Jak dbać o tatuaż? Jeżeli chcesz cieszyć się nim latami, musisz to wiedzieć!
Jak dbać o tatuaż? Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zrobienie tatuażu, powinniśmy wiedzieć jak o niego dbać. Tatuaże nie są wieczne, a technik ich pielęgnacji istnieje naprawdę wiele. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się wymarzoną ozdobą nawet całe życie.
Można odnieść wrażenie, że z roku na roku coraz więcej osób jest „wydziaranych”. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni pokochali tatuaże, a na ulicach możemy podziwiać naprawdę piękne ozdoby ciała. Tatuaże są różne: małe, duże, kolorowe i czarno-białe. Jak dbać o tatuaż? O pielęgnacji w dużej mierze decyduje miejsce, w którym go wykonaliście. To właśnie od nas zależy, jak długo nasz tatuaż będzie wyglądał dobrze. Poznajcie techniki dbania o ozdoby z tuszu.
Jak dbać o tatuaż?
Po zrobieniu tatuażu jeszcze będąc w studiu, należy posmarować go wazeliną. Zatyka ona kanaliki układu limfatycznego i tym samym hamuje wydobycie się osocza na powierzchnię naskórka. To niezwykle istotne, bo razem z nim wypłynąć może tusz. Z obawy przed podrażnieniami i infekcjami bakteryjnymi tatuaż pokrywa się folią spożywczą na 4 godziny po jego wykonaniu. W domu należy smarować wytatuowane miejsce specjalną maścią z dekspantenolem, który z kolei metabolizowany jest do witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, który przyspiesza regenerację skóry. Dobrze jest pożegnać się z wszelkiego rodzaju balsamami do ciała i innymi kosmetykami, które zawierają konserwanty. Czym je zastąpić? Warto wypróbować szare mydło, płyn do higieny intymnej czy żel antybakteryjny.
– Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu osoba go wykonująca powinna zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem, najlepiej bandażem. Takie zabezpieczenie wytatuowanej skóry zapobiega infekcji bakteryjnej w momencie, kiedy skóra jest na nią najbardziej narażona. Opatrunek powinien być usunięty po około 2-3 godzinach (maksymalnie po 24 godzinach). Po zdjęciu bandażu ranę należy przemyć letnią wodą, nie powinno się moczyć rany ze względu na możliwą obecność w wodzie bakterii. Po umyciu skórę należy delikatnie osuszyć np. sterylnym gazikiem. Na osuszoną skórę najlepiej zastosować preparat, który zapobiegnie zakażeniu oraz przyspieszy gojenie się tatuażu – mówi Robert Skiwrzyńsk (Studio Tatuażu Underground w Szczecinie) w rozmowie z Michaliną Adaszyńską (biotechnologia.pl).
Jak dbać o tatuaż? Jak pielęgnować tatuaż, żeby służył na lata?
– Świeży tatuaż powinno się pielęgnować za pomocą specjalnych maści lub kremów. Ważnym elementem jest to, żeby tatuaż był odpowiednio natłuszczany i nawilżany. Zapobiega to łuszczeniu się i przedwczesnemu odpadaniu strupów. Przy doborze preparatów pielęgnacyjnych należy zwrócić uwagę na zawartość substancji czynnych. Do substancji aktywnych regenerujących skórę oraz przyspieszających gojenie należą: alantoina oraz D-pantenol. Tego rodzaju substancje aktywne zapewnią skórze odpowiednie natłuszczenie i zapobiegnie jej wysuszeniu, co przyspieszy proces gojenia oraz znacznie zmniejszy ryzyko powstania blizny w miejscu tatuażu (co może mieć niekorzystny efekt estetyczny). Dodatkowo alantoina przyspiesza proliferację komórek nabłonkowych, co w efekcie prowadzi do znacznie szybszej regeneracji nabłonka i szybszego zagojenia się rany. Dodatkowo można zwrócić uwagę na to, aby preparat zawierał witaminy A, B, C i D, które charakteryzują się działaniem przyspieszającym odnowę tkanek – powiedział Skiwrzyński.
Dodatkowo należy pamiętać, że już zagojony tatuaż wymaga od nas uwagi. Powinniśmy go regularnie nawilżać maściami, które dostępne są w aptekach. Jest to szczególnie istotne, jeżeli chodzi o tatuaże kolorowe, które mają tendencje do wyblaknięcia. Podobnie jest z kolorowymi tatuażami, ale takimi, które nie posiadają konturów. Mają one tendencje do „rozlewania się”, powinniśmy je uważnie obserwować, a gdy zauważymy, że tatuaż traci swoją formę – udać się do salonu.
Miejsce, w którym wykonany jest tatuaż również stanowi ważny punkt. Jeżeli zdecydowaliśmy się np. na tatuaż na dłoni – musimy pamiętać, że czeka nas regularne poprawianie go! Tatuaże na dłoni ścierają się szybko i wymagane jest poprawianie go. Niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć w tym miejscu naturalnego ścierania naskórka – warto o tym pamiętać, wybierając to miejsce.
Jak dbać o tatuaż? Ile goi się tatuaż?
Czas gojenia się tatuażu wynosi ok. 3 tygodnie, natomiast zanim nabłonek powróci do swojej normalnej grubości, może minąć nawet 3 miesiące. Nie jest to jednak zasada, często zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu. Tatuaże wykonywane na kobiecie, z reguły goją się wolniej od tych, wykonywanych na mężczyźnie. O czym jeszcze warto pamiętać? Teoretycznie, po zrobieniu tatuaży nie powinno się spożywać alkoholu przez kilka miesięcy, ponieważ zwiększa to ryzyko infekcji bakteryjnych. Zamiast zwykłych ręczników używajmy na początku tych papierowych, natomiast kąpiele w wannie zamieńmy na szybkie prysznice. W przypadku ręczników papierowych należy zwrócić uwagę na to, aby przykładać je do skóry w sposób bardzo delikatny, w przeciwnym razie może dojść do jej przesuszenia, a to z kolei może powodować powstawanie strupów.
Jeżeli wystąpi obrzęk lub podrażnienie skóry, należy przemyć ją spirytusem salicylowym lub żelem antybakteryjnym. Nie używajmy wody utlenionej, bo odbarwia ona tusz. Delikatną opuchliznę zlikwidować można za pomocą z woreczka z lodem. Jeżeli metody te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wówczas należy udać się do dermatologa, który może przepisać nam antybiotyk. Tatuażu nie powinno się narażać na szkodliwe promieniowanie UV, lepiej jest powstrzymać się od wizyt w solarium czy długiego opalania bez uprzedniego wysmarowania ciała kremem z filtrem.
Symbole lunarne, kwiatowe i pojedyncze wyrazy. Tego typu wzory to najgorętszy trend sezonu. Jest to zatem idealny moment na sprawienie sobie ozdoby na ciele dla wszystkich tych, którzy obawiają się bólu, związanego z zabiegiem. Nieprzyjemności wynikające z procesu tatuowania nie są mniejsze niż w przypadku dziar o większych rozmiarach, jednak z pewnością – krótsze. Każdy ma inną tolerancję na ból. Niektórzy opisują doświadczenie tatuowania swojego ciała, jako coś wręcz przyjemnego. Zrobienie tatuażu to decyzja, którą należy dobrze przemyśleć.
ZOBACZ ZDJĘCIE:
ZOBACZ TEŻ:
- Zrobili tatuaż z miłości i musieli go usunąć. Johnny Depp, Brad Pitt…
- Tatuaż Henną. Piękna ozdoba na jeden wieczór
- Marzy ci się subtelny tatuaż? Wiemy, jakie miejsce wybrać