Swiatgwiazd.pl Lifestyle Czy przed ślubem warto podpisać intercyzę? Lista najważniejszych powodów i minusów
fot. canva, para młoda podpisuje intercyzę

Czy przed ślubem warto podpisać intercyzę? Lista najważniejszych powodów i minusów

26 czerwca 2023
Autor tekstu: Martyna Pałka

Sezon wesel rozpoczął się na dobre. Przed wejściem w związek małżeński warto zastanowić się nad tym, jak wyobrażamy sobie zarządzanie naszymi finansami po ślubie. Jak działa intercyza i czy warto ją podpisywać?

Czym jest intercyza?

W momencie wstąpienia w związek małżeński z naszą drugą połówką powstaje między nami wspólnota majątkowa, a to oznacza, że wszystkie zarobione pieniądze, niezależnie od tego, od kogo dokładnie one pochodzą, należą do zakochanych.

Aby uniknąć takiej sytuacji, konieczne jest podpisanie przed ślubem umowy o rozdzielności majątkowej, którą potocznie nazywa się intercyzą. Jej zawarcie sprawia, że każdy z małżonków dysponuje własnymi pieniędzmi i odrębnym majątkiem , a druga osoba nie ma w tej sprawie prawa głosu. Oznacza to, że w takim małżeństwie nie ma wspólnego majątku.

Ślub konkordatowy: niezbędne dokumenty i formalności, terminy. Jak się do niego przygotować?

Jak i kiedy sporządzić intercyzę?

Intercyzę warto podpisać jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego . Oznacza to, że w chwili ślubu natychmiast pomiędzy zakochanymi zostanie ustanowiona rozdzielność majątkowa. Jednak wcale nie jest to konieczność, a umowa może zostać zawarta również w trakcie ślubu.

Aby podpisać intercyzę, potrzebujesz podstawowych dokumentów - dowodu osobistego, aktu małżeństwa oraz umów potwierdzających wartość majątku, podlegającego podziałowi . Warto jednak pamiętać, że podpisując intercyzę już po ślubie, majątek pary zazwyczaj dzielony jest równo po połowie.

Co więcej, umowa ta nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie dorobku. Oznacza to, że w momencie śmierci jednego z małżonków spadek przypada w pierwszej kolejności dzieciom oraz drugiemu małżonkowi.

Czy warto podpisywać intercyzę?

Intercyza wydaje się idealnym rozwiązaniem dla tych par, które cenią sobie niezależność finansową i chcą samodzielnie decydować o swoich funduszach. Jest to jednocześnie forma ochronna, która może okazać się niezwykle cenna w przypadku zadłużenia współmałżonka.

Jeżeli zakochani podpisali intercyzę, wówczas długi małżonka lub małżonki nie przechodzą na ich drugą połówkę, ale obciążają jedynie samego dłużnika. Jest to również dobry pomysł, gdy jedna lub dwie osoby z pary zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej - w ten sposób można uchronić ukochaną osobę przed ewentualnymi stratami czy nieudanymi inwestycjami we własną firmę.

Istnieje jednak kilka wad. Jedną z nich jest fakt, że pary, które zawarły intercyzę, mają o wiele mniejszą zdolność kredytową, a także nie są w stanie odprowadzać wspólnego podatku dochodowego.

Źródło: money.pl

W Dubaju pytają o Polki, mężczyźni je uwielbiają. Wyszło na jaw, ile są w stanie zarobić
Ślub cywilny: niezbędne dokumenty i formalności, terminy. Poradnik dla par młodych
Obserwuj nas w
autor
Martyna Pałka

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy