Swiatgwiazd.pl
Big Cyc

Fot. MARIUSZ GRZELAK/East News

Afera ws. "Makumby" zespołu Big Cyc. Pojawiło się oświadczenie

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Krótka

Udostępnij:

Zespół Big Cyc wywołał dzisiaj naprawdę dużo zamieszania. Okazało się, że grupa wypuściła nowy teledysk do dobrze znanej piosenki “Makumba”, co spotkało się z krytyką internautów. W sieci pojawiło się oświadczenie.

Hit zespołu Big Cyc “Makumba” został wydany w latach 90., a teraz pojawił się teledysk do utworu. Problem w tym, że został on nagrany w Afryce, a internauci oskarżyli muzyków o neokolonializm.

Big Cyc nagrywa teledysk do “Makumby”

Zespół Big Cyc podjęła współpracę z African Music School - szkołę muzyczną, która jest prowadzona przez misjonarza z Polski, Benedykta Pączka. Miejsce to znajduje się w Republice Środkowoafrykańskiej.

Jak wiadomo, szkoła zapewnia dzieciom posiłki oraz edukację - naukę śpiewu, języka angielskiego, jak i naukę gry na instrumentach. Dzieci mogą uczyć się grać na takich instrumentach, jak gitara, saksofon, perkusja, pianino, trąbka czy gitara basowa. Nie ma innej szkoły tego typu w tym kraju.

Niedawno pojawiła się inicjatywa, której celem jest wybudowanie nowego budynku szkoły. Wraz z nią zespół Big Cyc postanowił nagrać nowy teledysk do znanego wszystkim Polakom utworu “Makumba”. Stworzono nowy tekst do piosenki, a piosenkę wykonują uczniowie African Music School.

Krytyka zespołu Big Cyc

Nowa wersja “Makumby”, która pojawiła się w sieci 25 maja, podzieliła jednak internautów. Zespołowi zarzucono neokolonializm, pojawiła się ogromna liczba nieprzychylnych komentarzy.

Dzisiaj rano zespół opublikował na Facebooku oświadczenie. Głos zabrała także organizacja African Music School

"Na przełomie grudnia i stycznia wybuchła w kraju rebelia. Lokalni przywódcy chcieli nie dopuścić do ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich. Ludność Bouar schroniła się wówczas na terenie klasztoru braci kapucynów. W tym czasie popłynął do nich niesamowity i niespodziewany strumień pomocy z Polski. Dzięki ofiarności ludzi mogliśmy kupić jedzenie, materiały sanitarne. W połowie stycznia pracownicy organizacji międzynarodowych policzyli ludzi, którzy schronili się w klasztorze. Było ich blisko 5000" - napisano na Facebooku African Music School.

Dodaje:

"Cały ten czas Norbert i dwójka innych muzyków pracowali z dziećmi, aby odciągnąć ich myśli od tego, co mogło się wydarzyć. W tym czasie pojawił się pomysł nagrania coveru znanej piosenki zespołu Big Cyc - »Makumba«. Norbert jest na co dzień muzykiem Big Cyc i zagrał dzieciom fragment melodii. Spodobało im się sformułowanie - »Polska - Afryka, Afryka - Polska«. Spodobało się, ponieważ w Bouar ludzie wiedzą, że pomagają im Polacy. To setki indywidualnych darczyńców wspiera budowę szkoły, zbiórkę instrumentów muzycznych, dokonują wirtualnych adopcji oraz zapewniają naszym wychowankom pożywienie" - tłumaczy organizacja.

Jak podaje African Music School nowa “Makumba” ma być jedynie apelem o wsparcie oraz zwróceniem uwagi na kłopoty, z jakim borykają się dzieci w Afryce.


Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:
  • Mateusz Damięcki jest w żałobie

  • "Rolnik szuka żony": Ilona i Adrian rozstali się

  • TVP przekazało widzom ulubionego programu złą wiadomość

Źródło: Facebook / Plejada.pl / Interia.pl

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

Sara Müldner z "Na dobre i na złe"

Życie gwiazd

Jak dziś wygląda Sara Müldner? Była gwiazdą "Na dobre i na złe"

Czytaj więcej >
Piotr Fronczewski

Życie gwiazd

Piotr Fronczewski poświęca dużo czasu rodzinie. Nie chce popełnić błędu sprzed lat

Czytaj więcej >
Jolanta Fraszyńska

Życie gwiazd

Jolanta Fraszyńska szykuje się do ślubu. Kim jest jej wybranek?

Czytaj więcej >
Zdzisław pokazał ukochaną

Życie gwiazd

„Sanatorium miłości”: Zdzisław pochwalił się ukochaną

Czytaj więcej >
Iga Krefft Teresa Lipowska

Życie gwiazd

Iga Krefft opowiedziała o depresji. "Stałam się więźniem samej siebie"

Czytaj więcej >
Grażyna Torbicka

Życie gwiazd

Grażyna Torbicka zaopiekowała się sławną matką. Zrezygnowała z ważnych planów

Czytaj więcej >