Czy pokrzywa działa na włosy? Nie zawsze to najlepsze rozwiązanie
Pokrzywa stosowana była już przez nasze babcie, które nie miały dostępu do Rossmanna na każdym osiedlu. Roślina od lat sprawdza się w walce z różnymi dolegliwościami skóry głowy i włosów, ale nie każdy może jej używać.
Jak pokrzywa wpływa na włosy?
Udowodniono, że pokrzywa może zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na zdrowie włosów. Jest bogata w składniki odżywcze, jak witaminy A i C, sole mineralne (w tym krzem), flawonoidy i fitosterole. Te substancje mogą mieć korzystny wpływ na kondycję włosów. Pokrzywa poprawi elastyczność włosów oraz będzie stymulować ich wzrost. Ponadto, złagodzi podrażnienia skóry głowy i przeciwdziała problemom związanym z łupieżem.
Kosmetyki z dodatkiem pokrzywy stosują najczęściej osoby z problemami z blaskiem i witalnością włosów, z nadmiernym wypadaniem i łamliwością czy ze świądem. Regularne stosowanie może poprawić jakość każdej naszej fryzury.
Fryzury na komunię. Z łatwością wykonasz je w domuJak stosować pokrzywę na włosy?
W sklepach i drogeriach mamy do wyboru najczęściej trzy możliwości: olej, płukankę lub wcierkę. Ta ostatnia sprawdzi się szczególnie w trudnościach z przetłuszczaniem się włosów. Wmasowanie wcierki z pokrzywą wzmacnia cebulki włosów i hamuje wypadanie pasm. Reguluje pracę gruczołów łojowych, odblokowując zatkane pory, tym samym zmniejszając efekt przetłuszczania. Podobnie zadziała płukanka, którą przygotować możemy nawet sami.
W aptekach dostaniemy także suplementy diety zawierające ekstrakt z pokrzywy, często w połączeniu ze skrzypem polnym. Składniki wspierają ogólną kondycję skóry, włosów i paznokci, ale efekty widoczne są po trzech miesiącach regularnego stosowania po trzy razy dziennie. Jeśli nie chcemy tworzyć kolejnego wydatku, możemy sięgnąć po domowy napar z listków pokrzywy. Zadziała na odporność, nerki i równowagę hormonalną.
Kto nie powinien stosować pokrzywy?
Przed zastosowaniem pokrzywy w jakiejkolwiek postaci powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, ponieważ może wywoływać działania niepożądane u niektórych osób. Pokrzywy, nawet na włosy, nie powinny zatem stosować osoby z alergią na nią lub na inne rośliny z rodziny pokrzywowatych w obawie o reakcję alergiczną, taką jak swędzenie, wysypka lub obrzęk.
Tym samym, osoby z nadwrażliwą skórą lub skłonnościami do alergii również powinny dać sobie z nią spokój. Trudniejsze choroby skóry (np. egzema czy łuszczyca) nasilą się pod wpływem produktów z pokrzywą lub spowodują dalsze podrażnienia. Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią także zalecana jest ostrożność w stosowaniu, ponieważ niektóre składniki mogą mieć niepożądane skutki dla zdrowia matki i dziecka.
Dodatkowo, naparu z listków pokrzywy nie powinny pić osoby, które mają problemy z nerkami lub układem moczowym. Taka herbata zwiększa produkcję moczu i tym samym powoduje szybsze wydalanie minerałów z organizmu m.in. potasu.