Kurkuma – jakie są jej właściwości?
- Problemy z sercem
Chociaż często kojarzymy kurkumę z pikantnymi potrawami, takimi jak curry, w rzeczywistości jest ona stosowana w leczeniu stanów zapalnych jelit, takich jak zapalenie okrężnicy i zespół jelita drażliwego.
Podstawowym czynnikiem, który sprawia, że kurkuma jest tak silnym środkiem leczniczym, jest jej główny związek bioaktywny, kurkumina. To właśnie jej kurkuma zawdzięcza swoje magiczne właściwości.
Kurkumina przyspiesza metabolizm, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i wspomaga trawienie.
- Zapalenia.
- Wolne rodniki.
- Problemy z jelitami
Wykazano, że zwiększa ona zdolności przeciwutleniające i pomaga zwalczać uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Jest to szczególnie dobre dla układu odpornościowego, funkcji mózgu i przeciwdziałaniu nowotworom. Poprawia ona naturalne zdolności antyoksydacyjne organizmu, wzmacniając system obronny. Właściwości przeciwutleniające kurkumy wpływają również korzystnie na nasz wygląd, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami, takimi jak zanieczyszczenia środowiskowe.
- Nadwaga
Kurkuma, prawdopodobnie najpotężniejszy naturalny składnik wszechczasów, rozjaśnia skórę, redukuje cienie i obrzęki, łagodzi popękaną cerę i dba o trudne do pozbycia się przebarwienia. Poniżej opiszemy Wam na jakie inne dolegliwości może pomóc kurkuma?
Zapalenie jest główną przyczyną wielu schorzeń, takich jak choroby serca, Alzheimer, a nawet rak. Wykazano również, że stan zapalny odgrywa rolę w pogorszeniu funkcji poznawczych. Kurkuma hamuje produkcję genów prozapalnych, blokując drogę odpowiedzi zapalnej. Badania potwierdziły także, że jest ona bardziej skuteczna niż najpopularniejsze leki – aspiryna i ibuprofen.
- Problemy z cerą
- Nowotwory.
Na jakie dolegliwości może pomóc kurkuma?
Kurkumina redukuje zbieranie się płytek krwi, a tym samym przeciwdziała zakrzepom. Kolejnym zbawiennym dla serca aspektem jest zapobieganie tworzeniu się zatorów w tętnicach i osadzaniu się w nich tłuszczu dzięki czemu chroni przed miażdżycą, zawałem i wylewami.
Kurkuma i kurkumina były szeroko badane pod kątem ich roli, jako uzupełniającego leczenia raka i zapobiegania komórkom nowotworowym, z wieloma obiecującymi odkryciami w badaniach na zwierzętach i ludziach.
Kurkuma jest świetnym antyoksydantem i działa przeciwzapalnie, dzięki czemu pomaga zwalczać trądzik i przyspiesza gojenie się ran.