa lata po jego śmierci. Uroczystość żałobna będzie podzielona na dwie części: pierwsza, przeznaczona tylko dla bliskich oraz rodziny, obejmuje wystawienie urny w bazylice św. Floriana.
Podczas uroczystości wystąpią zespoły muzyczne, związane z Pendereckim, jak Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Polskiego Radia. Kondukt żałobny wyruszy o godzinie 11 , przechodząc od bazyliki św. Floriana, przez ulice Floriańską, Rynek Główny i Grodzką do kościoła św. Piotra i Pawła.
Msza żałobna rozpocznie się o godzinie 12 ; ze względu na ograniczenia będą mogli w niej wziąć udział członkowie rodziny, osoby zaproszone oraz przedstawiciele władz i środowisk artystycznych. Przed kościołem będzie jednak przygotowany telebim. Urna Pendereckiego zostanie złożona w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła .
Krzysztof Penderecki - życie i muzyka
Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Był przedstawicielem polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Przez lata pełnił funkcję rektora oraz profesora Akademii Muzycznej w Krakowie.
W ciągu swojego życia skomponował cztery opery, osiem symfonii oraz niezliczoną liczbę innych utworów orkiestrowych, kameralnych, instrumentalnych czy koncertów. Jego najsłynniejsze dzieła muzyczne to "Ofiarom Hiroszimy – Tren", "Pasja według św. Łukasza", "Polskie Requiem" oraz "III Symfonia".
Penderecki stworzył też muzykę do wielu polskich oraz zagranicznych dzieł filmowych . Jego twórczość była wykorzystywana przez największych reżyserów światowej sławy: Williama Friedkina w filmie "Egzorcysta", Stanleya Kubricka w "Lśnieniu", Davida Lyncha w "Dzikości serca" czy Alfonso Cuaróna w "Dzikie dzieci", a także Andrzeja Wajdy w "Katyniu".
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
-
Pilny komunikat Agaty Dudy, zdjęcie nie pozostawia złudzeń. Nie ma czasu do stracenia
-
Przyłapali Zbigniewa Zamachowskiego na gorącym uczynku. Kto by się spodziewał
-
Przygnębiające wyznanie Piotra Adamczyka, dopiero teraz zdobył się na odwagę. "To trudny temat"
Źródło: Urząd Miasta Krakowa, filmpolski.pl
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.