Swiatgwiazd.pl Lifestyle Dieta ketogeniczna – dlaczego warto jej spróbować?
fot. katie smith, www.unsplash.com

Dieta ketogeniczna – dlaczego warto jej spróbować?

20 lipca 2020
Autor tekstu: Dominika Bryś

Ciało przyzwyczaja się do ketozy po około jeden/ dwóch tygodniach. Zaczyna spalać tłuszcze, dzięki temu, że nie pobiera energii z węglowodanów.

Koreczki z ogórka i serka śmietankowego

Jakie proporcje są właściwe dla diety ketogenicznej?

Łosoś pieczony w piekarniku z warzywami

Najbardziej właściwą wersją diety ketogenicznej to proporcje: 70 procent zdrowych tłuszczów, 20 procent białka, 10 procent węglowodanów. Idealny posiłek i przekąska keto powinny zawierać wskazane proporcje.

Dieta ketogniczna to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, spalająca tłuszcz. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, czy mieć więcej energii, dieta keto jest obecnie popularnym wyborem. Może być jednak trudna, jeżeli jesteś przyzwyczajona do diety bogatej w węglowodany lub nie jesz mięsa.

Kolacja

Wołowina smażona z cebulą i sosem pomidorowym, makaron z cukinii (wykonany na obieraczce do warzyw), ser

Dieta ketogeniczna – przygotuj plan posiłków keto

Obiad

Dieta ketogeniczna – przykładowy jadłospis

Metodą prób i błędów, sama określisz, jak skonsturowany jadłospis będzie Ci najlepiej odpowiadać. Dla ułatwienia startu prezentujemy Ci przykładowe posiłki na diecie keto.

Przekąski

Dieta ketogeniczna to temat, który nie schodzi z języków już od kilku lat. Dzieje się tak, dlatego, że przynosi wymierne efekty, a osoby żywiące się w myśl jej zasad chwalą sobie lepsze samopoczucie. Na czym polega ta dieta i czy faktycznie jest zdrowa? Jakie daje efekty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ustal datę rozpoczęcia diety i przeorganizuj swoją spiżarnię, kupując odpowiednie dla tego stylu żywienia produkty oraz przekąski.

Omlet ze szpinakiem, fetą + kawa z łyżeczką oleju kokosowego

Grillowany kurczak, bakłażan, cukinia, pomidory, okropione oliwą z oliwek

Jedną z największych zalet tej diety jest to, że nie wymaga ona skrupulatnego liczenia kalorii. Wręcz nie powinno się sugerować w niej tymi kryteriami. Bardzo ważne jest za to kontrolowanie właściwych proporcji makroskładników odżywczych – białka, węglowodanów i tłuszczy.

Bekon, pomidor, indyk, awokado, okropione dipem jogurtowym, owinięte w liść sałaty

Kolejnym ważnym aspektem jest regularność w spożywaniu dań. Zaleca się 3-4 posiłki dziennie, wraz z kilkoma zdrowymi przekąskami pomiędzy. Dzięki temu zabiegowi utrzymasz dobrą mieszankę białka i tłuszczu, która pozwoli Ci zachować energię i siłę.

Sałata z kurczakiem, bekonem, awokado, serem pleśniowym, pestkami dynii, pomidorkami koktajlowymi, dip jogurtowy lub oliwa z oliwek

Pełnotłusty jogurt bez laktozy wymieszany z nasionami chia, orzechami włoskimi i malinami

Śniadanie

Guacamole

Obserwuj nas w
autor
Dominika Bryś None
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy