Legendy, które walczyły w Powstaniu Warszawskim
W 2024 roku 1 sierpnia obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy trwają uroczystości. A które słynne gwiazdy polskiej sceny brały w nim udział?
Powstanie Warszawskie: gwiazdy, które wzięły w nim udział
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Dziś obchodzimy okrągłą, 80. rocznicę tych wydarzeń. W stolicy z tej okazji zaplanowano szereg uroczystości. Najważniejszym momentem jest oczywiście “godzina W” . O godzinie 17 w mieście zawyły syreny i rozbrzmiały dzwony, a wszyscy – włącznie z kierowcami i komunikacją miejską – zatrzymali się na chwile, by uczcić pamięć powstańców.
W rocznicę powstania czcimy pamięć tych, którzy oddali życie, walcząc o niepodległość Polski. Wśród osób, które zginęły w walkach, był choćby poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Nie brakowało też artystów, którzy z czasem stali się największymi gwiazdami, muzyków i aktorów. Które polskie legendarne gwiazdy wzięły udział w Powstaniu Warszawskim? Nazwiska i zdjęcia najważniejszych znajdziecie poniżej.
Polskie gwiazdy, które walczyły w Powstaniu Warszawskim
Irena Kwiatkowska
Miała zagrać w filmie “Moja mama to ja”, ale produkcja nie doszła do skutku, bo wybuchła II wojna światowa. W jej czasie Kwiatkowska grała w powstańczych piwnicach i szpitalach. Jako 32-latka została żołnierką AK w Powstaniu Warszawskim.
Ciekawą postacią jest Irena Kwiatkowska ps. Katarzyna, która była łączniczką majora Włodzimierza Kozakiewicza ps. Barry – szefa żandarmerii Grupy Północ AK. Co więcej, Kwiatkowska łączyła tę funkcję z występami na powstańczej scenie” – pisze Agnieszka Cubała w książce “Artyści 44”.
Danuta Szaflarska
Szaflarska nie tylko uczestniczyła w powstaniu, ale też z innymi artystami – mężem Janem Ekierem, Mieczysławem Foggiem i Ireną Kwiatkowską – występowa na podziemnych scenach “ku pokrzepieniu serc”. W tym czasie musiała jednocześnie opiekować się matką i ledwie roczną córką.
Danuta Szaflarska ps. Młynarzówna, sama siebie określała mianem powstańczego gońca. Najczęściej zawiadamiała kolegów uczestniczących w imprezach kulturalnych, gdzie i o której mają następny koncert – czytamy w “Artyści 44”.
Andrzej Łapicki
Łapicki uczył się w konspiracyjnym Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Pomagał w działaniach Armii Krajowej. Działał w Oddziale VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) – “brygadzie teatralnej” Leona Schillera w Powstaniu Warszawskim.
Kto jeszcze z polskich legend ryzykował życie za wolność kraju? Ciąg dalszy poniżej.
Które gwiazdy brały udział w Powstaniu Warszawskim?
Zdzisław Maklakiewicz
Maklakiewicz dołączył do powstania, kiedy miał zaledwie 17 lat. Walczył jako strzelec pseudonimem “Hanzen” w batalionie “Kiliński”. Po kapitulacji znalazł się w niemieckim obozie jenieckim, z którego udało mu się wrócić do Polski we wrześniu w 1945 roku.
Trzeciego dnia powstania idę z kumplem ulicą, a tu nagle jak nie trzaśnie bomba. Prysnęliśmy do dwóch bram, w dwie różne strony. Dziś kumpel jest wiceministrem, a ja drugorzędnym aktorem. I to dlatego, że ja wpadłem do bramy z kobietami i dziećmi, a kumpel do tej, w której stali chłopcy z Armii Ludowej – wspominał po latach artysta.
Leon Niemczyk
W czasie II wojny światowej uczestniczył w ruchu oporu. Został ranny w nogę. Ukończył podchorążówkę Armii Krajowej, po czym dołączył do powstańców. Miał 21 lat i w czasie trwania walk przeprowadzał ludzi kanałami. Po kapitulacji powstania wywieziono go do Niemiec. Kiedy się stamtąd wyrwał, dołączył do 444. batalionu przeciwlotniczego armii amerykańskiej.
Mieczysław Fogg
Legendarny muzyk w okresie okupacji występował w teatrach Polski Podziemnej. W powstaniu, jako żołnierz AK, zagrał w ramach oficjalnej misji 104 koncerty dla walczących.
Alina Janowska
Do powstania dołączyła, kiedy miała 21 lat. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”. Walczyła aż do 4 października 1944, do samego końca. Później ukrywała się u rodziny w Tworkach.
Czasem trzeba było pomóc siostrom, które przychodziły z noszami do bardzo ostrych wypadków i nie dało się inaczej, jak tylko wynieść na noszach. Musiałyśmy im pomagać. Czasem mogłyśmy coś zrobić same. Osobiście byłam od porządków, od jedzenia i od meldunków – mówiła Janowska dla Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jeremi Przybora
Przybora przed wybuchem wojny pracował w Polskim Radiu. W czasie powstania pracował w rozgłośni, a nagrania z audycji docierały do świata, między innymi do aliantów. Teraz są ważnym dokumentem walczącej stolicy.
Ten moment, kiedy się otwarcie mówiło na falach eteru o Polsce i o polskich sprawach to była wielka satysfakcja, zwłaszcza w pierwszych dniach. Ale poza tym po prostu pracowało się, było się spikerem, dyżurowało się. Po tych kilku latach przerwy wydawało się to zupełnie naturalne – mówił Jeremi Przybora.
Poniżej znajdziecie zdjęcia wymienionych gwiazd.