Jednodniowa głodówka – czy warto ją stosować?
Jednodniowa głodówka – jak wpływa na organizm?
Organizm do życia potrzebuje energii. Jego głównym źródłem jest cukier zwany glukozą, który zwykle pochodzi z węglowodanów, w tym zbóż, produktów mlecznych, owoców, niektórych warzyw, fasoli, a nawet słodyczy.
Jednodniowa głodówka może pomóc w utracie wagi, jednakże badania wykazują, że nie dotyczy to wszystkich.
Jeżeli podejdziesz jednak do tematu rozsądnie, jednodniowe głodówki mogą mieć duże korzyści zdrowotne.
Picie dużej ilości wody może pomóc złagodzić napady głodu. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do utrzymania codziennego zdrowia, niezależnie od tego, czy dana osoba je, czy nie.
Chociaż jest to ogólnie bezpieczne, spędzenie dnia bez jedzenia może być ryzykowne dla:
Jednodniowa głodówka – przeciwskazania
Czy jednodniowa głodówka może sprzyjać utracie wagi?
24-godzinny post może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
W tym artykule przyjrzymy się, co dzieje się z ciałem podczas jednodniowej głodówki, a także co można zrobić, aby była ona dla nas jak najbezpieczniejsza.
Badania wykazały, że glukoneogeneza zwiększa liczbę kalorii spalanych przez organizm. Bez węglowodanów wytwarza on własną glukozę, wykorzystując głównie tłuszcz.
W wielu badaniach analizowano korzyści i ryzyko rezygnacji z jedzenia na jeden dzień – w tym wpływ na utratę wagi.
Niektóre dowody z badań na zwierzętach pokazują, że post może pomóc w walce z niektórymi rodzajami raka, a nawet pomaga w zachowaniu pamięci.
Najważniejsze, by zachować zdrowy rozsądek oraz umiar. Dużym zagrożeniem jest to, że niektórzy po odbytej głodówce mogą wrócić do objadania się lub lekceważyć zdrowe nawyki odżywiania w dni poza postem.
Podczas głodówki ten proces się zmienia. Po około 8 godzinach postu wątroba zużyje ostatnie rezerwy glukozy. W tym momencie organizm wchodzi w stan zwany glukoneogenezą, oznaczający przejście organizmu w tryb postu.
Co się stanie, jeśli nie będziesz jadła przez jeden dzień? Odpowiedź może wydawać się stosunkowo prosta, ale efekt dla ciała może być naprawdę złożony. Jednodniowa głodówka – czy warto ją stosować?
Gdy organizm tego potrzebuje, wątroba i mięśnie przechowują glukozę i uwalniają ją do krwiobiegu.
– osób z cukrzycą,
– osób z zaburzeniami odżywiania,
– osób spożywających lekarstwa podczas posiłku,
– kobiet w ciąży oraz karmiących piersią,
– dzieci i młodzieży.