Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Jak wyglądać profesjonalnie?
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, by wyglądać profesjonalnie i zrobić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy? Dzięki naszym wskazówkom twój wygląd podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie bezbłędny.
Na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo ważne jest nie tylko to, co mówisz, ale jak się prezentujesz. I choć będziesz najbardziej wykwalifikowanym kandydatem, to twój wygląd również zdecyduje o tym, jak zostaniesz odebrany przez pracodawcę. Warto więc odpowiednio się przygotować.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, by wyglądać profesjonalnie?
Może większość z was uważa, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej jedyna rzecz, na jaką powinien zwrócić uwagę nasz przyszły pracodawca są nasze umiejętności i kwalifikacje. To prawda, jednak nie do końca tak jest, że pracodawca nie zwraca uwagi na nic innego tylko na nasze cv — w myśl zasady jak cię widzą, tak cię piszą pracodawca ocenia również to jak się prezentujesz, a więc twój strój i ogólny wygląd. Ważne jest więc to, by na rozmowę kwalifikacyjną ubrać się w odpowiedni sposób, pamiętając, że lepiej ubrać się zbyt elegancko, niż zbyt „na luzie”.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, by wyglądać profesjonalnie? Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie stanowisko aplikujesz i jaka jest polityka firmy dotycząca dress codu — warto zrobić dobry research firmy, do której udajesz się na rozmowę . Czy jest to korporacja? A może prywatna firma prawnicza? Aplikujesz na stanowisko nauczycielki czy sekretarki? Kiedy już będziesz znać odpowiedź na wszystkie te pytania, możesz przejść do konkretnego planowania swojego stroju.
Jedna z uniwersalnych zasad o tym, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną mówi, że zawsze należy wyglądać czysto, schludnie i…grzecznie . Grzecznie, a więc niewyzywająco.
Według Ireny Kamińskiej-Radomskiej, eksperta od biznesowego savoir vivre’u, podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy zrezygnować z jaskrawych i krzykliwych kolorów . Najwięcej zaufania i sympatii wzbudzają ubrania w stonowanych kolorach, takich jak biel, beż, granat lub czerń . Jeśli jednak chcemy ubrać coś kolorowego, powinnyśmy wybrać odcienie pastelowe , ale nie czyste, lecz wpadające w szarości. Warto zapamiętać, kobiety wyglądają bardzo profesjonalnie w błękitach i odcieniach koloru brzoskwiniowego . Z mocniejszych wariantów, można wybrać ubranie w kolorze bordowym lub ciemnym zielonym. Brązy i pochodne im barwy jak piaskowy czy wielbłądzi również świetnie sprawdzą się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Jaki powinien być strój na rozmowę kwalifikacyjną?
– W stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną hasłem przewodnim powinny być minimalizm, skromność, klasa i prostota. – radzi jedna z mentorek Projektu Lady .
Irena Kamińska-Radomska proponuje również, by wybierać ubrania o prostym fasonie . Ubrania powinny być dopasowane, ale nie obcisłe. Jeśli wybierzemy koszulę, która rozchodzi się na biuście, najlepiej z niej zrezygnować, ponieważ nie tylko będzie wyglądać nieestetycznie, ale przede wszystkim wyzywająco. Pamiętajmy, że ubiór na rozmowę kwalifikacyjną ma być schludny i skromny , a przy tym ma wyrażać szacunek do naszego pracodawcy. Lepiej jest, kiedy nasz strój jawnie nie pokazuje, że mamy dużo pieniędzy — jeśli nosimy dizajnerskie okulary czy inne dodatki, powinniśmy w miarę możliwości zakryć logo.
Jeżeli chcecie podkreślić figurę, warto pomyśleć o dużym pasku na wysokości talii. Dobrze wyglądają również bluzki z małymi marszczeniami czy bufkami. Jeśli zastanawia was, jakie tkaniny mogą nam pomóc wyglądać profesjonalnie, a zarazem modnie, najlepsza jest bawełna, jedwab, żorżeta oraz len . Jeśli chcemy włożyć sukienkę, niezawodny będzie tweed — w połączeniu z odpowiednim krojem stworzy profesjonalny look.
Jakie ubrania są najlepsze na rozmowę kwalifikacyjną?
KOSTIUM. Jeśli nie lubisz chodzić w spódnicach lub sukienkach, klasyczny kostium będzie najlepszym wyborem, jeśli ubiegamy się o wyższe stanowiska. Kostium składa się z marynarki i spodni w kantkę.
GARSONKA. Jeśli masz możliwość, na rozmowę kwalifikacyjną wybierz spódnicę. Według Ireny Kamińskiej-Radomskiej zdecydowanie lepiej jest ubrać spódnicę niż spodnie. Kobieta w spódnicy wzbudza większe zaufanie i autorytet . Dobrą opcją jest garsonka — spódnica i marynarka uszyte z tego samego materiału. Warto również zwrócić uwagę na długość — spódnica nie powinna być zbyt krótka ani zbyt długa . Najlepiej, by sięgała albo niewiele ponad kolano, albo trochę za kolano. Eksperci od biznesowego savoir vivre’u zgodnie twierdzą, że najbezpieczniejszy krój to spódnica ołówkowa . Garsonka, podobnie jak kostium pokaże przyszłemu pracodawcy twój profesjonalizm i zdecydowanie. Ubierz ją, jeśli ubiegasz się na wyższe stanowisko, np. w banku.
Dress Code do pracy
KOSZULA . Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli ubiegasz się na stanowisko niższe lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z daną firmą od najniższego szczebla? Idealnie sprawdzi się koszula w połączeniu z materiałowymi spodniami lub spódnicą . To idealny zestaw do biura lub korporacji. Pamiętaj, że koszula powinna być dobrze skrojona, najlepiej przylegająca do ciała, ale nie może być za mała i np. rozchodzić się na biuście. Jeśli koszula się marszczy lub odstaje — nie będzie wyglądać zbyt profesjonalnie. Idealnie będzie, jeśli na koszulę narzucisz dopasowaną marynarkę . Jeśli wybierasz koszulę, wybierz jednolitą kolorystykę. Unikaj zbyt pstrokatych koszul, na których dużo się dzieje . W prostej, jednolitej koszuli będziesz wyglądać najkorzystniej. Jeśli nie chcesz ubrać marynarki, na koszulę możesz założyć sweter w jednolitym kolorze.
BUTY. Buty na podwyższeniu dodają klasy, jednak nie przesadzaj z wysokością obcasa . Palce powinny być zakryte, tak samo, jak pięty. Najlepiej sprawdzą się rajstopy cieliste, zbliżone do twojego odcienia skóry. Trzymaj się z daleka od rajstop we wzory — wyglądają bardzo nieprofesjonalnie.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
ZOBACZ TEŻ:
- W czym iść do ślubu? Najmodniejsze fasony
- Buty damskie, które optycznie wydłużają nogi
- Modny klasyk. Jak nosić klasyczny trencz?