Nadmierna potliwość – skąd się bierze?
Czym jest nadmierna potliwość?
Czym spowodowana jest nadmierna potliwość?
Pocenie się to naturalny odruch organizmu, w którym układ nerwowy pobudza gruczoły potowe do produkcji płynu chłodzącego ciało. Następuje to w odpowiedzi na temperaturę, aktywność fizyczną lub stres. Czasami jednak nerwy te stają się zbyt aktywne i pot produkowany jest wyżej wymienionych powodów. Przypadłość potliwości może być również uwarunkowana predyspozycjami genetycznymi.
Nadmierna potliwość choć jest zjawiskiem powszechnym, może być ona jednak bardzo denerwująca i krępująca. W tym artykule skupimy się dziś na tym, jakie są jej przyczyny oraz poznacie sposoby, dzięki którym będziecie wiedzieli, jak się z nią uporać.
- Miejscowa nadpotliwość – występująca w niektórych obszarach ciała, zwykle pod pachami, na dłoniach i stopach lub na twarzy, czy skórze głowy.
- Uogólniona nadpotliwość – obejmuje ona całe ciało, zwykle jest to oznaka problemu zdrowotnego lub uwarunkowań genetycznych.
Nadmierna potliwość to przypadłość, w której gruczoły ciała wydalają nadmierną ilość płynów bez konkretnego powodu (takiego jak wysoka temperatura, czy aktywność fizyczna). Ze względu na obszar występowania można podzielić ją na dwa rodzaje:
Przyczyną tej niekomfortowej dolegliwości mogą być też następujące choroby:
– infekcje,
– cukrzyca,
– choroby układu pokarmowego,
– otyłość,
– problemy z tarczycą,
– niski poziom cukru we krwi,
– niektóre nowotwory,
– zaburzenia hormonalne,
– zawał serca.
Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?
Problematyczne obszary ciała powinny być jak najbardziej czyste i suche. Możecie w tym celu używać chłonnych wkładek. Dzięki temu pozbędziecie się wstydliwych plam na odzieży.
Dobrym rozwiązaniem będzie także noszenie zapasowego zestawu ubrań. Pamiętajcie, by wybierać te z naturalnych włókien, jak bawełna czy jedwab, które pozwolą skórze oddychać.
Pamiętajcie również, by pić dużo wody w celu uzupełnienia jej braków w organizmie. Polecamy napary z pokrzywy, szałwii czy skrzypu polnego – mogą ograniczyć wydzielanie płynów.
Salony kosmetyczne oferują również zabiegi wstrzykiwania botoksu wokół gruczołów. Zabieg ten powoduje zmniejszenie wytwarzania potu. Kolejnym skutecznym zabiegiem jest Jonoforeza.