Jak wygląda badanie ginekologiczne? Krok po kroku
Jak wygląda badanie ginekologiczne? Badanie ginekologiczne dotyczy stref intymnych, co wiąże się dla wielu kobiet z poczuciem wstydu i lękiem przed wizytą u tego specjalisty. Ten strach jest szczególnie silny u tych dziewczyn, które nie miały jeszcze nigdy takowego badania. Niepokój wzmagają kłębiące się w głowie pytania; jak wygląda badanie przez ginekologa? Jak się zachować? O co zapytać? Postanowiłyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i obalić mity na temat wizyty u ginekologa, żeby zniwelować albo przynajmniej zmniejszyć wasze obawy.
Jak wygląda badanie ginekologiczne? Badanie ginekologiczne jest bardzo ważnym elementem naszej dbałości o zdrowie. Dotyczy ono naszych narządów rozrodczych, naszej seksualności i płodności. Wokół badań ginekologicznych narosło sporo mitów. Powodem są internetowe wyznania kobiet, które doświadczyły nieprzyjemnego, czy wręcz nieprzyzwoitego potraktowania przez lekarzy.
Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy łatwo znaleźć potrzebne nam informacje o danym lekarzu i zweryfikować jego profesjonalizm. Zawsze można zapytać zaufaną koleżankę, mamę albo sprawdzić opinie w internecie. Kiedy już wybierzemy odpowiadającego nam lekarza, pozostaje umówić się na wizytę i odpowiednio się do niej przygotować. Z poniższego artykuł dowiesz się, jak wygląda standardowe badanie ginekologiczne.
Jak wygląda badanie ginekologiczne? Krok po kroku
Kiedy lekarz poprosi cię do swojego gabinetu, na początku zechce porozmawiać z tobą o twoim zdrowiu. Jakie pytania zadaje ginekolog? Ginekolog zapyta cię na pewno o regularność miesiączek oraz o datę twojej ostatniej menstruacji.
Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego lekarz poprosi cię o to, byś przygotowała się do badania. Oznacza to, że musisz zdjąć dolną część garderoby, łącznie z bielizną. Jak ubrać się do ginekologa? Najlepiej wybrać sukienkę lub spódnicę — pozwoli ci to czuć się swobodniej, bo będziesz mogła przejść w niej do fotela. W niektórych gabinetach znajdziemy do dyspozycji pacjentek szlafroki, które w razie czego można jedynie rozchylić.
Kiedy już pacjentka usiądzie na fotelu, lekarz przeprowadza oględziny zewnętrznych narządów płciowych. W kolejnym kroku ginekolog bada wewnętrzne narządy rozrodcze. Czy badanie ginekologiczne boli? Badanie ginekologiczne z reguły nie boli, ale niektórym pacjentkom sprawia dyskomfort.
Czy można iść do ginekologa podczas okresu? Jeśli nie jest to sytuacja nagła i wymagająca natychmiastowej wizyty, to lepiej przełożyć to na inny termin, ponieważ wykonanie badania może być trudne i krępujące.
Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?
Odpowiedni wiek na pierwszą wizytę ginekologa to 16 -17 rok życia. Młoda kobieta jest już wtedy na tyle dojrzała, by dowiedzieć się więcej o swoim ciele i antykoncepcji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się do lekarza wcześniej — potrzebować będziemy jednak zgody prawnego opiekuna.
W jakim wieku Polki decydują się na pierwszą wizytę u ginekologa? Jak wynika z raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014”, zdecydowana większość (48%) respondentek swoją pierwszą wizytę u ginekologa odbywa między 16 a 19 rokiem życia.
Wciąż jednak sporo jest kobiet (21%), które czekają z badaniem ginekologicznym stanowczo za długo, decydując się na to dopiero po 20 roku życia. Wynikać to może ze wciąż niskiego poziomu edukacji seksualnej w Polsce oraz z faktu, że seksualność jest w naszym kraju tematem tabu. W konsekwencji wiele kobiet nie wie, kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta ginekologa.
Jak często chodzić do ginekologa? Wizyty u ginekologa powinny być regularne. Do tej pory uznawało się, że gabinet ginekologiczny powinnyśmy odwiedzać raz w roku.
Jeśli zastanawiasz się, po co chodzić do ginekologa , to odpowiedź jest prosta: dla zdrowia. Jest wiele chorób narządów płciowych, które lepiej wykryć i leczyć wcześniej. Do chorób narządów płciowych zaliczamy między innymi: zespół policystycznych jajników, brodawczak ludzki (HPV), endometriozę, mięśniaki macicy oraz niepłodność. Co to jest zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników wykrywa się u 15% kobiet. Badacze podejrzewają, że przyczyną tej choroby jest za duża ilość męskich hormonów. U kobiet cierpiących na tę przypadłość odnotowuje się zaburzenia miesiączkowania i brak owulacji, a w konsekwencji bezpłodność.
Zabronione zachowania u ginekologa
Ginekolog nie powinien udzielać uszczypliwych komentarzy odnośnie do wyglądu narządów intymnych swoich pacjentek. Wszelkie wzmianki czy żarty na temat owłosienia są zupełnie nie na miejscu. Ginekolog nie powinien krytykować naszych decyzji w sprawie współżycia czy antykoncepcji.
Czy ginekolog pozna, że jestem dziewicą?
Lekarz pozna, że jesteś dziewicą. Nie ma powodu, żeby ukrywać ten fakt przed ginekologiem, bo i tak podczas badania wszystko się wyda. Nie ma w tym nic złego, że nie masz za sobą pierwszego razu — to jest tylko i wyłącznie twoja sprawa i lekarz nie ma prawa tego komentować!
Ginekolog nie powinien też przekraczać swoich kompetencji, wykorzystując badanie do molestowania. Jeśli lekarz podczas badania zacznie prawić ci komplementy, pytać cię o doznania albo zauważysz u niego podniecenie, nie bój się przerwać wizyty, a sprawę zgłoś w odpowiednie miejsce. Takie sytuacje oczywiście mają miejsce niezwykle rzadko, ale to nie znaczy, że nigdy. Powinnaś więc wiedzieć, jakie zachowania są dopuszczalne, a jakie nie.
Jak wygląda badanie ginekologiczne u dzieci?
Dziewczynki do szesnastego roku życia na badanie ginekologa muszą stawić się z rodzicami lub opiekunem prawnym. Pacjentka powinna mieć opróżniony pęcherz i jelita. Lekarz przeprowadza wywiad zdrowotny z matką dziecka, która jest też obecna podczas badania. Ginekolog ma obowiązek oswoić młodą pacjentkę i wytłumaczyć, jak wygląda badanie ginekologiczne , tak by stworzyć sprzyjającą atmosferę. Następnie następuje badanie narządów płciowych, podczas których lekarz stwierdza stan zdrowia skóry, owłosienia. Do badania ginekolog zakłada rękawice, a wnętrze pochwy powinien badać specjalnymi, małymi wziernikami przeznaczonymi dla małych pacjentek.
Jak wygląda badanie ginekologiczne USG?
USG dopochwowe to badanie narządów rozrodczych kobiety za pomocą głowicy ultrasonograficznej. Powinno się je wykonywać regularnie co dwa lata, gdyż jest bardzo dokładne i wykrywa choroby jajników, jajowodów oraz macicy na bardzo wczesnym etapie. Jest to też ważne badanie przed i w trakcie ciąży. Kiedy można wykonać pierwsze USG pochwy? USG transwaginalne można wykonać u kobiet, które mają już za sobą pierwszy stosunek płciowy. U tych, które są dziewicami, badanie to można wykonać przez powłoki brzuszne lub odbyt.
Jak wygląda badanie USG dopochwowe?
Lekarz wprowadza do pochwy podłużną sondę dopochwową o średnicy dwóch centymetrów. Na sondę tą nałożona jest specjalna powłoka oraz żel, który ułatwia wprowadzenie przyrządu do pochwy. Na ekranie lekarz widzi obraz narządów płciowych badanej kobiety. Badanie to trwa kilka minut i jest bezbolesne oraz nieinwazyjne. Można je wykonywać tak często, jak wymaga tego sytuacja pacjentki. Wyniki dostajemy pod postacią zdjęcia lub filmu oraz opisu.
Kiedy iść do ginekologa, by potwierdzić ciążę?
Nawet jeśli zrobiłaś test ciążowy i wyszedł on pozytywnie, a okres się spóźnia, to nie musi jeszcze oznaczać, że jesteś na 100% w ciąży (chociaż dokładność tych testów jest bardzo wysoka: 95-99%). Aby potwierdzić tę informację, powinnaś się wybrać do lekarza ginekologa, by ten wykonał badanie potwierdzające. Nie należy z tym się zbytnio spieszyć, ale lepiej też tego nie odwlekać. Najlepszym momentem na wizytę u ginekologa w czasie ciąży jest okres między szóstym a ósmym tygodniem od ostatniej miesiączki.
Ze względów zdrowotnych postaraj się, by pierwsza wizyta nie odbyła się później niż w 10 tygodniu od ostatniej menstruacji. To właśnie w tym okresie zaleca się wykonanie badań i rozpoczęcie przyjmowania suplementów ciążowych dla dobrego rozwoju dziecka.
Jak wygląda pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży?
Planowanie ciąży wiąże się z wyborem lekarza prowadzącego. Jest to niezwykle ważna decyzja, dlatego powinnaś rozeznać się wśród zaufanych osób, by wybrać dobrego specjalistę. Do tej pierwszej wizyty u ginekologa podczas ciąży powinnaś się dobrze przygotować, by wiedzieć jakie pytania zadać lekarzowi.
Jak wygląda badanie ginekologiczne stwierdzające ciążę? Lekarz wykonuje standardowe badanie ginekologiczne, podczas którego jest w stanie potwierdzić ciążę . Już od czwartego tygodnia może on wyczuć zmiany zachodzące w pochwie pod wpływem zapłodnienia. Należy do nich rozpulchnienie pochwy i szyjki macicy. Ginekolog może też zlecić badania krwi, a konkretnie hormonu hCG, na podstawie którego można określić nawet wiek płodu.
Badanie USG w ciąży
Również od czwartego tygodnia lekarz może potwierdzić ciążę, wykonując dopochwowe badanie usg. Ciążę potwierdza obecność pęcherzyka ciążowego na obrazie jamy macicy. W szóstym tygodniu podczas takiego badania będziemy już w stanie zobaczyć kilkumilimetrowy zarodek a w siódmym bijące serce dziecka. Dopochwowe USG wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, rzadko w drugim, natomiast nie wykonuje się go w ogóle w trzecim trymestrze.
Co się dzieje, gdy lekarz stwierdzi ciążę?
Jeśli lekarz stwierdzi ciążę, wyznacza termin porodu, który liczy się od daty ostatniej miesiączki. To dlatego musisz znać dokładnie termin ostatniej menstruacji. Doktor założy ci też kartę ciążową, zaleci szereg badań krwi, moczu, oraz przeprowadzi z tobą rozmowę, by ustalić twój stan zdrowotny, przebyte choroby, przyjmowane leki oraz ciążące na rodzinie choroby genetyczne.
Jak wygląda badanie ginekologiczne po połogu?
Kiedy pójść do ginekologa po porodzie? Niezależnie od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie musisz odczekać z wizytą u ginekologa od sześciu do ośmiu tygodni, czyli tyle ile trwa połóg. Gdy już wszystko się zagoi, koniecznie wybierz się na wizytę kontrolną do lekarza. Jest to niezwykle ważne, ponieważ możesz mieć poporodowe uszkodzenia, o których nie wiesz, a które wykryć może tylko lekarz podczas badania.
Jak wygląda wizyta u ginekologa po porodzie? Lekarz przeprowadzi z tobą wywiad, aby ustalić, jak wyglądał poród i połóg oraz karmienie piersią. Wykorzystaj tę wizytę, żeby zadać nurtujące cię pytania. Jeśli nie wiesz, kiedy można rozpocząć współżycie po porodzie albo jakie metody antykoncepcji stosować podczas karmienia piersią , lekarz wszystko ci wyjaśni.
Badanie ginekologiczne po porodzie wygląda podobnie do standardowego badania. Lekarz sprawdzi stan blizny w kroczu lub na brzuchu w zależności od tego, jak wyglądał twój poród . Następnie sprawdzi, czy twoja macica prawidłowo się obkurczyła oraz, czy w twoich drogach rodnych nie doszło do powstania stanu zapalnego. Ginekolog powinien też zbadać twoje piersi, zmierzyć wagę i ciśnienie.
Jak wygląda badanie ginekologiczne — podsumowanie.
Teraz kiedy wiesz już, jak wygląda badanie ginekologiczne krok po kroku, nie musisz się go obawiać. Zadbaj o swoje zdrowie i odwiedzaj ginekologa regularnie, a będziesz cieszyła się zdrowiem. Dla lekarza tej specjalizacji takie badania to codzienność — nie ma się więc czego wstydzić, bo każda z nas przez to przechodzi. Jeśli krępujesz się iść do mężczyzny ginekologa, zawsze możesz wybrać kobietę. Poproś mamę albo koleżankę, żeby ci towarzyszyła.
Pamiętajmy też, że nieodpowiedni lekarze mogą się trafić w różnych specjalizacjach. Nie warto więc zrażać się do badań na podstawie wypowiedzi internautek. Jeśli już przytrafi się nam nieprzyjemna sytuacja w gabinecie lekarskim, nie omieszkajmy jej zgłosić w odpowiednie miejsce, by nie przytrafiała się już kolejnym pacjentkom.
Jak wygląda badanie ginekologiczne? ZOBACZ ZDJĘCIA:
Dla lekarza badanie ginekologiczne to rutyna — nie ma więc się czego wstydzić.
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce w wieku licealnym.
Na wizytę do ginekologa włóż spódnicę albo sukienkę — będziesz czuła się bardziej komfortowo.
Zrób wywiad wśród zaufanych koleżanek, by wybrać sprawdzonego ginekologa.
Kiedy test ciążowy pokaże dwie kreski, umów się na wizytę do ginekologa.
ZOBACZ TEŻ:
- Jak się ubrać do ginekologa? Co powinnaś mieć na sobie?
- Jak się ubrać do ginekologa zimą? Powinnaś to wiedzieć
- Facet ginekolog? Dlaczego mężczyźni decydują się na taki zawód?
- Ciąża Meghan Markle pokrzyżowała im plany. Książę Harry i Meghan nie wiedzą co robić
parenting.pl, polki.pl, mjakmama24.pl, portal.abczdrowie.pl, womenshealth.pl, poradnikzdrowie.pl