Swiatgwiazd.pl > Newsy > Katarzyna Bosacka o niedoczynności tarczycy: "staram się jak mogę walczyć"
Natalia Niewczas
Natalia Niewczas 24.03.2022 09:15

Katarzyna Bosacka o niedoczynności tarczycy: "staram się jak mogę walczyć"

Katarzyna Bosacka
TRICOLORS/East News
  • Katarzyna Bosacka zmaga się z problemami natury zdrowotnej

  • Dziennikarka stara się utrzymać zdrowie dzięki właściwej diecie i aktywności fizycznej

  • Z chorobą tarczycy boryka się również prowadząca program „Nasz nowy dom”

Katarzyna Bosacka zasłynęła między innymi z prowadzenia telewizyjnych programów z serii „Wiem, co jem” szerzących społeczną świadomość dotyczącą zdrowego odżywiania. Również w swych publikacjach dziennikarka udzielała rodakom rad w kwestii dbania o dobrą kondycję organizmu oraz dokonywania trafnych wyborów podczas zakupów. Dla Katarzyny Bosackiej jest to ważne w szczególny sposób - autorka choruje bowiem na niedoczynność tarczycy.

Katarzyna Bosacka o swoim zdrowiu

Chorobę, z którą boryka się Katarzyna Bosacka, powoduje niewystarczająca ilość hormonów produkowanych przez tarczycę - gruczoł znajdujący się w przedniej części szyi. Zdrowy gruczoł produkuje trzy hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu: trijodotyroninę, tyroksynę oraz kalcytoninę.

Wspomniane hormony regulują zachodzące w obrębie ciała procesy metaboliczne. Oznacza to, że pacjentom dotkniętym niedoczynnością tarczycy niekiedy trudniej utrzymać prawidłową masę ciała, co jest z kolei niezbędne do zachowania dobrego zdrowia. Większość osób z niedoczynnością tarczycy do końca życia musi przyjmować lewotyroksynę - syntetycznie pozyskiwany zamiennik hormonów produkowanych przez tarczycę.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Katarzyna Bosacka, która dla własnego dobra stara się właściwie dbać o dietę. W tym celu dziennikarka stara się nie tylko właściwie odżywiać, ale i dostarczać ciału odpowiednią porcję codziennego ruchu. Oczywiście zdarzają się jej drobne potknięcia - mimo to Katarzyna Bosacka po każdym z nich podnosi się i idzie dalej, nieustannie dążąc do dobrego zdrowia.

- Ja mam głęboką niedoczynność tarczycy. Staram się jak mogę walczyć, chodzę bardzo dużo, wybieram produkty zdrowe. Nie do końca mi się to udaje, ale walczenie jest bardzo ważne. Nie możemy się poddać - przekonuje w wywiadzie dla Jastrząb Post dziennikarka.

W dalszej części wywiadu Katarzyna Bosacka zaznacza, że dbanie o zdrowie poprzez ruch wcale nie oznacza codziennego skakania i przeprowadzania intensywnych treningów. By zatroszczyć się o siebie, nie zawsze trzeba mieć pod ręką ciężarów. Wystarczy porządny, dłuższy spacer, na przykład taki na pięć kilometrów. Podobne działania pozwolą nam nie tylko wyszczuplić sylwetkę, ale i zadbać o zdrowie.

- Trzeba myśleć o tym, że nie musimy biegać, nie musimy skakać ze spadochronem, wystarczy iść na długi spacer, co najmniej pięciokilometrowy codziennie i to też da nam poczucie, że będziemy szczuplejsi, ale też będziemy dużo zdrowsi - podkreśla Katarzyna Bosacka.

Nie tylko prowadząca „Wiem, co jem” ma kłopoty z tarczycą

Z kłopotami ze zdrowiem tarczycy od lat mierzy się również prowadząca słynnego programu „Nasz nowy dom”, Katarzyna Dowbor. O czym nie każdy wie, prezenterka dowiedziała się o chorobie przez przypadek. Na nietypowy objaw (bolące i większe od drugiego oko) zwrócił uwagę specjalista, z którym dziennikarka przeprowadzała wywiad.

Dzięki czujności lekarza Katarzyna Dowbor trafiła na badania. Okazało się wówczas, że prezenterka cierpi na autoimmunologiczną chorobę tarczycy, chorobę Gravesa-Basedowa. U zmagających się z nią pacjentów często można zaobserwować objawy odpowiadające tym występującym przy nadczynności tarczycy, czyli na przykład wytrzeszcz oczu, ogólne osłabienie czy nietolerancję gorąca.

``

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

Źródło: Jastrząb Post, Medonet, Radio Zet

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]