Swiatgwiazd.pl > Tylko u nas > Cannes 2023. Do kogo tym razem trafi Złota Palma? Relacja na żywo
Martyna Pałka
Martyna Pałka 27.05.2023 19:40

Cannes 2023. Do kogo tym razem trafi Złota Palma? Relacja na żywo

Festiwal Filmowy w Cannes
fot. VALERY HACHE/AFP/East News

Już dzisiaj odbywa się uroczysta gala zakończenia Festiwalu Filmowego Cannes 2023. 76. edycja tej prestiżowej imprezy zgromadziła mnóstwo gwiazd, które już powalczą o jedną z najwspanialszych nagród – Złotą Palmę. Zapraszamy na relację na żywo z tego wydarzenia.

27 maja 2023 roku odbywa się uroczyste wręczenie nagród filmowych Cannes 2023. Impreza rozpoczynająca się 16 maja na Lazurowym Wybrzeżu we Francji od samego początku przyciąga spojrzenia fanów z całego świata. 

Uroczystość wręczenia nagród na Festiwalu Filmowym w Cannes 2023

21:30

Na scenie pojawiają się członkowie jury i wszyscy nagrodzeni. Razem pożegnali się oni z widzami 76. Festiwalu Filmowego w Cannes. Dziękujemy, że byliście z nami.

21:27

Reżyserka nie kryje wzruszenia i zaprasza aktorów na scenę. Podczas przemowy porusza temat protestów społecznych we Francji i rządów sprawowanych przez władze tego kraju. Swoją nagrodę ofiarowała wszystkim reżyserom i reżyserkom, którzy nie mają możliwości otwartego tworzenia.

21:24

Jande Fonda wręcza Złotą Palmę 76. Festiwalu Filmowego w Cannes. Nagrodę otrzymuje “Anatomy of a Fall” w reżyserii Justine Triet.

21:22

Na scenie pojawiła się Jane Fonda, która wyraziła swoją radość ze zmian, jakie zaszły w przemyśle filmowym. Podkreśliła, że kiedyś kobiety nie odgrywały żadnej roli w tym sektorze, a obecnie Festiwal Filmowy w Cannes gości aż 7 reżyserek.

21:19

Drugą najważniejszą tego dnia nagrodę otrzymał film “Strefa interesów”, a statuetkę odebrał reżyser dzieła Jonathan Glazer. Warto podkreślić, że film został w całości zrealizowany w Polsce, a także jest współfinansowana między innymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Statuetkę wręczył Quentin Tarantino.

21:16

Twórca "La Passion de Dodin Bouffant"  Tran Anh Hung – został nagrodzony za najlepszą reżyserię. Główną rolę w tym filmie zagrali Juliette Binoche i Benoit Magimel, którym twórca podziękował ze sceny za niesamowite wsparcie i zaufanie.

21:07

Kolejna wpadka na gali. Członek jury nie potrafił przeczytać nazwiska jednego z nagrodzonych. O pomoc poprosił jedną z towarzyszących mu członkiń.

21:05

Orlando Bloom wręcza nagrodę Jury. Laureatem zostaje Aki Kaurismäki za film "Kuolleet lehdet". Fiński twórca nie był obecny podczas gali, ale odebrano nagrodę w jego imieniu.

21:02

Nagrodę za najlepszy scenariusz wręczył przewodniczący jury sekcji Un Certain Regard, amerykański aktor John C. Reilly. Statuetkę otrzymał  Yuji Sakamoto za scenariusz do filmu Koreedy Hirokazu "Kaibutsu".

20:58

Merve Dizdar postanowiła przemówić w swoim ojczystym języku. Podziękowała reżyserom i całej ekipie filmowej, a także ofiarowała swoją nagrodę wszystkim kobietom, które podobnie jak ona wychowywały się w bardzo ciężkich warunkach. 

– Chciałabym zadedykować tę nagrodę wszystkim kobietom, które muszą walczyć o przetrwanie i zachowanie nadziei – wyznała gwiazda.

20:53

Statuetka za najlepszą rolę kobiecą trafia do aktorki z filmu "Kuru Otlar Üstüne" Nuriego Bilge'a Ceylana – “Merve Dizdar”. Nagrodę wręczył zeszłoroczny zwycięzca Sang Kong Ho.

20:48

Zeszłoroczna laureatka nagrody dla najlepszej roli kobiecej Zar Amir Ebrahim, gwiazda filmu “Holly Spider”, wręczy Złotą Palmę dla najlepszego aktora. Statuetka trafia do japońskiego aktora Kōji'ego Yakusho za rolę w filmie “Perfect Days”.

20:44

Złota Kamera ląduje w rękach Phama Thiena Ana za film "Bên trong vỏ kén vàng" i za najlepszy debiut reżyserski.

20:41

Zaskakująca wpadka podczas 76. Festiwalu Filmowego w Cannes. Wręczająca nagrodę Złotej Kamery przez pomyłkę użyła sformułowania “Złota Palma”, co totalnie wybiło ją z rytmu i rozbawiło całą publiczność.

20:37

Właśnie wręczono Złotą Palmę dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Laureatem została produkcja reżyserki Flory Una Budy "27”.Jury obradowało pod przewodnictwem węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi.

20:27

Na Ceremonii Zakończenia 76. Festiwalu Filmowego w Cannes pojawiła się już cała plejada gwiazd.

20:23

Uwaga fotoreporterów skupiła się obecnie na obsadzie amerykańskiego filmu “Elemental”, a zwłaszcza wcielających się w główne role Vincencie Lacoste i Adele Exarchopoulos.

Cannes 5.jpg
fot. kadr z Festiwalu Filmowego w Cannes

20:12

Na czerwonym dywanie pojawiły się już takie gwiazdy, jak Jane Fonda, Kore-Eda Hirokazu, Leïla Bekhti oraz Orlando Bloom. 

19:57

Na czerwonym dywanie pojawił się również reżyser nominowanej do Złotej Palmy “Strefy Interesów” – Jonathan Glazer. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

19:53

Swoją obecnością zaszczycił nas również Quentin Tarantino. Amerykański reżyser właśnie przyjechał razem ze swoją żoną Danielą Pick.

Quentin Tarantino Cannes.jpg
fot. kadr z Festiwalu Filmowego w Cannes

19:45

Z okazji przybycia kultowej aktorki Jane Fondy Festiwal Filmowy w Cannes postanowił przypomnieć nam fragment jej wywiadu na temat wyborów życiowych i rozwoju spektakularnej kariery. 

19:40

Na czerwonym dywanie właśnie zjawiła się aktorka Eva Longoria. Gwiazda urzekła wszystkich swoją zjawiskową, czerwoną, dopasowaną sukienką z ciągnącym się po ziemi trenem.

Eva Longoria Cannes.jpg
fot. kadr z Festiwalu Filmowego w Cannes

19:37

Wszyscy fotoreporterzy skupili całą swoją uwagę na przybyłej właśnie na czerwony dywan Jane Fondzie. Gwiazda ma na sobie zjawiskową kreację, składającą się z eleganckich czarnych spodni i brokatowej peleryny w kolorze granatu.

Jane Fonda Cannes.jpg
fot. kadr z Festiwalu Filmowego w Cannes

19:29

Na czerwonym dywanie właśnie pojawiła się prawdziwa legenda kina – Robert De Niro. Aktor zagrał w produkcji “Killers of the Flower Moon”

19:25

Cała uwaga zgromadzonych została skupiona na spacerującej po czerwonym dywanie japońskiej aktorce Sakurze Ando. Gwiazda pojawia się w nominowanej do głównej nagrody dzisiejszego wieczoru produkcji “Monster”

19:19

Na czerwonym dywanie pojawił się aktor Orlando Bloom. Gwiazdor zaprezentował się w klasycznym czarnym garniturze. Największą popularność zyskał dzięki takim produkcjom, jak “Piraci z Karaibów”, czy “Władca Pierścieni”.

19:08

Przed nami oficjalnie otwarcie ceremonii zakończenia tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes.

18:54

Kolejnymi gośćmi tego wieczoru jest obsada i ekipa filmowa “The Old Oak”. Produkcja Kena Loacha również dominowana jest do głównej nagrody Festiwalu Filmowego w Cannes – Złotej Palmy.

Film opowiada historię upadającej pubu, który niespodziewanie staje się miejscem spotkań syryjskich uchodźców. Reżyser zapowiedział, że to jego ostatnia produkcja.

Cannes 4.jpg
fot. kadr z Festiwalu FIlmowego w Cannes

18:38

Na czerwonym dywanie pojawiła się ekipa nominowanego do Złotej Palmy filmu “La Chimera” w reżyserii Alice Rohrwacher. Włoska reżyserka zaskoczyła swoją elegancką białą koszulą i sięgającą ziemi granatową spódnicą.

Film opowiada historię młodych Brytyjczyków, którzy wplątują się w sieć skradzionych etruskich artefaktów. Akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku.

Cannes 3.jpg
fot. kadr z Festiwalu FIlmowego w Cannes

18:30

Kolejnymi przybyłymi jest ekipa filmowa japońsko-niemieckiej produkcji “Perfect Days” w reżyserii Wima Wendersa. 

Nominowana do Złotej Palmy produkcja opowiada o życiu japońskiego dozorcy, który docenia uroki codziennego życia 

18:28

Na oficjalnym Instagramie Festiwalu Filmowego w Cannes pojawił się post z twarzami tegorocznej edycji oczami Paula Grandsarda. 

18:18

Na czerwonym dywanie pojawiła się już ekipa południowokoreańskiego filmu “Cobweb” w reżyserii Kim Jee-Woona. Uwagę wszystkich przykuwa gwiazda k-popu Krystal, która pojawia się w produkcji.

Cannes 2.jpg
fot. kadr z Festiwalu FIlmowego w Cannes

18:10

Na czerwonym dywanie jest już francuska aktorka Juliette Binoche. Gwiazda pozuje razem z resztą ekipy z rodzimej produkcji “La Passion de Dodin Bouffant”. Zachwyciła swoją klasyczną stylizacją, składającą się z białej eleganckiej bluzki, czarnej prostej spódnicy i czarnych rękawiczek.

Cannes 1.jpg
fot. kadr z Festiwalu FIlmowego w Cannes

18:06

Lista nominowanych do prestiżowej nagrody Złotej Palmy prezentuje się następująco:

 1. “About Dry Grasses” w reżyserii Nuri Bilge Ceylana
 2. Anatomy of a Fall” reż. Justine Triet
 3. “Asteroid City”  reż. Wes Anderson
 4. “Banel&Adama” reż. Ramata-Toulaye Sy
 5. „Black Files”, reż. Jean-Stéphane Sauvaire
 6. „A Brighter Tomorrow”, reż. Nanni Moretti
 7. „La Chimera”, reż. Alice Rohrwacher
 8. „Club Zero”, reż. Jessica Hausner
 9. „Fallen Leaves”, reż. Aki Kaurismäki
 10. „Firebrand”, reż. Karim Aïnouz
 11. Four Daughters”, reż. Kaouther Ben Hania
 12. „Homecoming”, reż. Catherine Corsini
 13. „Kidnapped”, reż. Marco Bellocchio
 14. „Last Summer”, reż. Catherine Breillat
 15. „May December”, reż. Todd Haynes
 16. „Monster”, reż. Hirokazu Kore-eda
 17. „The Old Oak”, reż. Ken Loach
 18. „Perfect Days”, reż. Wim Wenders
 19. „The Pot-au-Feu”, reż. Tran Anh Hung
 20. „Youth (Spring)”, reż. Wang Bing
 21. „The Zone of Interest”, reż. Jonathan Glazer

18:02

76. edycja corocznego Festiwalu Filmowego w Cannes od samego początku przyciąga spojrzenia fanów z całego świata. Dzisiaj o prestiżową nagrodę Złotej Palmy zawalczy aż 21 filmów. O tym, do kogo trafi wymarzona statuetka, zadecyduje dziewięcioosobowe jury, pod przewodnictwem szwedzkiego reżysera i scenarzysty Rubena Östlunda.

Cannes 2023: Michael Douglas z Honorową Złotą Palmą. Na gali pojawił się z żoną i córką
Tagi: Cannes 2023