Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Jak się opalać, żeby się nie spalić? Najważniejsze zasady bezpiecznego opalania
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 14.07.2019 13:28

Jak się opalać, żeby się nie spalić? Najważniejsze zasady bezpiecznego opalania

unsplash.com @savwalts

Jak się opalać, żeby się nie spalić? Sezon wakacyjny już w pełni! To nie tylko czas podróży, odpoczynku i korzystania uroków z pięknej pogody, ale również możliwość osiągnięcia wymarzonej, karmelowej opalenizny. Jak się ładnie opalić? Podpowiadamy!

Wiele osób myśli, że opalanie bez kremu z filtrem może przyspieszyć cały proces. To ogromny błąd! Skóra niepokryta warstwą ochronną jedynie się zaczerwieni, doprowadzając nawet do poparzeń. Jaki krem z filtrem wybrać? Ile powinniśmy przebywać na słońcu? To warto wiedzieć!

Jak się bezpiecznie opalać?

Jedynie odpowiedzialne opalanie może doprowadzić do osiągnięcia wymarzonego efektu. Choć wiele osób traktuje tę czynność jako nieodłączną część wakacyjnych wyjazdów, nie możemy bagatelizować kluczowych kwestii. Odpowiedzialne opalanie wiąże się nie tylko z zapewnieniem skórze wymaganej ochrony, ale również innymi, równie istotnymi czynnikami.

1. Godziny ekspozycji na słońce

Najbardziej niebezpieczny dla skóry przedział czasowy występuje między godziną 10:00 a 16:00. To właśnie wtedy słońce świeci najmocniej, zwiększając ryzyko poparzeń. Przebywanie na plaży o tej porze bez odpowiedniego zabezpieczenia, jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet jeśli słońce zostało przysłonięte przez chmury, aż 80% jego promieni wciąż przez nie przenika!

Ile należy się opalać? To, ile powinniśmy przebywać na słońcu, zależy od naszej karnacji oraz indywidualnych preferencji. Jeśli wystawiamy się na słońce pierwszy raz w tym sezonie, czas opalania poszczególnych stron ciała nie powinien przekraczać pół godziny. Pamiętajmy również o tym, by stale obserwować reakcję skóry. Jeśli pojawiły się na niej zaczerwienienia, należy okryć się bluzką lub pozostawać w cieniu (nie zapominając o kremie z filtrem!)

2. Odpowiednia dieta i nawodnienie

Lato i lejący się z nieba żar wiążą się z koniecznością dostarczania organizmowi odpowiednich suplementów i wymaganej ilości płynów, które tracimy wraz z ekspozycją na słońce. Gdy temperatury są naprawdę wysokie, należy pić co najmniej dwa litry wody dziennie. Wskazane jest również korzystanie z dostępnych w drogeriach i aptekach suplementów.

Większość z nich zawiera beta-karoten, czyli prowitaminę witaminy A, chroniącą skórę przed promieniami UV. Beta-karoten wspomaga również produkcję pigmentu w skórze.

3. Jak się opalać, żeby się nie spalić? Krem z filtrem

Jak się bezpiecznie opalać? Dopasowanie odpowiedniego kremu ze wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) zależy przede wszystkim od fototypu skóry. Wyróżniamy jego cztery rodzaje:

  • Fototyp I– skóra, która łatwo ulega poparzeniu, bardzo jasna karnacja, widoczne piegi, włosy blond lub rude. Zalecany krem to SPF 50+.
  • Fototyp II– skóra, która trudno się opala, jasna karnacja, piegi, włosy blond. Tu również najlepiej wybrać krem SPF 50+.
  • Fototyp III– skóra, która łatwo się opala, odporna na poparzenia, ciemna karnacja, brak piegów, brązowe włosy. Krem co najmniej 15.
  • Fototyp IV– skóra, która mocno się opala, nie ulega poparzeniu, brak piegów, włosy czarne lub ciemnobrązowe. Krem SPF 15.

Nieodpowiedzialne opalanie może wiązać się z:

  • oparzeniami skóry;
  • odwodnieniem organizmu;
  • zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry;
  • pojawieniem się zmarszczek.

Pamiętajcie więc o tym, by odpowiednio ją zabezpieczać – nawet, jeśli nie planujecie smażenia się na plaży!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jak się opalać

Lato to okres, w którym żar wprost leje się z nieba, a nasza skóra narażona jest na silne działanie promieni słonecznych.

Jak się opalać

Aby opalać się odpowiedzialnie, należy pamiętać nie tylko o odpowiednim kremie z filtrem, ale również nawodnieniu i diecie!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Bulletproof coffee – co to jest? Kuloodporna kawa podbija świat
  2. Izotek wyleczył jej trądzik! Dziewczyna pokazała twarz po 100 dniach kuracji
  3. Czy chodzenie bez stanika szkodzi zdrowiu? Wszystko na temat chodzenia bez biustonosza
  4. Jak pozbyć się cellulitu? 6 sprawdzonych sposobów, które warto znać
  5. 21 pomysłów na zdrowe przekąski w 15 minut!