"Musimy przekazać wam tragiczną wiadomość". Nie żyje Jagoda Murczyńska
Nie żyje Jagoda Murczyńska, promotorka kultury wschodu i kina azjatyckiego, wieloletnia współorganizatorka Festiwalu Pięć Smaków. Zmarła niespodziewanie, w wieku zaledwie 39 lat. Informację o jej śmierci przekazali współpracownicy zmarłej.
Murczyńska zasłynęła jako ambasadorka kultury azjatyckiej, organizatorka wydarzeń kulturalnych, zaangażowana w promowanie kina tworzonego przez kobiety i osoby queerowe. Kobieta zmarła w wyniku nagłej choroby serca.
Nie żyje Jagoda Murczyńska. Kim była?
Znajomi i współpracownicy pożegnali Murczyńską w poruszającym poście pożegnalnym na Facebooku:
- Nie potrafimy opisać bólu i żalu, z jakim żegnamy Jagodę. Straciliśmy bardzo bliską osobę, która zmieniała nas na lepsze, zarażała swoim entuzjazmem, onieśmielała erudycją, ale także ciepłem, wrażliwością i życzliwością. Jagoda kochała kino azjatyckie i poświęcała mu się w pełni. Wierzyła, że jest ono ważne nie tylko ze względu na wyjątkowe walory artystyczne czy estetyczne, ale także jako okno na kultury i ludzi najludniejszego kontynentu świata - czytamy w oświadczeniu.
Murczyńska zakochała się w kinie azjatyckim jeszcze w dzieciństwie , dzięki filmom Hayao Miyazakiego. Marzyła, by festiwal kultury azjatyckiej, jaki stworzy, był "mostem" do wschodniej kultury, twórców i całej niezwykłej rzeczywistości.
Współpracę z festiwalem zaczęła w 2012 roku, po przeprowadzce z Krakowa do Warszawy. Z czasem została jedną z organizatorek "Festiwalu Pięciu Smaków". Nie ograniczała się jednak tylko do niego - publikowała artykuły w magazynach poświęconych kinu i kulturze, redagowała oraz tłumaczyła książki, prowadziła też podcast internetowy.
Zmarła Jagoda Murczyńska, promotorka kultury azjatyckiej
Murczyńska miała ogromną wiedzę o kinie i kulturze azjatyckiej, którą potrafiła - i lubiła przekazywać. Książka wydana pod jej redakcją "Cicha eksplozja. Nowe kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej" otrzymała nagrodę PISF za najlepszą książkę o tematyce filmowej w 2017 roku.
W ostatnich latach zależało jej na promowaniu kina kobiecego i queerowego . Wybierała tytuły stworzone przez kobiety, pisała teksty dotyczące niełatwej sytuacji kobiet w azjatyckiej branży filmowej. Dbała też, by na "Festiwalu Pięciu Smaków" reżyserki miały godną reprezentację.
Starała się też, by wydarzenia przez nią organizowane były oparte na postawie otwartej, pełnej szacunku i zrozumienia dla wszelkich inności. Stąd też zwrot ku filmom opowiadającym queerowe historie lub stworzonym przez osoby LGBT+.
Zobacz zdjęcie:
Za chwilę więcej informacji.
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
-
Plotki się potwierdziły. Po ostatnim wyznaniu Zenka o małżeństwie łza kręci się w oku
-
Wparowała na ściankę, a wszyscy patrzyli tylko w jedno miejsce. Cała Polska grzmi
-
Do mediów trafiły smutne wieści. Nie żyje wybitny muzyk, na zawsze zapisze się w historii
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.