Media bez wyboru Żródło: Media bez wyboru

Nie żyje Jean-Claude Carrière. Laureat Oscara miał 89 lat

9 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

Nie żyje Jean-Claude Carriere – poinformowała agencję AFP jego córka, Kiara Carriere. Słynny reżyser, pisarz i scenarzysta zmarł w poniedziałek wieczorem w swoim domu. Miał 89 lat.

  • W poniedziałek 8 lutego 2021 roku zmarł Jean-Claude Carrière
  • Artysta był trzykrotnie nominowany do Oscara
  • Nagrodę otrzymał w 2014 roku

Jean-Claude Carriere nie żyje – wstrząsająca wiadomość obiegła media na całym świecie. O śmierci artysty poinformowała jego córka, Kiara Carriere. Nie wskazała jednak żadnej przyczyny zgonu.

Zmarł Jean-Claude Carriere. Słynny pisarz miał 89 lat

Jak przekazała agencja AFP, powołując się na doniesienia córki artysty, jego śmierć nastąpiła w poniedziałek 8 lutego 2021 roku wieczorem. Pisarz zmarł w trakcie snu w swoim domu w Paryżu.

Jak dotąd nieznane są żadne konkretne przyczyny śmierci francuskiego artysty. Jean-Claude Carriere nie cierpiał bowiem na żadną poważną chorobę. Zmarł w wieku 89 lat.

Kim był Jean-Claude Carriere?

Jean-Claude Carriere urodził się 17 września 1931 roku w Colombières-sur-Orb na południu Francji. Wychowywał się w rodzinie średniozamożnych rolników, z którą później przeniósł się z prowincji na przedmieścia Paryża. To właśnie ze stolicą Francji związał niemal całe swoje życie.

Włodarczyk pokazała zdjęcie z ukochanym. Pojawił się komentarz o róźnicy wieku, aktorka odpowiedziałaWłodarczyk pokazała zdjęcie z ukochanym. Pojawił się komentarz o róźnicy wieku, aktorka odpowiedziałaCzytaj dalej

W wieku 27 lat Jean-Claude Carriere ukończył studia historyczne i wziął udział w wojnie algierskiej. Po jej zakończeniu zajął się swoją największą pasją i stał się światowej klasy pisarzem. Jego pierwsza powieść ukazała się 1957 roku.

Kariera francuskiego artysty nie ograniczała się jednak wyłącznie do pisania książek. Jean-Claude Carriere zajmował się także scenariuszami, które przez kilkanaście lat tworzył przy współpracy z Luisem Bunuelem. Rozpoczął w 1964 roku – od „Dziennika panny służącej”, czyli adaptacji powieści Octave'a Mirbeau.

Na koncie pisarza znalazły się także scenariusze do takich filmów jak: „Piękność dnia”, „Droga mleczna”, „Dyskretny urok burżuazji”, „Widmo wolności” oraz „Mroczny przedmiot pożądania”. Jean-Claude Carriere współpracował także z Andrzejem Wajdą przy „Dantonie” i „Biesach”.

Okazjonalnie Jean-Claude Carriere był również reżyserem i aktorem. Wystąpił między innymi w „Dzienniku panny służącej”.


Zdobywca Oscara


Jean-Claude Carriere był trzykrotnie nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz. Nominacje te otrzymał za „Dyskretny urok burżuazji”, „Mroczny przedmiot pożądania” i „Nieznośną lekkość bytu”. Nagroda trafiła w jego ręce w 2014 roku. Scenarzysta został uhonorowany za „całokształt twórczości”.

Jean-Claude CarriereJean-Claude Carriere w 2018 roku (Źródło: East News)

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Interia Wydarzenia

Następny artykuł