To dzieje się na ulicach Watykanu po śmierci Papieża. Takiej reakcji świat jeszcze nie widział

Dziś o 7:35 zmarł papież Franciszek. Szokujące, co dzieje się na ulicach Watykanu po jego odejściu.
Papież Franciszek nie żyje
Watykan dziś poinformował o śmierci papieża Franciszka. Ta smutna wiadomość błyskawicznie obiegła cały świat, pogrążając go w żałobie. Informację potwierdzili oficjalni przedstawiciele Watykanu.
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia, w wieku 88 lat. Odszedł w swojej rezydencji w Santa Marta w Watykanie.
Papież Franciszek należał do grona najstarszych przywódców Kościoła w historii – zmarł w wieku 88 lat. W ostatnich latach życia zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi. Często korzystał z wózka inwalidzkiego z powodu dolegliwości związanych z kolanem i biodrem. Przeszedł między innymi zapalenie okrężnicy, operację przepukliny oraz cierpiał na zapalenie uchyłków i rwę kulszową. Niedawno zdiagnozowano u niego również zapalenie oskrzeli. To właśnie pogarszający się stan zdrowia doprowadził do jego śmierci.

Kto zostanie następcą papieża Franciszka?
Już podczas pobytu papieża w szpitalu wielu zaczęło zastanawiać się, kto mógłby objąć przywództwo nad Watykanem i Kościołem katolickim w przyszłości. Wśród kandydatów, którzy pojawili się w mediach, wymienia się kilku znanych kardynałów. Po śmierci papieża, a w rzadkich przypadkach także po jego rezygnacji, Watykan organizuje konklawe, w trakcie którego Kolegium Kardynalskie wybiera nowego papieża. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, do 22 stycznia 2025 roku spośród 252 kardynałów 138 będzie miało prawo głosować. Tylko kardynałowie poniżej 80. roku życia mogą uczestniczyć w tajnym głosowaniu w Kaplicy Sykstyńskiej.
Codziennie odbywają się cztery tury głosowań, aż któryś z kandydatów zdobędzie większość dwóch trzecich głosów. Cały proces zazwyczaj trwa od 15 do 20 dni, zgodnie z informacjami na stronie Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych. Jednym z głównych kandydatów na papieski tron jest amerykański kardynał Raymond Leo Burke. Uważany za zdecydowanego tradycjonalistę, kardynał Burke, urodzony w Wisconsin, został mianowany kardynałem przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku. Publicznie sprzeciwiał się niektórym bardziej liberalnym poglądom papieża Franciszka, zwłaszcza w kwestii dopuszczenia rozwiedzionych i ponownie pobranych par do Eucharystii.
Krytykował również nowe stanowisko Kościoła w sprawie antykoncepcji sztucznej, małżeństw cywilnych oraz osób LGBT, określając je jako "nieakceptowalne". Wcześniej stwierdził, że katoliccy politycy, którzy popierają legalizację aborcji, jak Joe Biden, nie powinni przystępować do Eucharystii.
Ujawniono, co dzieje się w Watykanie po śmierci papieża Franciszka. Mało kto spodziewał się takiej reakcji.
Co dzieje się w Watykanie po śmierci papieża Franciszka?
Na placu św. Piotra w Watykanie wyświetlany jest obraz uśmiechniętego papieża Franciszka, który dla wielu zgromadzonych stał się znakiem zarówno żalu, jak i otuchy. Tysiące pielgrzymów przybywają, by uczcić pamięć zmarłego Ojca Świętego, a cała przestrzeń wypełniona jest zadumą i głębokimi emocjami.
O godzinie 19:30 na placu przed bazyliką odbyła się modlitwa różańcowa w intencji papieża Franciszka, prowadzona przez kardynała Mauro Gambettiego, archiprezbitera bazyliki św. Piotra. Wydarzenie to gromadzi nie tylko wiernych, ale również duchowieństwo z różnych zakątków świata, którzy pragną być częścią tego poruszającego pożegnania.






































