Czy powinnam iść do psychologa? 10 powodów, dla których warto
Czy powinnam iść do psychologa? To pytanie jest najczęściej zadawane przez ludzi, którzy mają problem z własną świadomością oraz niestabilnością emocjonalną. Świat widziany przez takie osoby mieni się zazwyczaj w czarno-białych barwach, a przysłowiowa szklanka jest zawsze do połowy pusta. Jak zmienić nastawienie do otoczenia, życia i przede wszystkim- siebie? Kiedy czas iść do psychologa?
Czy powinnam iść do psychologa? O to pyta coraz więcej młodych ludzi, szukających pomocy u specjalistów. Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach depresja i stres są najczęstszą przyczyną wizyt u psychologów i psychiatrów. Jeżeli czujesz się źle, czy to odpowiedni moment na rozmowę ze specjalistą? Zobacz, kiedy jest odpowiedni moment, by udać się do psychologa.
Kiedy powinnam iść do psychologa?
Zadajesz sobie notorycznie pytanie: nie chcę mi się żyć ? Twoja wyszukiwarka puchnie od frazesów w stylu co robić jak mam stany lękowe? To oznacza jedno: musimy popracować nad twoją psychiką. Oczywiście, nie robi tego na bazie domowych sposobów, czy aromaterapii. Nasza kondycja psychiczna wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty, która w tym przypadku jest lekarz psycholog pierwszego kontaktu. Skonsultuj się z nim jak najszybciej.
Pytanie brzmi: jak znaleźć dobrego psychologa? Czy powinnam iść do psychologa? Oczywiście, mówiąc o jak najszybszej konsultacji z lekarzem nie mamy na myśli pierwszego numeru telefonicznego napotkanego w książce z wszelkimi numerami. O ile wizyta jest konieczna w twoim przypadku, o tyle powinnaś poświęcić konkretny przedział czasowy na dobry wybór.
Telefony zaufania
Jeżeli jednak twój spadek formy psychicznej będzie na tyle niebezpieczny, że konieczna będzie merytorycznie wystawiona diagnoza, możesz poratować się podanymi telefonami zaufania:
- Internetowy Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”
- czynny codziennie w godzinach 18.00-4.00
- Telefon Zaufania dla Kobiet w Ciąży i Rodziny
- 85 732-22-22 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-17.00)
- Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” (przemoc, przemoc w rodzinie, przemoc w relacjach)
- 800 120 002 – telefon zaufania (czynny przez całą dobę)
- niebieskalinia@niebieskalinia.info – poradnia mailowa
- 22 250 63 12 – telefon dla specjalistów (czynny środy – 10.00–13.00)
- koordynatorzy@niebieskalinia.info – poradnia mailowa dla specjalistów
Czasami będąc sam na sam ze sobą przyłapujemy się na wyobrażaniu sobie naszej szybkiej śmierci, by po chwili całkowicie oprzytomnieć i przełączyć program na inny kanał. Nie jest to nazbyt zdrowe postrzeganie świata, ale jak powszechnie wiadomo, każdy z nas czasami wpada w pułapkę smutnej rzeczywistości, która skłania nas do posępnych stwierdzeń.
Stan alarmujący
Natomiast alarmujący stan to wieczne pragnienie o skończeniu życia. W takich przypadkach dzień bezmyśli o samobójstwie jest dniem straconym i możemy już wówczas mówić o pogłębiającej się depresji.
Ona z kolei powinna być natychmiastowo leczona. Teraz sprowadzamy się do dwóch pytań: kiedy powinnam iść do psychologa oraz kiedy powinnam iść do psychiatry? Czym się różni psycholog od psychiatry
Psycholog i psychiatra
Dla wielu z nas wizyta zarówna u jednego, jak i drugiego specjalisty mieni się jako najgorsza konieczność, która jest już ostatecznym krokiem ku pomocy. Społeczeństwo niewystarczająco docenia kompetencje lekarzy, tym samym dyskwalifikuje ich diagnozy jeszcze przed samym procesem leczenia. Dlaczego tak się dzieje? Skąd wziął się obraz złego lekarza w naszej mentalności?
Duża część osób, na swoją obronę, posłuży się taką argumentacją: po co iść do psychologa, skoro to tylko kilka nic nieznaczących dialogów z obcym? Takie osoby posłużą się wyrażeniem, że to fanaberia chodzenia do specjalisty w celu uzyskania pomocy i takie też przyjęło się myślenie w Polsce na ten temat.
Czy powinnam iść do psychologa czy psychiatry
Te same postacie nie są również w stanie rozróżnić pojęcia psychologa od psychiatry. Zobaczmy, jakie występują rozbieżności w ich wykonywanych zawodach:
- Psychiatra:to osoba, która musiała ukończyć medycynę na wydziale lekarskim, tym samym może pochwalić się specjalizacją w dziedzinie psychiatrii. Taka osoba zatem ma uprawnienia do wypisywania zwolnień lekarskich, czy skierowań do szpitala, z racji na dyplom. Najważniejszą czynnością, którą wykonuje jest diagnozowanie i leczenie zaburzeń oraz chorób psychicznych i w razie takiej konieczności, może zaproponować farmakoterapię, czyli leki na receptę.
- Psycholog: jest specjalistą, który ukończył 5- letnie studia magisterskie na wydziale psychologii, otrzymując taki tytuł. Do zakresu jego obowiązków należy: opiniowanie i orzekanie na temat danej diagnozy psychologicznej. W ramach zaburzeń psychicznych pacjenta udziela mu pomocy w postaci rozmowy i wysłuchania tego, co ma do powiedzenia.
Czy powinnam iść do psychologa?
Lepiej iść do psychologa czy psychiatry? Jak widać, psychiatra ma nieco większe kompetencje do podejmowania bardziej radykalnych kroków w leczeniu, dlatego mając na uwadze troskę o wasze zdrowie, radziłybyśmy zdecydować się na tego drugiego specjalistę.
Kiedy iść do psychologa? Psychologa polecamy z kolei osobom, które mają skłonności do postrzegania świata w czarnych barwach, ale niekoniecznie musi to być poparte myślą o odebraniu sobie życia.
Jeżeli wpisujesz w Internet takie frazy jak: psycholog depresja, czy psycholog stany lękowe, to myślimy, że słowa warto przekuć w czyny i tym samym udać się do tego specjalisty. Odpowiadając na twoje pytanie: czy psycholog może przepisać leki? Jak widzisz nie możemy odpowiedzieć pozytywnie. Psychiatra ma zdecydowanie szerszą paletę kompetencji.
Co to jest terapia behawioralno-poznawcza
Choć brzmi poważnie, jest jednym z najskuteczniejszych kuracji w zakresie postępowania terapeutycznego. To oznacza, że jest głównie wykorzystywany przy leczeniu osób, o których jest ten tekst – mające problemy z psychiką, czy stany depresyjno- lękowe. Sama terapia została opracowana przez Amerykanina Aarona Becka w latach 60. XX wieku. W kogo wymierzona jest terapia?
Dla kogo terapia?
Skierowana jest do osób, które, według specjalistów, określani są mianem chorych na podłożu psychologiczno- emocjonalnym. Ci, którzy pod wpływem emocji kopiują zachowanie innych, tworząc kolejne wzorce do naśladowania i kolejnego powtarzania, na własne życie i doświadczenia.
Przykład? Jednym z najlepszych ilustracji tej tezy jest pesymista, który powszechnie uważa, że jego życie występuje tylko w czarnych barwach.
Jeżeli miałybyśmy powiedzieć, dla kogo powinna być przeznaczona taka hospitalizacja, to zdecydowanie byłybyśmy skłonne ją zaproponować osobom o najróżniejszych fobiach i zaburzeniach depresyjnych, schizofrenii czy stresu pourazowego, o których już mówiłyśmy przy innych okazjach nieco wyżej.
Jak się przygotować na pierwszą wizytę u psychologa
Jest to dosyć trudne pytanie, ze względu na różne ukształtowania osobowościowe ludzi. Jedni będą potrzebować więcej czasu na podjęcia kroków konsultacji z lekarzem ze względu na łagodne ukształtowanie charakteru, z kolei druga grupa osób będzie chciała podjąć leczenie i rozmowę ze specjalistą od razu, nawet nie ćwicząc przed wizytą poszczególnych wypowiedzi i poszczególnej argumentacji.
Załóżmy, że zaliczasz się do pierwszego grona i zdecydowanie dorosłaś do decyzji czy warto iść do psychologa. Świetnie, wszystko zaczyna się od twojej głowy! Jeżeli myśli podpowiadają ci o takim kroku, to już możemy mówić o pewnym sukcesie. Teraz wystarczy wcielić to podejście do realnych postępowań- dzwonimy do wybranego specjalisty i pytamy się o możliwości pomocy. Nie bój się lekarza, który jest nastawiony na pomoc.
Wstydzę się iść do psychologa
Oczywiście, telefon do lekarza będzie oznaczać w następstwie pójścia do gabinetu specjalisty. Zapewniamy, że nie ma się czego bać. Jak sama widzisz, jest to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu- po studiach lekarskich i kompetencjach, które są właściwe w przypadku leczenia zaburzeń psychicznych, które prawdopodobnie masz.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Pierwsza wizyta z tego cyklu może okazać się niepewną, a przez to niekomfortową sytuacją, która wyzwoli w nas bardzo duże pokłady stresu. Jak możemy temu zaradzić? Pewnie skupiasz się na fakcie, że specjalista będzie się śmiał z twoich wywodów na tematy psychologiczno-emocjonalne.
Spieszymy z odpowiedzią, że jest to osoba na tyle poważna, że możesz całkowicie poświęcić jej swój czas i tym bardziej myśli. Dlatego do twojego zadanie będzie należeć pójście na konsultacje, z nastawieniem, że to lekarz pracuje dla ciebie i w związku z tym wybrała takie, a nie inne studia.
Pierwsza wizyta u psychologa
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologai czy powinnam iść do psychologa? Zazwyczaj pierwsze wizyty mają charakter wyżej już wymienionej konsultacji i nie będziesz musiała się wykazywać większą znajomością fachowej terminologii z zakresu psychiki.
Pamiętaj jednak, że terapia u psychologa sprowadza się do wspólnych rozmów, wymianie informacji, dlatego powinnaś współpracować z lekarzem w miarę swoich możliwości. Mów mu o wszystkim: czego doświadczyłaś, jak wyglądał twój dzień , skąd się bierze twój płacz. Im więcej wie na twój temat, tym bardziej będzie mógł ci pomóc.
Czy psycholog mi pomoże?
Tak, zdecydowanie polecamy możliwość konsultacji ze specjalistą w zakresie zaburzeń psychologicznych. Rozmowy ze względnie obcą, ale też odpowiednio wykwalifikowaną osobą bardzo często uświadamiają nam o rzeczach, które do tej pory konsekwentnie odrzucałyśmy.
Przede wszystkim psycholog będzie w stanie nam wyjaśnić przyczyny naszego zachowania, naszych smutków i lęków. Jako dyplomowany lekarz ma również możliwość wystawienia odpowiedniej diagnozy dalszej terapii.
Psycholog również pomoże ci swoją bezstronnością – nie znacie się na tyle dobrze, żeby oceniał cię przez taką samą optykę twojej najlepszej przyjaciółki czy dobrego kolegi. Dlatego będzie mógł się wykazać się większym dystansem podczas wydawania ewentualnych osądów na twój temat. Odpowiadając na twoje pytanie: czy powinnam iść do psychologa, zdecydowanie polecamy rozpatrzyć tę ewentualność!
Podsumowanie
Czy powinnam iść do psychologa? Bardzo często twoje myśli krążą wokół stwierdzenia co robić jak nie chcę żyć, chociaż na szczęście do tej pory nie miałaś na tyle sił i odwagi, by stanąć na krawędzi balkonu?
To oznacza, że konieczna jest wizyta u profesjonalisty, który bardzo dobrze zaopiekuje się tobą i twoją psychiką. Dusza, tak samo, jak zresztą ciało, potrzebuje od czasu do czasu regeneracji, a rozmowa z psychologiem może umożliwić odbudowanie twoich wewnętrznych struktur.
Teraz wystarczy wybrać lekarza, który pomoże ci w odnalezieniu radości życia. Najtrudniejszy krok to pierwszy telefon w następstwie pierwszy telefon do takiego specjalisty. Tylko kogo wybrać?
Pamiętaj, że to psychiatra może zadziałać więcej w obszarze przepisywaniu leków, recept itd. Z kolei psycholog zajmuje się na ogół opiniowaniem na temat stanu zdrowia pacjenta i przeprowadza długie rozmowy na najróżniejsze tematy. Wszystko po to, aby jak najwięcej dowiedzieć się o formie psychicznej badanego.
Czy powinnam iść do psychologa- ZOBACZ ZDJĘCIA:
Czy powinnam iść do psychologa? To pytanie bardzo często zadaje sobie wiele kobiet.
Czy powinnam iść do psychologa- wiele osób z zaburzeniami emocjonalnymi musi mierzyć się zarówno z takim pytaniem, jak i odpowiedzią.
Kiedyś kobiety nie miały możliwości zapytani siebie: czy powinnam iść do psychologa? Osoby z zaburzeniami emocjonalnymi traktowano jak trędowatych.
Bardzo wiele kont na Instagramie pozwala odpowiedzieć na pytanie,ypowinnam iść do psychologa i czym jest ta nauka.