Ile pieniędzy dać na komunię do koperty? Takie kwoty wręczają Polacy, nie wszystkich na to stać
Maj jest tradycyjnie miesiącem, w którym odbywają się pierwsze komunie święte. To niezwykle ważny sakrament, podczas którego młodzi katolicy po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli – zgodnie z ich wiarą – krew i ciało Chrystusa pod postacią chleba.
Pierwsza komunia święta jest zazwyczaj ważną uroczystością, na którą zaprasza się bliskich i rodzinę dziecka. Po uroczystej mszy zaproszeni goście udają się na świętowanie tej ważnej chwili, któremu zwykle towarzyszą także prezenty lub pieniądze wręczane w kopercie.
Pierwsza komunia święta – ile pieniędzy dać jako bliska rodzina?
Zazwyczaj im bardziej związani jesteśmy z dzieckiem przyjmującym pierwszą komunię świętą, tym więcej pieniędzy znajdzie się w kopercie. Bliscy dziecka średnio na prezent na pierwszą komunię świętą przeznaczają od 300 do 500 złotych, choć kwoty te mogą znacząco różnić się od siebie, a wszystko zależy od majętności danej rodziny.
Na wyższe kwoty umieszczone w kopercie zwykle decydują się najbliżsi dziecka przystępującego do sakramentu, czyli rodzice i dziadkowie.
Kobieta ksiądz. Oto historia jednej z pierwszych duchownych w PolscePierwsza komunia święta – ile pieniędzy dać jako rodzic chrzestny?
Rodzice chrzestni są wyjątkowymi gośćmi podczas pierwszej komunii świętej. To właśnie oni najczęściej wręczają największą ilość pieniędzy w kopercie lub ofiarują najdroższe prezenty. Kwoty zaczynają się od 500 złotych, ale zwykle są związane z zamożnością oraz zwyczajami panującymi w danej rodzinie.
Wśród prezentów od rodziców chrzestnych pojawiają się między innymi laptopy, konsole, rowery, tablety, smartfony, elektryczne deskorolki, a nawet quady. Oczywiście niektórzy decydują się na kupno prezentu – czasami wraz z drugim rodzicem chrzestnym – oraz wręczenie pieniędzy w kopercie. Wtedy kwota bywa niższa, ze względu na prezent rzeczowy.
Pierwsza komunia święta – ile pieniędzy od pozostałych gości?
Goście zaproszeni na pierwszą komunię świętą w gruncie rzeczy mają podobne problemy jak goście par biorących ślub – między innymi, jak się ubrać, na jaką fryzurę się zdecydować czy ile dać w kopercie.
Dalsza rodzina zwykle przeznacza na komunijny prezent lub daje w kopercie między 100 a 200 złotych. Metodą określenia wysokości prezentu może być również wartość tak zwanego „talerzyka”, czyli koszt płacony za jedną osobę podczas przyjęcia komunijnego.
Zobacz zdjęcia: