Lista firm testujących na zwierzętach. Tych produktów należy unikać
Lista firm testujących na zwierzętach powstała dzięki ciężkiej pracy wolontariuszy i pracowników PETA ( People for the Ethical Treatment of Animals). Wydawać by się mogło, że liczne regulacje Unii Europejskiej zażegnały problem – nic bardziej mylnego. Liczba firm wciąż napędzających biznes związany z bestialskim traktowaniem zwierząt przeraża! Które firmy należy bojkotować? Jak sprawdzić czy dany produkt jest naprawdę wolny od okrucieństwa? Zobacz listę firm testujących na zwierzętach!
PETA opublikowała aktualną listę producentów, którzy nie dość, że obchodzą regulacje prawne, to jeszcze często fałszywie kreują swój wizerunek na firmy respektujące prawa zwierząt. Lista szybko stała się gorącym tematem, ponieważ znajdują się na niej popularne produkty, które wszyscy mają w swoich łazienkach. Temperatura dyskusji wciąż rośnie: temat jest na świeczniku odkąd w sieci pojawił się film z laboratorium w Hamburgu, na którym wyraźnie widać warunki, w jakich trzymane są pół-żywe zwierzęta skute kajdanami. Panuje tam wyrachowane okrucieństwo w białych rękawiczkach. Wszystko w imię obcięcia kosztów badań – okupione cichym cierpieniem i niemym krzykiem przerażonych małp, królików i innych istot.
Firmy testujące na zwierzętach: jak obchodzą prawo?
Pierwszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy sprawdzeniu czy dana firma testuje na zwierzętach, jest pochodzenie produktu. Kraj, w którym towar został wyprodukowany może nam wiele powiedzieć o warunkach produkcji.
Jeśli dany kosmetyk pochodzi z Chin, mamy niemal stuprocentową pewność, że był testowany na zwierzętach. Tamtejsze prawo nie zabrania takich testów, działacze na rzecz praw zwierząt mówią nawet, że jest to standardowa procedura, do której wręcz się zachęca. Sprawa jednak nie jest aż tak prosta, gdyż producenci zatajają informacje, które mogłyby nas naprowadzić na kraj pochodzenia produktu.
Co więcej, na zwierzętach nie testuje się całych kosmetyków (w naszym wyobrażeniu kremów czy perfum), ale poszczególne substancje – informacji o tym na pewno nie znajdziemy na opakowaniu. Po wspomnianym już filmie z ukrytej kamery z Hamburga, świat dowiedział się, że kapucynki są zmuszane do wdychania toksycznych oparów lub jedzenia podejrzanych substancji.
Ich kończyny wkłada się w specjalne kajdanki, które uniemożliwiają jakikolwiek ruch. Laboratorium prawdopodobnie prowadziło badania farmakologiczne. Jeśli tak wyglądają badania nad lekami w humanitarnych warunkach, to jak muszą wyglądać badania kosmetyków? Przerażające jak człowiek znęca się nad zwierzętami dla zysku.
Lista firm testujących na zwierzętach
Pamiętajmy, że światowe koncerny nieprzyznające się do testowania na zwierzętach zlecają badania innym firmom, by nie były kojarzone z naruszaniem praw zwierząt. Oto lista firm testujących na zwierzętach opublikowana przez PETA (wyboru dokonał portal Noizz.pl) :
- Johnson & Johnson (m.in. kosmetyki Neutrogena, Listerine, krople do oczu Visine)
- Procter & Gamble (m.in. pieluszki Pampers, podpaski Always, szampony Pantene)
- Avon (m.in. kremy, perfumy, kosmetyki do makijażu)
- Balenciaga
- L’Oreal (m.in. pudry do makijażu, farby do włosów, kosmetyki do pielęgnacji skóry)
- Burberry
- Calvin Klein Cosmetics
- Chloe
- Diesel
- Dior
- Dolce & Gabbana
- Durex (prezerwatywy, żele)
- Fendi
- Estee Lauder (m.in. kosmetyki do makijażu , perfumy, szminki, podkłady)
- Garnier (m.in. szampony do włosów, kremy, farby do włosów)
- Giorgio Armani
- Givenchy
- Gucci Fragrances
- Head & Shoulders (głównie szampony do włosów, odżywki)
- Hugo Boss
- Jimmy Choo
- Lancome (m.in. perfumy i kosmetyki)
- Lanvin
- Marc Jacobs Fragrances
- Maybelline (głównie produty do makijażu i kosmetyki dla kobiet)
- Miu Miu
- Mont Blanc
- Nivea (m.in. kremy do pielęgnacji skóry, szampony do włosów, dezodoranty)
- Paco Rabane
- Prada
- Revlon (kosmetyki do włosów, skóry i paznokci)
- Roberto Cavallii
- Salvatore Ferragamo
- Henkel (Schwarzkopf, Fa, Syoss)
- Sephora Cosmetics
- Tous
- Valentino
- Versace
- Victoria’s Secret
- Wella (głównie kosmetyki do pielęgnacji włosów )
- Zegna
- Woolite (głównie płyny do prania i pielęgnacji tkanin)
- Yves Rocher (produkty do pielęgnacji twarzy, perfumy i kosmetyki)
ZOBACZ TEŻ:
- Nowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologii
- Czy koty się kąpie? Wszystkie argumenty za i przeciw
- Czy koty widzą duchy? Paranormalne zdolności kotów
- Maleńka chora świnka bała się szpitala. Uspokoiła się, gdy właścicielka zaśpiewała jej kołysankę
- Do szamponu dosypała szczyptę specyfiku, który jest w każdym domu. Opadła jej szczęka gdy spojrzała w lustro, 9 piorunujących trików
- 41-letnia mama zdaniem lekarzy miała nie przeżyć więcej niż 4 miesiące. Nowa żona byłego męża uratowała jej życie