Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Kwasy Omega 3 – czy warto je suplementować?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 05.03.2021 21:59

Kwasy Omega 3 – czy warto je suplementować?

kwasy omega 3
fot. christine siracusa, www.unsplash.com

W całych rybach kwasy tłuszczowe omega-3 występują jako wolne kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i trójglicerydy.

Spożywanie pełnowartościowych produktów bogatych w kwasy omega-3, takich jak tłuste ryby, jest najlepszym sposobem na uzyskanie wystarczającej dla organizmu ilości tego składnika. Istnieją jednak także setki różnych suplementów omega-3. Oto, co musisz o nich wiedzieć.

1. Ryba.

2. Olej rybny, który pochodzi z tkanki tłustych ryb.

Omega-3 występują w kilku formach. Olej rybny występuje zarówno w postaci naturalnej, jak i przetworzonej. Przetwarzanie może wpływać na formę kwasów tłuszczowych. Jest to ważne, ponieważ niektóre formy są lepiej wchłaniane, niż inne.

Głównie w postaci trójglicerydów. To najbliższa rzecz, jaką można porównać do prawdziwej ryby. Przetworzony olej rybny jest oczyszczony i / lub zagęszczony.

3. Przetworzony olej rybny.

Wszystkie te formy mają korzyści zdrowotne, ale badania wskazują, że wchłanianie omega-3 z estrów etylowych nie jest tak dobre, jak w przypadku innych form – chociaż niektóre badania sugerują, że są one równie dobrze wchłanialne.

Naturalny olej rybny zawiera kilka ważnych składników odżywczych.

Ilość kwasów omega-3 w oleju rybnym waha się od 18–31%, ale ilość ta różni się w zależności od gatunku ryb. Dodatkowo, naturalny olej rybny zawiera witaminy A i D.

Do najczęstszych źródeł naturalnego oleju rybnego należą łosoś, sardynki, śledzie i wątroba dorsza. Oleje te są dostępne w kapsułkach lub w postaci płynnej.

Przetworzone oleje rybne są oczyszczane i / lub zagęszczane. Są bardziej podatne na utlenianie i trudniej wchłaniane przez organizm, chyba że zostaną ponownie przekształcone w trójglicerydy w procesie syntezy.

Jakie suplementy warto wprowadzić do swojej diety, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kwasów Omega 3?

Olej z kryla

Olej z kryla pozyskiwany jest z kryla antarktycznego, małego zwierzęcia przypominającego krewetkę. Olej z kryla zawiera kwasy omega-3 zarówno w postaci trójglicerydów, jak i fosfolipidów. Są one dobrze przyswajalne.

Olej z omułka zielonego

Małż zielonowargi pochodzi z Nowej Zelandii, a jego olej ma zwykle postać trójglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych.

Olej ze ssaków

Olej omega-3 ssaków wytwarzany jest z tłuszczu foczego i występuje w postaci naturalnych trójglicerydów.

Kwasy Omega-3 w kapsułkach

Oleje Omega-3 powszechnie występują w kapsułkach lub miękkich żelach. Są popularne wśród konsumentów, ponieważ nie mają smaku i są łatwe do przełknięcia.

Kapsułki są zwykle wykonane z miękkiej warstwy żelatyny, a wielu producentów stosuje również powłokę dojelitową. Powłoka dojelitowa zapobiega rozpuszczaniu kapsułki do momentu, gdy dotrze do jelita cienkiego.

Tagi: