Henna brwi – co zrobić, by cieszyć się pięknymi brwiami?
Henna brwi to doskonały sposób na nadanie twarzy charakteru. Estetyczne i przyciemnione brwi nie prędko wyjdą z mody. Co warto wiedzieć o tym niezamierzającym ustąpić, bardzo praktycznym trendzie?
Henna brwi potrafi utrzymać się na nich nawet do 4 tygodni. Jest to bezdyskusyjna wygoda i niezawodny sposób na nadanie naszemu spojrzeniu pazura. Henna to nic innego jak proszek nadający zabarwienie zarówno skórze, jak i włosom.
Najlepsza henna do brwi
Lawsonia bezbronna – to intrygująco brzmiąca nazwa rośliny, z której liści powstaje henna, a konkretnie, z jej rozdrobionych oraz ususzonych liści. Jej liście mają w sobie czerwony barwnik o nazwie lawson, który w połączeniu z keratyną, która znajduje się w naszych włosach, nadaje im kolor. Henna stosowana była jeszcze w czasach Starożytnego Egiptu, na ogół tam, gdzie cieplej, tym większa ilość barwnika w roślinie, a co za tym idzie bardziej wyrazista henna. Aby barwnik wydobył się z zielonego proszku, bo właśnie nim jest henna, potrzeba właśnie odpowiedniej temperatury oraz działania kwasów. Henna używana do koloryzacji brwi to najczęściej mieszanka naturalnej henny z innymi, roślinnymi barwnikami. Za pomocą tej pierwszy uzyskać możemy tylko jeden odcień, mianowicie czerwono-brunatny. Najlepsza henna brwi to taka, której barwniki są pochodzenia naturalnego.
Zdrowy barwnik nadający hennie kolor czarny to indygo. Barwnik ten używany jest także do produkcji jeansów. Jeżeli zbyt długo przetrzymamy go na włoskach, zamiast czerni uzyskamy na nich odcień niebieski. Występuje w liściach indygowców, roślin, niestety niewystępujących w Polsce, za to często do niej sprowadzanych. Jej naturalne środowisko to rejony tropikalne takie jak Indie, Ameryka Łacińska, Australia czy Afryka. Kolory inne niż czarny można uzyskać poprzez kombinowanie z barwnikami. Tak jak wspominaliśmy, najważniejsze by były pochodzenia naturalnego. Unikajmy sztucznych barwników i bądźmy szczególnie wyczuleni na obecność w składzie henny, barwnika PPD. To alergen często występujący w hennie używanej do robienia tzw. deptakowych, letnich tatuaży. Nie polecamy.
Henna brwi krok po kroku
Henna brwi i jej aplikacja w domowym zaciszu to nic trudnego. Warto przed jej rozpoczęciem, zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki, aby nie poplamić skóry dłoni. Pamiętajmy, że farbowanie brwi robimy zawsze przed ich regulacją.
Oto sposób na to, jak zrobić to dobrze:
- Wykonujemy dokładny demakijaż oczu;
- Do kieliksza wsypujemy kupioną w drogerii hennę, można je mieszać. Np. jeśli nie chcemy uzyskać zbyt chłodnego koloru, hennę z barwnikiem czarnym zmieszamy z tą z brązowym. Mieszamy z wodą utlenioną, aż do momentu uzyskania papki;
- Miejsca, których nie chcemy koloryzować, smarujemy wazeliną. Są to najczęściej obszary tuż pod i nad brwiami;
- Łuk brwiowy zaczynamy malować od najwyższego punktu, w ten sposób nadajemy mu wymarzony kształt i długość. Kolejno przechodzimy do malowania nasady, to miejsce, gdzie nasze brwi są najgrubsze. Malujemy ciągłym ruchem, inaczej wyjdzie to mało estetycznie;
- Hennę pozostawiamy na brwiach na maksimum 10 minut. Trzeba samemu określić, jak szybko nasze włoski pochłaniają barwniki. Włoski grubsze zawsze szybciej ulegają zabarwieniu, w porównaniu z tymi cieńszymi.
Uff, to koniec. Przyszedł czas na zmywanie. Najlepiej użyć w tym celu zwilżonego wacika. Należy pamiętać, by zawsze zaczynać zmywanie od brwi, którą farbowaliśmy jako pierwszą. Jeżeli zmywanie nie przebiegło do końca pomyślnie, możemy poprawić ten stan za pomocą tym razem namydlonego wacika.
Brwi po hennie
Jeżeli nasze brwi po aplikacji henny są zbyt ciemne, bez paniki. Może się tak zdarzyć w wyniku źle dobranej henny, braku wprawy w wykonywaniu aplikacji oraz zbyt długim czasie przetrzymywania jej na brwiach. Są jednak sposoby na ich rozjaśnienie. Przemycie łuków brwiowych ciepłą wodą z mydłem powinno pomóc. Jeżeli jednak tak się nie stało, możemy wypróbować peeling drobnoziarnisty. Wmasowujemy go w brwi i trzymamy ok. 3 min. Zmywamy i oceniamy efekt. Nadal nic? Z pomocą może przyjść soda oczyszczona . Niewielką jej ilość umieszczamy na waciku z mydłem i delikatnie przecieramy brwi. Warto sprawdzić także mleczko do demakijażu, a nawet piankę do golenia. Popularnym sposobem jest też nałożenie na brwi, na 10-15 minut, pasty do zębów Nie ma bata, któryś z wyżej wymienionych sposobów musi poskutkować;)
Istnieją jeszcze mniej konwencjonalne metody rozjaśniania henny od tych opisanych powyżej. Należy do nich np. zmywanie henny za pomocą popiołu papierosowego . Możemy nakładać go na zwilżony wacik, ale sprawdza się też wersja z suchym. Na rynku dostępne są również specjalne chusteczki do zmywania farby z okolic twarzy. Są do kupienia w drogeriach za ok. 4 złote. Są również płyny wyprodukowane w tym celu. Te są jednak nieco droższe, ich ceny potrafią sięgnąć nawet 100 złotych. Henna brwi to zabieg prosty, ale jak przy każdym zabiegu, mogą zdarzyć się drobne komplikacje.
Henna brwi w ciąży
Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania henny w okresie ciąży. Przeciwnie, warto to robić, bo henna brwi potrafi perfekcyjnie nadać naszej buzi przysłowiowego pazura. W okresie ciąży często jesteśmy przemęczone, a co za tym idzie, twarz robi się blada i pozbawiona wyrazu. Warto wówczas skusić się na zabieg farbowania zarówno brwi, jak i rzęs. Oszczędzimy przy tym mnóstwo czasu, który normalnie musiałybyśmy poświęcać na wykonanie drobiazgowego makijażu, mającego za zadanie ukryć niedoskonałości naszej twarzy, których w tym okresie może być więcej, z uwagi na zmęczenie organizmu.
Bądźmy jednak ostrożne przy doborze preparatu . Czytajmy jego skład i wybierajmy taki, który jest pochodzenia naturalnego lub nie ma przeciwwskazań do stosowania podczas stanu błogosławionego. Jednym z takich przeciwwskazań jest obecność w preparacie amoniaku. Wystrzegajmy się go.
Henna brwi dla blondynek
Henna brwi idealna dla blondynek to ta z domieszką szarości lub grafitu. Może się wydawać, że to brązowy barwnik najlepiej sprawdzi się przy tym kolorze włosów. Nic bardziej mylnego. Brązowy barwnik spowoduje, że włoski nabiorą odcienia rudości. Oczywiście dużo zależy od odcienia blondu. Jeżeli na głowie jest on przeplatany rudością, innymi słowy jest to ciemny blond, wówczas można pobawić się henną z domieszką brązu. Na ogół jednak dla chłodnych blondynek poleca się te z domieszką szarości, grafitu czy nawet czerni. Nie należy nadto przyciemniać brwi, gdyż może to wyglądać bardzo groteskowo. Optymalnie jest przyciemniać je o dwa tony. Przy zdecydowaniu się na brązowy kolor henny, przez dwa dni od aplikacji nie poleca się używania samoopalacza. Brwi mogą zzielenieć.
Jeśli Wasz blond jest platynowy, zdecydujcie się na hennę w kolorze blond. Wszelkie inne odcienie po prostu się nie sprawdzą. Jasne brwi sprawdzają się także u osób z niebieskimi oczami. Zawsze warto poradzić się w tej kwestii kosmetyczki. Bardzo istotne jest jednak skorzystanie z profesjonalnego salonu kosmetycznego. W naszym kraju nie brakuje zarówno pseudostylistek, jak i pseudokosmetyczek. Ostatnia dużą popularnością cieszą się salony Eyebar, w których pielęgnacja i stylizacja brwi to główne punkty oferty. Salon bardzo dba o wydobycie piękna z naszej natury, unika dużej w nią ingerencji, co w dzisiejszych czasach jest bardzo na topie. Oprócz zabiegów farbowania brwi czy rzęs, mamy do dyspozycji m.in. nitkowanie brwi. Nitkowanie to obecnie najbardziej precyzyjna metoda regulowania i zarazem stylizowania okolic łuków brwiowych.
Henna brwi zalety
Henna brwi ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich zalicza się rezygnacja z kolorowych cieni i kredek, mających za zadanie podkreślać naszą urodę. Umówmy się, nie zawsze jest na to czas. Henna rozwiązuje nam ten problem. Jej kolejnym plusem jest fakt, że nie zmywa się podczas kąpieli. Utrzymuje się aż do 4 tygodni, a ponieważ mówi się, że brwi są ramą twarzy, ta przez cały ten czas jest znakomicie podkreślona . Pozytywy henny znane są już od tysiącleci. Istnieją dowody na to, że w starożytnym Egipcie wykorzystywano ją do malowania mumii. Zmumifikowanym zwłokom malowano włosy, dłonie i paznokcie. Największą popularność zdobyła jednak na Bliskim Wschodzie.
Na rynku mamy wiele marek wypuszczających kosmetyki do farbowania brwi, jak chociażby Delia, Refecto Cil czy Henna Khadi . Refecto Cil to marka rekomendowana przez popularną urodową vlogerkę, maxineczkę, której kanał na YouTubie ma już 370 tys. subskrypcji. Delię z kolei poleca RedLipstickMonster, królowa urodowego YouTuba z ponad milionem subskrypcji na koncie. Powody? Łatwa dostępność, niska cena oraz w pełni bezpieczny 2% aktywator w komplecie. Aktywator to nic innego jak substancja chemiczna przyspieszająca reakcję, w tym wypadku zabieg farbowania. Ważne jest, aby stężenie nadtlenku wodoru w aktywatorze nie przekraczało 3%. Wówczas korzystanie z niego nie jest do końca bezpieczne. Do dyspozycji mamy hennę w żelu (polecana przy pierwszym stosowaniu), w kremie oraz tradycyjną, w proszku.
Brwi znanych i lubianych
Znane osoby znane z idealnych i wyrazistych brwi to brytyjska modelka i początkująca aktorka, Cara Delevingne , amerykańska modelka Emily Ratajkowski , brazylijska modelka Gisele Bundchen czy amerykańska aktorka Angelina Jolie . Na polskim podwórku wyróżniają się pod tym kątem, aktorka Małgorzata Socha , modelka Natalia Siwiec czy piosenkarka Honorata Skarbek . Jedno jest pewne, cienkie brwi odeszły do lamusa, a te mocno, ale nie przesadnie zarysowane cieszą się olbrzymim powodzeniem. W sumie nic w tym dziwnego, doskonale podkreślają nasze atuty, a oko wydaje się przy nich bardziej drapieżne. Henna brwi króluje, zwłaszcza tych gęstych. Jeśli macie swoje typy, jeśli chodzi o brwi noszone przez znanych i lubianych, podzielcie się z nami 😉
Dbajmy o swoje brwi, regulujmy je i dbajmy o ich koloryt. Pewność siebie gwarantowana, jak i towarzyszący nam dobry humor. Zdaniem redakcji brwi, to jedna z najważniejszych partii naszego ciała, podkreślająca naszą urodę w sposób subtelny i drapieżny zarazem.
ZOBACZ TEŻ:
- Olej kokosowy – zbawienny wpływ na zdrowie i urodę
- Dieta OXY- wszystko, co powinieneś wiedzieć o diecie proteinowej
- Dieta lekkostrawna – wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby odciążyć swój przewód pokarmowy
- 8 skutków palenia, których nie przewidziałeś [ZDJĘCIA]
źródła: kobieta.gazeta.pl, idealna.pl, poradnikzdrowie.pl, edziecko.pl, portal.abczdrowie.pl