Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Duda ogłosił żałobę narodową. Oto co spowodował. Takiego zamieszania dawno nie było
Kamila  Szamik
Kamila Szamik 23.04.2025 19:04

Duda ogłosił żałobę narodową. Oto co spowodował. Takiego zamieszania dawno nie było

Andrzej Duda
fot. KAPiF/Instagram

Po śmierci papieża Franciszka cały świat zamarł. Andrzej Duda ogłosił na sobotę żałobę narodową. Nie do wiary, co stało się po jego decyzji. Zamieszanie w całej Polsce. 

Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową po śmierci papieża Franciszka

W porannych godzinach Wielkanocnego Poniedziałku media na całym świecie obiegła poruszająca wiadomość – papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. Informację tę potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, a niedługo później dźwięk dzwonów bazyliki św. Piotra ogłosił koniec wyjątkowego etapu w historii Kościoła katolickiego. Odejście papieża to moment głębokiego smutku, ale również okazja do refleksji nad jego pontyfikatem, który wyróżniał się skromnością, wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka, zaangażowaniem w budowanie pokoju i troską o wykluczonych. 

W związku z tym prezydent Andrzej Duda zdecydował, że dzień pogrzebu papieża – 26 kwietnia – zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej w Polsce. Informację tę przekazał Wojciech Kolarski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, zaznaczając, że odpowiednie rozporządzenie trafi niezwłocznie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i będzie wymagało podpisu premiera.

W związku ze śmiercią Ojca Świętego, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu — 26 kwietnia — ogłosić dniem żałoby narodowej — powiedział Wojciech Kolarski.

Prezydent Andrzej Duda, wraz z pierwszą damą, zapowiedział swój osobisty udział w ceremonii pogrzebowej papieża Franciszka. Mimo to, głowa państwa znalazła się w ogniu krytyki – a wszystko za sprawą jednej, kontrowersyjnej decyzji.

Czy papież Franciszek był
Papież Franciszek, fot. East News
Najgorsze co mógł zrobić po śmierci papieża? Andrzej Duda w ogniu krytyki To stanie się w Polsce w dniu pogrzebu papieża Franciszka. Duda właśnie ogłosił

Andrzej Duda w ogniu krytyki

Ogłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka wywołało burzliwą dyskusję w przestrzeni publicznej. Dla wielu obywateli, zwłaszcza wyznawców Kościoła katolickiego, była to naturalna forma uczczenia pamięci papieża. Jednak decyzja spotkała się także z falą krytyki, szczególnie ze strony tych, którzy uznali ją za nieprzemyślaną lub inspirowaną politycznie. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy podważających szczerość intencji głowy państwa. 

Zarzucano prezydentowi, że kierował się raczej kalkulacją polityczną i próbą zyskania poparcia wśród konserwatywnych wyborców niż autentycznym poczuciem wspólnoty narodowej. Wśród krytyków znalazła się również Joanna Szczepkowska, która postanowiła zabrać głos w tej sprawie.

Bez względu na to, ile tu stracę sympatii: żałoba narodowa to coś, co wstrząsa całym narodem. Tragedia, z którą społeczność się utożsamia jako naród. Nie można narzucać żałoby narodowej z powodu odejścia głowy konkretnego Kościoła, konkretnej religii. Jest to sprzeczne z konstytucją - napisała Joanna Szczepkowska na Facebooku.

I dodała:

Można oczywiście odwołać uroczystości koronacji Chrobrego z powodów logistycznych, jeśli prezydent jedzie na pogrzeb papieża, ale każdy obywatel ma prawo do spędzania czasu według woli i do przeżywania bądź nieprzeżywania żałoby z powodów religijnych. Odejście Jana Pawła łączyło się z żałobą narodową, to oczywiste, ze względu na to, że jego osoba miała dla naszego narodu w tamtych czasach wielkie znaczenie, ale decyzja prezydenta Dudy o żałobie narodowej w dniu pogrzebu papieża Franciszka, jest moim zdaniem po prostu sprzeczna z konstytucją. Być może też z kierunkiem, jaki chciał nadać swojemu kościołowi. Art. 25.[ ...] "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. 

Do opinii Szczepkowskiej przychyliła się także Dorota Zawadzka. 

Kompletnie, ale to kompletnie nie rozumiem idei ogłoszenia żałoby narodowej z powodu śmierci głowy państwa Watykan. Z tego, co się orientuję, żałoba narodowa dotyczyć może czegoś, co wstrząsa całym narodem. Dotyczy jakiejś tragedii, dramatu, który jest wspólny dla całego narodu - napisała na Facebooku.

Porównała śmierć papieża do zgonu królowej Elżbiety II, która była głową kościoła anglikańskiego. Wówczas nie ogłoszono w Polsce żałoby narodowej.

Nie ogłasza się wszak żałoby po śmierciach przywódców innych państw. Umarła głowa kościoła. Umarł człowiek. Przykry i smutny to fakt, jak każda śmierć. Ale gdy umarła głowa kościoła anglikańskiego, czyli królowa Elżbieta, nie było żałoby przecież... Nie pojmuję... - dodała.

Okazuje się, że cała Polska stanęła na głowie po ogłoszeniu prezydenta. Wielu zaczęło się zastanawiać, co stanie się z ważnymi wydarzeniami zaplanowanymi na ten dzień. Wszystko już stało się jasne.

Zamieszanie po ogłoszeniu Dudy

W związku z ogłoszoną żałobą narodową, w sobotę można się spodziewać zmian w programach największych stacji telewizyjnych w Polsce. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, do grona nadawców dostosowujących ramówkę dołącza również TVN7. Stacja podjęła decyzję o nieemitowaniu programu “Mówię wam” prowadzonego przez Mateusza Hładkiego. Rzeczniczka kanału potwierdziła w rozmowie z portalem, że zmiany są podyktowane szczególnym charakterem tego dnia.

Ramówki pozostałych kanałów dostosują emitowane treści do charakteru tego szczególnego czasu — poinformowało biuro prasowe TVN.

TVN postanowił przenieść emisję programu "Mam talent!" – zamiast w sobotę, zostanie on pokazany w piątek. Dzięki temu finał obecnej edycji odbędzie się zgodnie z planem, 17 maja. Polsat zrezygnuje natomiast z emisji "Kabaretu na żywo", zastępując go filmem fabularnym. Zmiany musiała wprowadzić także Telewizja Polska. Zamiast w sobotę, koncert z okazji 1000-lecia koronacji, który miał się odbyć w dzień żałoby narodowej, zostanie przełożony na niedzielę.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superliga Sp. z o.o. ogłosili w opozycji do TVN, że mimo ogłoszonej żałoby narodowej, wszystkie mecze Orlen Superligi oraz niższych lig odbędą się zgodnie z pierwotnym harmonogramem. Władze piłki ręcznej zaznaczyły jednak, że wydarzenia sportowe będą miały odpowiednią, szacowną oprawę, a każdy mecz rozpocznie się minutą ciszy na cześć zmarłego.

Wszystkie najbliższe mecze rozgrywek Orlen Superligi i Orlen Superligi Kobiet, a także wszystkie mecze pozostałych klas rozgrywkowych prowadzonych przez ZPRP zostaną poprzedzone minutą ciszy - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Teatr Polonia Krystyny Jandy postanowił również nie wprowadzać zmian w repertuarze. Wszystko odbędzie się tak, jak zostało wcześniej zaplanowane.

Szanowni Widzowie, w odpowiedzi na zapytania informujemy, że repertuary Teatru Polonia i OCH-Teatru na sobotę, 26 kwietnia, pozostają niezmienione. Zapraszamy na spektakle do obu teatrów - brzmi oświadczenie na stronie Teatru Polonia, którego dyrektorką artystyczną jest Krystyna Janda.

Także w teatrze Michała Żebrowskiego i w Romie bez zmian. Co wy sądzicie o takim zamieszaniu?

"Mam Talent", fot. KAPiF