Swiatgwiazd.pl > Tylko u nas > Zofia Zborowska opowiedziała o swoim połogu. Zapytaliśmy ginekologa, czy faktycznie jest to najcięższy czas w życiu kobiety
Martyna Pałka
Martyna Pałka 24.03.2022 09:33

Zofia Zborowska opowiedziała o swoim połogu. Zapytaliśmy ginekologa, czy faktycznie jest to najcięższy czas w życiu kobiety

zosia-zborowska
Instagram.com/zborowskazofia

Zofia Zborowska jest jedną z tych gwiazd, która ma bardzo bliski kontakt ze swoimi obserwatorami w social mediach. Na Instagramie aktorka dzieliła się z fanami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami podczas ciąży, a obecnie zdradza, jak wygląda życie po porodzie. Świeżo upieczona mama zapytała fanki, jak radzą sobie w trakcie połogu. Zapytaliśmy lekarza ginekologa, czym tak właściwie jest połóg i jak wtedy najlepiej dbać o siebie i dziecko!

Zofia Zborowska niedawno została mamą małej Nadziejki. Gwiazda od zawsze jest zżyta ze swoimi fanami i z uśmiechem na ustach dzieli się z nimi swoim życiem. Podczas ciąży aktorka wielokrotnie radziła swoim obserwatorkom, jak najlepiej przeżyć ten czas, ale też często pytała je o zdanie i opinię na ten temat. Niedawno na świat przyszła pierwsza córeczka Zofii Zborowskiej i Andrzeja Wrony o imieniu Nadzieja. W związku z tym, żona siatkarza postanowiła zapytać fanki o ich doświadczenia, związane z połogiem i opieką nad dzieckiem. Przy okazji wypowiedziała się o tym, co myśli o ciążowym nazewnictwie:

- Nie uważacie, że to całe nazewnictwo ciążowo-porodowe jest absolutnie do wymiany?! 90% nazw jest tak obrzydliwa… Na przykład, dlaczego to, co najlepsze i najbardziej wartościowe nazywa się siara, a nie supermleko? Cokolwiek, ale nie siara?!” – powiedziała Zofia Zborowska na swoim InstaStory.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Zofia Zborowska zapytała kobiety, jak ciężko przechodzą połóg

Znana aktorka nigdy nie wstydziła się rozmawiać ze swoimi obserwatorkami na tematy kobiece czy poruszać społecznego tabu. Bardzo podobnie było w tym przypadku, kiedy Zofia Zborowska zapytała kobiety, co uważają na temat połogu i z jakimi trudnościami przyszło im się w tym czasie zmierzyć. Najczęstsze odpowiedzi pań to: „dyskomfort spowodowany ciągłym krwawieniem”, „ataki paniki i depresja poporodowa”, „ból po nacięciu krocza i gojenie się rany” oraz „niemoc w karmieniu piersią i ból sutków”. Wiele pań zwróciło też uwagi, że dużym problemem jest to, że nikt o tym głośno nie mówi.

- Dziewczyny słuchajcie, nie jesteście w tym same. 80% kobiet, według mojej ankiety, przechodzi połóg bardzo ciężko, ale kiedyś to minie. Trzymajcie się! Jestem z Wami, mi też jest ciężko, ale każdego dnia jest odrobinkę lepiej. Jestem z Was wszystkich bardzo dumna, że to wszystko dźwigacie. Jesteście superbohaterkami dla mnie! – powiedziała Zofia Zborowska podczas nagrania na swoim InstaStory.

W nawiązaniu do słów obserwatorek Zosi Zborowskiej o tym, że nikt nie mówi głośno na temat połogu, postanowiliśmy zapytać specjalistę, czym dokładnie jest ten okres i dlaczego jest on dla kobiet tak ciężki. Doktor nauk medycznych, lekarz ginekolog i psycholog Karolina Maliszewska udzieliła kilku rad, które pomogą kobietom przebrnąć przez ten trudny czas oraz wyjaśniła, co sprawia paniom największy kłopot zaraz po porodzie.

„Połóg to ból, karmienie piersią, problemy z wypróżnianiem, ale też czas obserwacji i pielęgnacji dziecka”

Czym tak właściwie jest połóg?

Doktor nauk medycznych, lekarz ginekolog i psycholog Karolina Maliszewska: Połóg to pierwsze 6 tygodni po porodzie, kiedy organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. W połogu tracimy dużo wody. Łzy z oczu, mleko z piersi, pot z ciała, odchody z macicy jako krew i inne kolorowe płyny (brązowe, żółte, białe) z pochwy, mocz częściej niż zwykle… Dlatego pijemy, pijemy i jeszcze raz pijemy! Wodę!

Czym jeszcze dla kobiet jest czas zaraz po porodzie?

To ból. Boli miejsce po szwach, boli krocze, boli blizna po cięciu cesarskim. Boli macica – zwija się na skutek skurczy poporodowych, zwłaszcza przy karmieniu piersią. Bolą piersi, przy karmieniu piersią. Bierzmy środki przeciwbólowe, jeśli przeszkadza nam to funkcjonować (paracetamol i/lub ibuprofen w odpowiednich dawkach). Bez obaw, lepiej przyjąć kilka tabletek i móc się spokojniej opiekować dzieckiem. Jeśli nie pomaga – kontrola. To karmienie piersią, które się rozpoczyna. Nie każda kobieta umie to od razu, nie każde dziecko potrafi od razu jeść. To laktacyjne problemy, jak nawał, obrzęk, zapalenie piersi. Warto chronić laktację, a w razie problemów: szukać dobrej wiedzy w Internecie (Centrum Nauki o Laktacji).lub spotkać się ze specjalistą chroniącym laktację, certyfikowanym doradcą laktacyjnym, lekarzem, położną.

Wiele kobiet zastanawia się, jak ulżyć sobie podczas połogu. Jakich aktywności fizycznych i czynności należy unikać zaraz po urodzeniu maleństwa, a na jakie można sobie pozwolić?

Warto dbać o siebie: gimnastyka jak najbardziej, ale nie wolno zwiększać ciśnienia śródbrzusznego – nie dźwigamy ciężkich rzeczy, nie wywołujemy parcia podczas oddawania moczu lub stolca – samo leci. Nie robimy brzuszków, nie skaczemy na trampolinach.

Połóg to duże społeczne tabu. Jakie są problemy kobiet w tym okresie, o których mówienie nie jest dla nich łatwe i komfortowe, a nawet wywołuje wstyd?

To problem z wypróżnieniem. Co tu dużo mówić. Krocze obolałe, blizny obolałe, całe ciało obolałe, i weź tu zrób kupę! Oprócz wody i diety, można korzystać ze środków przeczyszczających (czopek glicerynowy), Koniecznie spróbujcie trening relaksacyjny, regularna próba, bez parcia, siedzimy na toalecie „w kucki”. Gdy problem się przedłuża – czas na lekarza!

W trakcie połogu kobieta powinna zadbać o siebie i swoje samopoczucie, ale także o nowonarodzone dziecko.

W połogu zajmujemy się także obserwowaniem dziecka. Ile waży, czy dobrze rośnie, czy dobrze je, czy nie za dużo płacze. Może pojawić się kolka niemowlęca. Czy jest zdrowe? To nauka pielęgnacji i sama, jakże czasochłonna, pielęgnacja dziecka. Możemy niestety uzyskać wiele sprzecznych zaleceń. Dotyczących diety, higieny osobistej, kąpania dziecka, karmienia dziecka. Gdzie znaleźć prawdę? Poszukajmy godnego zaufania specjalisty: pediatrę, certyfikowanego doradcę laktacyjnego, doświadczoną matkę, a w Internecie - rzetelnych źródeł.

Co z powrotem do aktywności seksualnej? Czy są jakieś znaki, że to już odpowiednia pora?

Przed powrotem do aktywności seksualnej, warto poczekać na zielone światło od ginekologa, który pomoże w doborze antykoncepcji lub zaplanowaniu kolejnej ciąży.

Problemami, które pojawiają się bardzo często, a o których większość kobiet nie chce i wstydzi się mówić, jest depresja poporodowa, ataki paniki i obniżone samopoczucie. Jak radzić sobie z takimi stanami?

W połogu pojawiają się problemy z nastrojem. Może pojawić się obniżone samopoczucie, smutek. Mamy do niego prawo! Ale jeśli pojawia się depresja poporodowa, poszukaj pomocy u specjalisty, U co piątej – dziesiątej matki smutek będzie trwał zbyt długo, nastrój obniży się za bardzo na zbyt długo, a codzienne życie stanie się zbyt trudne. Koniecznie zgłoś się do psychiatry lub psychologa. Możesz przyjmować leki lub korzystać z psychoterapii.

Pani doktor Karolina Maliszewska zdradziła nam także 10 złotych porad, które powinny pomóc kobietom przetrwać ten ciężki okres i ulżyć sobie w czasie największego bólu czy załamania.

Jak przeżyć połóg? 1. Odpoczywaj razem z nowonarodzonym dzieckiem. 2. Pij wodę. 3. Jedz zdrowo, nie korzystaj z diet. 4. Ruszaj się i uprawiaj delikatną gimnastykę (bez brzuszków i innego zwiększania ciśnienia w brzuchu). Poszukuj pomocy u fizjoterapeuty uroginekologicznego. 5. Karm piersią na żądanie lub szukaj fachowej pomocy w tym temacie (Centrum Nauki o Laktacji, certyfikowani doradcy laktacyjni). 6. Korzystaj ze wsparcia osób bliskich, nie tylko męża, ale też rodziny, koleżanek. Różne są sytuacje w życiu, 7. Obserwuj siebie i dziecko. 8. Pilnie zgłoś objawy alarmujące lekarzowi lub położnej (gorączka, ból (nowy, nasilający się, niereagujący na leczenie; brzucha, nóg, krocza, piersi), duszność, złe samopoczucie, obrzęki (zwłaszcza jednostronne), zaczerwienienia, zmiana w zapachu i objętości odchodów, zmiany w okolicy ran krocza lub po cięciu cesarskim, zmiany w laktacyjnych piersiach) 9. Omów gorsze samopoczucie psychiczne z osobą bliską, psychologiem lub psychiatrą. 10. Po 6 tygodniach od porodu (lub według zaleceń lekarza) kontrolna wizyta u ginekologa.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

Źródło: Wywiad

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].