Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Pogrzeb Franciszka. Sceny, jakich nie było w historii. Na to pozwolili
Hanna Kuchlin
Hanna Kuchlin 23.04.2025 05:01

Pogrzeb Franciszka. Sceny, jakich nie było w historii. Na to pozwolili

Pogrzeb Franciszka
fot. East News

Pogrzeb papieża Franciszka. W sobotę podczas ostatniej drogi papieża wydarzy się coś, co ma miejsce pierwszy raz w historii. Szczegóły poniżej. 

Papież Franciszek nie żyje

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny. 21 kwietnia 2025 to data, która na zawsze wpisał się w historię Kościoła. Oficjalny komunikat Watykanu we wtorkowy poranek podał powód śmierci papieża. Profesor Andrea Arcangeli, dyrektor watykańskiej służby zdrowia, poinformował o udarze, który pogrążył papieża w śpiączce, oraz o nieodwracalnej zapaści sercowo-naczyniowej, która ostatecznie zakończyła jego ziemską pielgrzymkę. Trwają przygotowania do pogrzebu, który ma odbyć się w sobotę o 10. Trwają przygotowania.

papież Franciszek, fot. Instagram
Nie żyje papież Franciszek, fot. Instagram
Śmierć Franciszka to początek końca? Mroczne proroctwo zaczyna się spełniać "Robin Hood papieża". Oto polski kandydat na następcę Franciszka. Kim jest kardynał Krajewski?

Pogrzeb papieża

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka zostanie ogłoszona w dniu jego pogrzebu, 26 kwietnia. W sobotę o godzinie 10 rozpoczną się uroczystości. 

Obecnie ciało papieża Franciszka przebywa w kaplicy Domu św. Marty, ale w środę zostanie przetransportowane do bazyliki, w celu przygotowania go do pogrzebu:

W środę o godz. 9.00 trumna z ciałem Ojca Świętego Franciszka zostanie przeniesiona z kaplicy w Domu św. Marty do Bazyliki Watykańskiej - podał Watykan.

Papież Franciszek zaskoczył świat, wyrażając w testamencie skromne życzenie dotyczące swojego pochówku. Zamiast monumentalnego grobowca, prosi o prosty pochówek w ziemi, w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, z pojedynczym napisem "Franciscus". Dokument, datowany na czerwiec 2022 roku, ukazuje papieża jako człowieka bliskiego prostocie, nawet w obliczu wieczności.

W imię Najświętszej Trójcy. Amen. Czując, że zbliża się zmierzch mojego ziemskiego życia, i z żywą nadzieją na życie wieczne, pragnę wyrazić moją wolę w testamencie wyłącznie, jeśli chodzi o miejsce mojego pochówku - czytamy.

Jak będzie wyglądała ceremonia? Kiedy i gdzie będzie można ją oglądać?

Nowość na pogrzebie papieża Franciszka

Ceremonia rozpocznie się od wielodniowego czuwania i modlitw w Bazylice św. Piotra, gdzie ciało papieża zostanie wystawione, by wierni mogli oddać mu hołd. Następnie odbędzie się uroczysta msza pogrzebowa na placu św. Piotra, celebrowana przez dziekana Kolegium Kardynalskiego. W wydarzeniu wezmą udział głowy państw, przywódcy religijni oraz dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata.

Nabożeństwa żałobne będą odprawiane przez kolejne dziewięć dni (tzw. novemdiales), a po zakończeniu tego okresu rozpocznie się przygotowanie do konklawe, które wybierze nowego papieża.

Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na żywo w telewizji oraz online:​

  • Telewizja: TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News, EWTN Polska
  • Internet: oficjalny kanał Vatican Media na YouTube, strony internetowe stacji telewizyjnych oraz portale informacyjne.

Historyczną nowością w kontekście pogrzebu papieża Franciszka jest zaangażowanie influencerów i twórców internetowych, którzy na swoich platformach społecznościowych będą relacjonować to wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego tak doniosła uroczystość będzie transmitowana nie tylko przez tradycyjne media, ale także w formie live streamów na TikToku, Instagramie, Facebooku czy YouTube. To odpowiedź na zmieniające się potrzeby odbiorców – zwłaszcza młodszego pokolenia – które coraz częściej czerpie informacje właśnie z mediów społecznościowych.

Część z nich będzie dzielić się kulisami uroczystości – pokazując zarówno momenty oficjalne, jak i te mniej dostępne dla przeciętnego widza, np. reakcje wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra, wspólne modlitwy czy wzruszające chwile ciszy i zadumy. Dzięki temu pogrzeb papieża Franciszka stanie się wydarzeniem globalnym w pełnym tego słowa znaczeniu – obecnym nie tylko w Watykanie i na ekranach telewizorów, ale też w smartfonach milionów ludzi na całym świecie.

papież Franciszek, fot. Wikimedia.org