Pogrzeb Franciszka. Sceny, jakich nie było w historii. Na to pozwolili

Pogrzeb papieża Franciszka. W sobotę podczas ostatniej drogi papieża wydarzy się coś, co ma miejsce pierwszy raz w historii. Szczegóły poniżej.
Papież Franciszek nie żyje
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny. 21 kwietnia 2025 to data, która na zawsze wpisał się w historię Kościoła. Oficjalny komunikat Watykanu we wtorkowy poranek podał powód śmierci papieża. Profesor Andrea Arcangeli, dyrektor watykańskiej służby zdrowia, poinformował o udarze, który pogrążył papieża w śpiączce, oraz o nieodwracalnej zapaści sercowo-naczyniowej, która ostatecznie zakończyła jego ziemską pielgrzymkę. Trwają przygotowania do pogrzebu, który ma odbyć się w sobotę o 10. Trwają przygotowania.

Pogrzeb papieża
Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka zostanie ogłoszona w dniu jego pogrzebu, 26 kwietnia. W sobotę o godzinie 10 rozpoczną się uroczystości.
Obecnie ciało papieża Franciszka przebywa w kaplicy Domu św. Marty, ale w środę zostanie przetransportowane do bazyliki, w celu przygotowania go do pogrzebu:
W środę o godz. 9.00 trumna z ciałem Ojca Świętego Franciszka zostanie przeniesiona z kaplicy w Domu św. Marty do Bazyliki Watykańskiej - podał Watykan.
Papież Franciszek zaskoczył świat, wyrażając w testamencie skromne życzenie dotyczące swojego pochówku. Zamiast monumentalnego grobowca, prosi o prosty pochówek w ziemi, w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, z pojedynczym napisem "Franciscus". Dokument, datowany na czerwiec 2022 roku, ukazuje papieża jako człowieka bliskiego prostocie, nawet w obliczu wieczności.
W imię Najświętszej Trójcy. Amen. Czując, że zbliża się zmierzch mojego ziemskiego życia, i z żywą nadzieją na życie wieczne, pragnę wyrazić moją wolę w testamencie wyłącznie, jeśli chodzi o miejsce mojego pochówku - czytamy.
Jak będzie wyglądała ceremonia? Kiedy i gdzie będzie można ją oglądać?
Nowość na pogrzebie papieża Franciszka
Ceremonia rozpocznie się od wielodniowego czuwania i modlitw w Bazylice św. Piotra, gdzie ciało papieża zostanie wystawione, by wierni mogli oddać mu hołd. Następnie odbędzie się uroczysta msza pogrzebowa na placu św. Piotra, celebrowana przez dziekana Kolegium Kardynalskiego. W wydarzeniu wezmą udział głowy państw, przywódcy religijni oraz dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata.
Nabożeństwa żałobne będą odprawiane przez kolejne dziewięć dni (tzw. novemdiales), a po zakończeniu tego okresu rozpocznie się przygotowanie do konklawe, które wybierze nowego papieża.
Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na żywo w telewizji oraz online:
- Telewizja: TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News, EWTN Polska
- Internet: oficjalny kanał Vatican Media na YouTube, strony internetowe stacji telewizyjnych oraz portale informacyjne.
Historyczną nowością w kontekście pogrzebu papieża Franciszka jest zaangażowanie influencerów i twórców internetowych, którzy na swoich platformach społecznościowych będą relacjonować to wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego tak doniosła uroczystość będzie transmitowana nie tylko przez tradycyjne media, ale także w formie live streamów na TikToku, Instagramie, Facebooku czy YouTube. To odpowiedź na zmieniające się potrzeby odbiorców – zwłaszcza młodszego pokolenia – które coraz częściej czerpie informacje właśnie z mediów społecznościowych.
Część z nich będzie dzielić się kulisami uroczystości – pokazując zarówno momenty oficjalne, jak i te mniej dostępne dla przeciętnego widza, np. reakcje wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra, wspólne modlitwy czy wzruszające chwile ciszy i zadumy. Dzięki temu pogrzeb papieża Franciszka stanie się wydarzeniem globalnym w pełnym tego słowa znaczeniu – obecnym nie tylko w Watykanie i na ekranach telewizorów, ale też w smartfonach milionów ludzi na całym świecie.






































